Ana Sayfa Güncel MUDURNU'DA KÜRT İNŞAAT İŞÇİLERİNE LİNÇ GİRİŞİMİ

MUDURNU'DA KÜRT İNŞAAT İŞÇİLERİNE LİNÇ GİRİŞİMİ

Mudurnu'ya bağlı Taşkesti beldesindeki bir inşaatta çalışan Kürt işçilerin "bayrak yaktığı" iddiası üzerine yüzlerce kişi işçilerin çalıştığı okul inşaatını bastı. İşçiler inşaatın çatısına sığınınca okulu da yakmak isteyen saldırganlar bir türlü dağılmayınca jandarma ve polis devreye girdi.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2015 Pazartesi 13:40
MUDURNU'DA KÜRT İNŞAAT İŞÇİLERİNE LİNÇ GİRİŞİMİ

Mudurnu'nun Taşkesti Beldesi Benzinlik Mahallesi'nde bulunan bir okulun inşaatında çalışan işçiler kalabalık bir grubun saldırısına uğradı. Türk bayrakları ve sloganlarla beldede ‘ protesto turu’ atan bir grup henüz bilinmeyen bir şekilde Kürt işçilerle karşı karşıya geldi. “Bayrağa saygı duyacaksınız” denilen işçilerin “Herkes kendi bayrağına saygı duysun” şeklinde karşılık verdiği hatta "bayrak yaktığı" iddiası beldede bir anda yayıldı ve işçilere saldırmak isteyen grup giderek kalabalıklaştı.

Saldırganların sayısının giderek artması üzerine 8 işçi çalıştıkları okul inşaatına sığınırken, okulun etrafında toplanan grup büyük bir ateş yaktı.

Olay yerine gelen jandarma ekipleri okulun içine girmeye çalışan saldırganlara engel olurken, şehit babası Ahmet Temel jandarma aracından halka seslenerek dağılmalarını istedi.

VALİ: CEZALARINI VERECEĞİZ

Bolu Valisi Aydın Baruş ise inşaat iskelesinin üzerine çıkarak, “Biz devlet olarak gerekeni yapacağız ve onların cezalarını vereceğiz. Herkes kendi cezasını kendi vermeye kalkarsa biz nasıl devlet olacağız. Ortada bir oyun oynanıyor ve oyuna gelmeyin" dedi.

Bu sırada kalabalıktaki bazı kişiler Vali Baruş'un konuşmasına tepki göstererek işçilerin “kendilerine verilmesini” istediler. Vali Baruş'un yaptığı konuşma da kalabalık grubun dağılmasına yetmedi.

OKULU YAKMAK İSTEDİLER

Tüm uyarılara rağmen okulun etrafında toplananlar inşaatın tüm çıkışlarını tuttu. Gruptaki bazı kişiler inşaatın dışındaki iskele demirlerinden tırmanarak içeri girerken, tahta merdivenlerden inşaata girenler de inşaatta çalışan 8 işçiye ulaşmak istedi. İşçiler 3 katlı inşaatın çatısına çıkarak saklanırken, inşaatta bulunan polis ve jandarmalar saldırgan grubu biber gazı kullanarak engellemeye çalıştı.

İnşaata girenler işçilerin eşyalarını pencerelerden dışarı attı. Bu kişiler dışarı çıkarılırken, inşaatın dört bir yanında yakılan ateşler üzerlerine kalas ve kalıp tahtaları atılarak alevin büyütülmesine çalışıldı. Okulun hemen yanında yakılan bir ateşteki alevlerinin okula ulaşmasını isteyen bazı kişiler ateşin üzerine üst üste kalasları attı. Okulu yakarak işçilerin dışarı çıkmasını isteyen kişilerin bu girişimi Taşkesti Belde Belediyesi'ne ait tankerle yapılan müdahale ile önlendi.

ZIRHLI ARAÇLA GÖTÜRÜLDÜLER

Bolu ve Sakarya'dan çok sayıda jandarma ve polis olay yerine gelerek önlem aldı. Sakarya'dan gelen özel harekat polisleri de olay yerinde yerlerini aldı. Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya öfkeli grubu dağılmaları konusunda uyardı. Toplananlar inşaatın çevresinden uzaklaştırılmaya çalışılırken, polis ve jandarmalar barikat kurdu. Zırhlı araç olay yerine gelerek inşaata yaklaştı. Saat 03.20 sıralarında jandarma ve polislerin arasında geçen inşaat işçileri zırhlı araca binerken, bazı kişiler taş attı. Bazı kişiler zırhlı araca doğru koşarken, polis biber gazı kullandı. Zırhlı araç inşaat işçilerini aldıktan sonra hızla uzaklaşt. Yaklaşık 7.5 saat süren olaylar da böylelikle sona erdi.

(RADİKAL )

YORUMLAR
  • yorum2015-09-16 09:04:10Bilge Kral...

    Kürtlükle oradaki olayın ne alakası var yönetici.Olay pkk ya sempatizanı bir grubun halkı kışkırtması.Pkk teröristlerini Kürtlerle eşit tutmayın.

  • yorum2015-09-14 21:38:28zirto virto

    inşaattakiler türk ve dışardaki caniler de kürt olsaydı ne olurdu???????

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star