Ana Sayfa Urfa Haberleri MÜSLÜM GÜRSES MÜZESİ'NE YOĞUN İLGİ

MÜSLÜM GÜRSES MÜZESİ'NE YOĞUN İLGİ

Şanlıurfa'da yaklaşık 5 ay önce açılan Müslüm Gürses Müzesi, hayranlarının büyük ilgisini görüyor.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2014 Pazartesi 08:56
MÜSLÜM GÜRSES MÜZESİ'NE YOĞUN İLGİ

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Belediyesi ve Harran Üniversitesi tarafından yaptırılan ve 5 Ekim 2013 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açılışı gerçekleştirilen Müslüm Gürses Müzesi, hayranlarının yoğun ilgisini görüyor. Müze Sorumlusu Zeynep Yılmaz, yaklaşık 5 ay içerisinde müzeyi 5-6 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Gürses’in Şanlıurfalı sanatçı olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Gürses, Urfa’mızın yetiştirdiği çok değerli bir ses. Urfa’dan almış olduğu ruhu, Türkiye’ye mal etmiştir. İyi ki Müslüm Gürses oldu. İyi ki böyle bir sanatçı oldu. İl genelinden ve il dışından birçok ziyaretçi gelip, müzeyi geziyor. Yaklaşık 5 ayda 5-6 bin ziyaretçi müzeyi gezdi” dedi
Yöresel sanatçı Şahin Halhallı ise kendisinin de müzenin bulunduğu konutta sanat eğitimi aldığını söyleyerek, “Çalışma ortamımız yoğun ilgi görüyor, akın var. Biz de onların izinden gidiyoruz. Onları örnek alıyoruz. Arabesk sanatçısı olarak biliniyor. Ama çok güzel bir halk müziği sanatçısı. Böyle sanatçıların yaşarken de kıymetini bilmek lazım. Allah mekanını cennet eylesin. Bunları görüyoruz. Sanatçıların yaşarken müzeleri yapılması lazım. Çünkü öldükten sonra yapılınca çok fazla anlam ifade etmiyor” diye konuştu. Hayranları ise Müslüm Gürses’i çok sevdiklerini söyleyerek, merak ettikleri eşyaları görmekten çok mutlu olduklarını ifade etti.


Gürses’in tespih, gözlük, ayakkabı, sahne kıyafetleri, bağlama, mikrofon, taş plakları gibi kişisel eşyalarının yanı sıra şiltleri, resimleri, kasetleri bulunan müzede gün boyu ise Gürses’ın şarkıları yankılanıyor. Gürses’in özel eşyalarından ise son olarak kullandığı cep telefonu ise ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Müze sorumlusu Yılmaz, cep telefonunda Gürses’in son fotoğraflarının da bulunduğunu ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık