Ana Sayfa Dünya Muhalifler Pyd'nin Ana Karargahına Saldırı Hazırlığında

Muhalifler Pyd'nin Ana Karargahına Saldırı Hazırlığında

Esed'e karşı savaşan diğer muhalif örgütler yayınladıkları ortak bir bildiriyle PYD ve PKK'nın ana karargahını kuşatarak yeni bir şiddetli saldırı başlatacaklarını duyurdu.

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2013 Pazar 22:46
Muhalifler Pyd'nin Ana Karargahına Saldırı Hazırlığında

Suriye'nin kuzeyinde PYD ile El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi güçleri arasındaki çatışmalar yer yer tüm şiddeti ile sürerken Esed'e karşı savaşan diğer muhalif örgütler yayınladıkları ortak bir bildiriyle PYD ve PKK'nın ana karargahı olarak bilinen Kobani'yi kuşatarak yeni bir şiddetli saldırı başlatacaklarını duyurdu.

Suriye'de Esed'e karşı savaşan Liva Tevhid, Liva Cundurrahman, Irak-Şam İslam Devleti, Ahraruş Şam, Ashabulyemin, Liva Yermuk, Ahrar Şam savaşçıları ve diğer muhalif örgütler yayınladıkları ortak bir bildiriyle PYD'nin Kürt halkının değil, rejiminin hizmetinde bir örgüt olduğunu ve Kobani'ye yapılacak saldırı ve kuşatmada Nusra Cephesi'nin yanında yer alacaklarını duyurdu. PKK/PYD' ye karşı birleşen örgütler, amaçlarının Kobani kentine yönelik olarak tam bir kuşatmayı başlatma ve işbirlikçi örgütün her türlü ihanetini engellemek ve Suriye'nin kuzeyinde yer alan Manbij, Haseke, Jerablus, askeri güzergahındaki tüm PKK/PYD kontrol noktalarını temizlemek olduğunu belirtti. Yapılan duyurunun ardından başta Suriye'nin Haseke kenti olmak üzere Rakka, Manbij, Jerablus ve Halep'ten yaklaşık 3 bin ağır silahlı araç konvoyunun Türkiye sınırında bulunan Kobani'ye hareket ettiği öğrenildi.

Öte yandan Ceylanpınar'ın Resulayn, Akçakale'nin TelAbyad sınırı karşısında yaşanan şiddetli çatışmaların Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar sınırının sıfır noktasında bulunan Kobani'ye sıçraması ihtimaline karşılık PKK'nın acil kodu ile tüm birliklerini Kobani kırsalında bulunan köylere kaydırarak mevzilendiği öğrenildi. Kobani çevresi köylerde ağır silah ve doçkalarla mevzilenen PKK'lıların buradaki Kürt köylerini boşalttığı iddia edildi.

 

kaynak: haberler.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli yas ilan edildi

Milli yas ilan edildi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star