Ana Sayfa Sağlık Muayeneye zam, reçete paralı oluyor

Muayeneye zam, reçete paralı oluyor

Hükümet’ten sağlık harcamalarına yeni fren geliyor. Muayene ve reçete sayılarındaki hızlı artış, hükümeti harekete geçirdi.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2011 Cuma 10:32
Muayeneye zam, reçete paralı oluyor
Aile hekiminin yazdığı her bir reçeteden 3 lira katılım payı alınacak. Devlet ve üniversite hastanelerinde muayene olma ücreti de 5 liradan 6 liraya çıkacak. Özel hastaneye gidenler içinse katılım payı 12 liradan 14 liraya yükselecek. Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılacak değişiklikle muayene katılım ücretleri devlet ve üniversite hastanelerinde 1 lira; özel hastanelerde 2 lira artacak.

Vatandaşın A özel hastanesinde dahiliye bölümüne muayene olup; ardından B özel hastanesinde aynı bölümde yeniden muayene olması durumunda  muayene katılım payı 14 liradan 24 liraya çıkacak.


Vatandaşın aile hekimine gidişinin artmasıyla birlikte, bu hekimler tarafından yazılan reçete sayılarında da büyük artış gözlendi. Yılın ilk 6 ayında reçete sayılarında yüzde 20 oranında artış oldu. Yılda ortalama 350 milyon reçete yazılırken; aile hekimlerinin yazdığı reçete sayısı yılın 5 ayında 60 milyon oldu. Reçete başına 3 liralık katılım payı uygulamasının aile hekimleri reçetelerine de uygulanması durumunda; devlet sadece reçeteler için 1 milyar 50 milyon lira katılım payı almış olacak.

VATANDAŞ UCUZ İLACA, HEKİM PAHALI İLACA YÖNELEBİLİR

Sektör temsilcileri, aile hekimlerinin yazacağı reçetelerden de katılım payı alınmasının vatandaşı reçete ücreti vermek yerine; ucuz ilaca yöneltebileceğine dikkat çektiler. Bu durumu engellemek içinse hekimlerin vatandaşa ‘pahalı ilaç’ yazabileceklerini belirttiler

Hürriyet

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık