Ana Sayfa Ekonomi MUHASEBECİLER MESLEK YASASINI KUTLADI

MUHASEBECİLER MESLEK YASASINI KUTLADI

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Nihat Taş, Meslek Yasası'nın kabul edilişinin 23'üncü yıl dönümünde idareden, mükelleflerden ve diğer taraflardan "Vicdan muhasebesi" talebinde bulunduklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2012 Çarşamba 15:51
MUHASEBECİLER MESLEK YASASINI KUTLADI
Taş yaptığı yazılı açıklamada, akademik bir mesleğin mensupları olarak, yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin, devletle kurduğu vergi ve finans ilişkilerinde, sistemin baş rolünde olduklarını belirtti.

Yıllarca vergilerin toplanmasında ''idarenin en güçlü eli'' olduklarını aktaran Taş, şunları kaydetti:


''Bizler, demokratik ve sivil bir örgütlenmenin mensupları olarak, meslekte hem vicdani hem de hukuksal ağır sorumluluklarla gecemizi gündüzümüze katarak, ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesinde elimizi taşın altına koyduk. Ama sorunlarımızın çözümünü talep etiğimizde, hak etiğimiz yere gelme çabamız olduğunda ve refahın paylaşılmasında, devletin 'yetim çocuğu' olduk. Sadece bilgi amaçlı formlar için bile özel usulsüzlük cezası uygulandı.Kesin mizan bildirimlerinin süresi içinde verilmemesi durumunda dahi özel usulsüzlük cezası uygulandı. Mükellef bilgileri bildiriminin eksik ve yanlış verilmesi durumuna özel usulsüzlük cezası uygulandı. Bizleri mükellefle karşı karşıya getiren bu uygulamaların kaldırılmasını istiyoruz.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık