Ana Sayfa Urfa Haberleri "Mukaddes Miras" Şanlıurfa'da Açıldı

"Mukaddes Miras" Şanlıurfa'da Açıldı

Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının himayelerinde, İslam Kültür ve Sanat Platformu öncülüğünde, 99 el yazması mushaflardan oluşan “Mukaddes Miras Sergisi” Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla Şanlıurfa'da açıldı. Açılışta konuşan Başkan Görmez: “Kurban Bayramı'nın İslam dünyasında akan kan ve göz yaşının durmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2013 Salı 04:41

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de katıldığı açılış Selahaddin Eyyübi Camiinde gerçekleştirildi. Bakan Çelik açılışta yaptığı açıklamada,Şanlıurfa'nın bu hizmet dolayısıyla büyük bir “şeref” aldığını vurgulayarak, “Diyanet İşleri Başkanlığımızı kutluyorum, teşekkür ediyorum. Kentimiz zaten Kur'an ile iç içe bir şehir, ilahi mesajla iç içe olan bir kent. Ama bizatihi fiziki olarak bin 200 yıllık Kur'an eseri yazmalarının Şanlıurfa'ya taşınması ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise “Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları”na katılmak için kente geldiğini ve etkinlikte bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu anımsatarak, tüm Şanlıurfalıları sergiyi gezmeye davet etti.

Gazetecilerin yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili mesajını sorması üzerine Başkan Görmez, şunları kaydetti:

“Kurban Bayramı'nın bölgemize ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Kurban Bayramı'nın İslam dünyasında akan kanın ve göz yaşının durmasına vesile olmasını diliyorum. Kurban ibadetini yerine getirirken bizi Allah'tan uzaklaştıracak davranışlardan kaçınalım, yani bilhassa hayvana eziyet, çevre sağlığı, insan sağlığı bu konulara riyayet edelim. İkincisi bu tür bazı olumsuzluklardan dolayıda İslam geleneğinin İslam dinin en büyük ibadetlerinden birisi olan kurbanı ve bayramı tartışma konusu yapmayalım.”

Sergi, bir hafta boyunca açık kalacak.

Mukaddes Miras sergisinde, 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yazılmış, 99 adet el yazması mushaf-ı şerifler görülebilecek. Sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan'ın sanat danışmanlığında hazırlandı. Sergide, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Hafız Osman, Mehmet Emin Üsküdari, Mahmud Sivasi, Hafız Yusuf ve Derviş Mehmed gibi ünlü hattatların yanında İslam coğrafyasında Kabul edilen ünlü hattaların eserleri yer alıyor.

Türkiye'de bugüne dek yapılmış en büyük mushaf-ı şerif sergisi niteliğindeki sergi, ilk olarak Sultanahmet Medresesi'nde açılmıştı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık