Ana Sayfa Teknoloji Müşritpınar Güzergahı Belirleniyor

Müşritpınar Güzergahı Belirleniyor

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında Müşritpınar-Şanlıurfa Demiryolu için güzergah belirleme toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2011 Çarşamba 20:06
Müşritpınar Güzergahı Belirleniyor
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında, Şanlıurfa’nın sosyo-ekonomik merkezleri olan 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgelerini, GAP Havaalanı, Evren Sanayi Sitesini, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Besi Bölgesini (TDİ OSB), İskenderun ve Mersin limanlarına bağlayacak olan Demiryolunun güzergâhının geçeceği yerlerin tespit edilmesi için Valilikte toplantı yapıldı.

Toplantıya Vali Celalettin Güvenç’in yanı sıra, Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Mimarlar Odası Başkanı Abdulkadir Güllüoğlu, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, TCDD 6. Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Arslanhan, TCDD Genel Müdürlüğü APK Dairesi Şube Müdürü Ömer Çelik, Demiryolu Yapım Dairesi Şube Müdürü Nagehan Tanyıldız ve ilgili kurum amirleri katıldı.Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, yapılacak olan demiryolunun Şanlıurfa için önemine değinerek, hâlihazırda bulunan mevcut hattın da değerlendirilmesi gerektiğini ve yapılacak olan yeni projenin Harran Ovası, Harran Üniversitesi, GAP Hava alanı, OSB’leri kapsaması gerektiğini belirtti. Vali Güvenç, demiryolu ile ulaşımda çok önemli bir adımın atılmış olacağını belirterek, İskenderun ve Mersin limanlarına Şanlıurfa’nın demiryolu ağı ile bağlanmasının ekonomik anlamda tarım ve sanayiye büyük katkı sağlayacağını ifade etti.İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü F.Cemal Sofuoğlu’nun ilin Demiryolu ihtiyacı ve Demiryoluna bakışı hakkındaki sunumuyla başlayan toplantı, TCDD Adana 6. Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Arslanhan’ın mevcut Demiryolu hattının durumu ve bölgedeki demiryolu projeleri hakkında bilgi vermesiyle devam etti.APK Dairesi Şube Müdürü Ömer Çelik ve Demiryolu Yapım Dairesi Şube Müdürü Nagehan Tanyıldız da Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce hazırlanan proje ile TCDD tarafından ön çalışması yapılan Mürşitpınar-Şanlıurfa Demiryolu Projesi hakkında teknik ayrıntıları ve alternatif güzergâhları içeren sunum yaptı. Sunumun ardından Demiryolu Bağlantısı Güzergâh Tespiti Çalışma Grubu tarafından alternatifler değerlendirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star