Ana Sayfa Siyaset "Muhatap Öcalan ve PKK'dir"

"Muhatap Öcalan ve PKK'dir"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, son dönemde artan PKK şiddetinin Kürt sorununun çözümünü güçleştirdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2011 Cuma 06:40
Ensarioğlu, "Her ölüm bizi çözümden biraz daha uzaklaştırıyor. 1 Ekim'de böyle giderse Kürt sorununu konuşulamaz hale geliriz. Burada bizim elimizin biraz güçlenmesi gerekir. Yani Türkiye'de siyaset yapanların elinin güçlenebilmesi için bu ölümlerin ve bu şiddetin kayıtsız şartsız durması gerekir" dedi.

Diyarbakır'da bulunan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, basın bürolarını ziyaret etti. 

DHA Diyarbakır bürosunu ziyaret eden Ensarioğlu, gündeme gelen konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Son günlerde artan şiddet olaylarını, operasyonları ve Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yönelik sınır ötesi kara harekatıyle ilgili Ensarioğlu, şöyle dedi:

"Kara operasyonu düzenlersiniz, gerek duyarsınız, duymazsınız. Şimdi bunlar birazda gelişecek olaylarla alakalı. Ama, sorun Türkiye'nin içinde olan bir sorun dışında olan bir sorun değil. Sorunun kaynağı Türkiye'nin içinde. Türkiye'nin içinde güvenlik zafiyeti varsa yeni bir güvenlik konseptine girerseniz. Aynı zamanda devlet vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla mükelleftir. Bu güvenliği sağlamakla ilgili alınması gereken tüm tedbirleri alırsınız. 

Ama, dikkat edilecek en önemli şey alınacak bütün tedbirler, bütün uygulamalar, hukuk içinde olmalıdır. Bir taraftan hukuk içinde her türlü tedbiri alırken diğer taraftan demokratikleşme ve çözüm sürecini de devam ettirmek zorundasınız. Bunu bugüne kadar kimse başaramadı. AK Parti'nin bugün yapmak istediği budur" dedi.

Ensarioğlu, çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını İmralı'den çeken Abdullah Öcalan'ın son görüşmelerinde, "Biz anlaştık, çözüme gidiliyor, metinde anlaştık, komisyonlar kurulacak, bu iş bitti, olumlu gidiyor" dediği sırada şiddetin yeniden başladığını söyledi. 

Ensarioğlu şöyle konuştu:

"1 Ekim'de ilk işimizin yeni bir anayasa içinde bütün Türkiye'nin var olan bütün sorunlarının çözmek olduğu ve bununla ilgili sayın Başbakan'ın bütün siyasi partilere yaptığı çağrılar ortada iken bunun yapılması açıkçası düşündürücüdür. Bir olay olurken kimin yaptığına değil, sonuçlarına bakarak değerlendirmek lazım, kime yaradığına bakmak lazım. Dolayısı ile son dönemde artan olaylar, şiddet, çözümü ve Kürt sorununun çözümüne, barışa katkı sağlamlıyor. 

Bilakis Türkiye'deki demokrasi karşıtlarının ekmeğine yağ sürüyor. Türkiye'de çözümü güçleştiriyor. Her ölüm bizi çözümden biraz daha uzaklaştırıyor. 1 Ekim'de böyle giderse Kürt sorununu konuşulamaz hale geliriz. Burada bizim elimizin biraz güçlenmesi gerekir. Yani Türkiye'de siyaset yapanların elinin güçlenebilmesi için bu ölümlerin ve bu şiddetin kayıtsız şartsız durması gerekir. Yani bu ölümler bu şiddet devam ederken, bir taraftan barış diyeceksiniz, uzlaşı, çözüm Kürt sorununun çözümü diyeceksiniz bir taraftan her gün artanşiddet devam edecek, polis ölecek, asker ölecek bu bir çözüm mü? Ölen asker kim? Anadolu'daki fakir fukaranın çocukları. 

Yani bu şekilde bu ölümlerle Kürt sorununda çözüm elde etmek mümkün mü? Çözüm artıkşiddet ve ölümde değil. Kürt sorununun çözümü, artık barışta, huzurda, kardeşlikte ve siyasi mücadelede. Kürt sorununa ilişkin Kürtlerin talepleri halen tam anlamıyla yerine gelmiş değil. Ama Türkiye'de demokratikleşme ile ilgili halen bir sürü kesimin talepleri karşılanmış değil. Ama, Türkiye'de demokratikleşme talep eden, bu süreci yürüten bir hükümet var. Yeni anayasa ile bunların tümünü çözmek isteyen bir hükümet var aynı zamanda. O zaman sorunu olan ve yeni seçimden çıkmış halkın temsilcileri kim varsa buyursun gelsin masanın etrafına Türkiye'nin sorunlarını çözelim" 

"Muhatap Öcalan ve PKK'dır"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Kürt sorununun çözümünü sadece Abdullah Öcalan ve PKK'nın talepleri ile değerlendirmenin doğru olmadığını da belirtti. 

Ensarioğlu, "Evet BDP bir muhataptır. BDP aldığı oy oranında Kürtleri temsil eder. Tüm Kürtleri temsil etmez. Herkes aldığı oy oranında temsil eder. Ama önemli bir muhataptır. Kürt sorununun çözümünde sunacağı katkıyı önemsiyoruz. Ama PKK'nın uyguladığı şiddetPKK ile ilgili sorunu çözecekseniz bunun muhatabı BDP' de değil, Kürtler de değil, muhatabı Abdullah Öcalan ve PKK'dır" dedi. 

cnn
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık