Ana Sayfa Kültür/Sanat Müzeler insanları içinde tutabilmeli

Müzeler insanları içinde tutabilmeli

Giriş Tarihi: 24 Mart 2015 Salı 15:08
Müzeler insanları içinde tutabilmeli

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, bu yıl Şanlıurfa’da düzenlenen 24. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu ve Uluslararası Müzecilik Çalıştayı’nda müzelerin sadece eserlerin teşhirinin değil, ait oldukları dönemleri canlandırmalarının da yer alacağını söyledi.

 

Bir otelde düzenlenen ve 300’den fazla uzmanın katıldığı sempozyumda konuşan Vali İzzettin Küçük; Şanlıurfa’nın sahip olduğu tarihi eserlerden bahsederek, devam eden kazı çalışmalarına değindi. Devam eden kazılar sırasında bileyeni kazı alanları keşfedildiğini sözlerine ekleyen Vali Küçük; çok yoğun kalıntıların olduğu Şanlıurfa’da çok sayıda kazıcıya ihtiyaç duyulduğu için sadece Harran için İşkur üzerinden 160 kazıcı görevlendirdiklerini kaydetti.

 

Çalıştayda yeni müze hakkında da bilgi veren Vali İzzettin Küçük; açılacak olan müze kompleksinde sadece eserlerin teşhirinin değil, ait oldukları dönemlerin canlandırmalarının da yer alacağını belirtti. Valilik olarak müzeye Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını anlatan bir salon düzenlemesi eklediklerini de sözlerine ekleyen Vali Küçük; üç boyutlu hazırlanan bölüme girenlerin o anı yaşıyormuş hissine kapılacağını ifade etti.

 

Konuşmasında müzelerin sadece gezilen yerler olmaktan çok, artık eğitici ve hayatın içinden yerler olması gerektiğini vurgulayan Vali Küçük: “İnsanlar müzede uzun vakit geçirebilmeli. İçinde kütüphaneler olmalı, eğitici alanlar olmalı, çocukların tarihi öğrenerek eğlenebilecekleri alanlar olmalı. Müzeler, gerçek faydasını insanlara kuşaktan kuşağa gelen birikimini aktararak yapmalı. Müzeler insanları içinde tutabilen mekanlar olmalı. Müze anlayışımızı bu şekilde geliştirmeliyiz. Son yaptığımız müze Türkiye’de buna örnek olabilecek niteliktedir” sözlerine yer verdi.

 

22 Mart’ta başlayan 24. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu ve Uluslararası Müzecilik Çalıştayı 25 Mart tarihinde sona erecek. 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Minikler Doktorluğa İlk Adımı Piazza'da Attı

Minikler Doktorluğa İlk Adımı Piazza'da Attı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık