Ana Sayfa Magazin MÜZİK MÜZESİ'NDE “ŞİVAN'IN ADI YOK“

MÜZİK MÜZESİ'NDE “ŞİVAN'IN ADI YOK“

Şanlıurfa'daki İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi'nde Şivan Perwer'e Yer Verilmedi

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2012 Cuma 13:11
MÜZİK MÜZESİ'NDE “ŞİVAN'IN ADI YOK“

Şanlıurfa denince akla gelen ilk unsurlardan biri de müzik. Şanlıurfa’nın müzik tarihi hakkında elimizde ciddi kaynaklar bulunmasa da yetiştirdiği çok sayıda sanatçı ve kendine özgü gelenekleriyle “Müzik Şehri” olarak da anılıyor. Şanlıurfa Belediyesi de bu durumu dikkate alarak son derece isabetli bir kararla Şanlıurfa’nın müzik zenginliğini hatırlatmak, yaşatmak ve birikimlerin kaybolmasını önlemek amacıyla bir “Müzik Müzesi” oluşturdu. Müzenin adını da Belediye Meclisi’nin aldığı bir kararla “İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi” olarak belirledi.

Ancak müzede dikkat çeken bir durum var. Onlarca  Urfalı sanatçı müzik müzesinde ve müzenin web sitesinde isimleri ve biyografileri ile yer alırken, dünyaca ünlü Urfalı sanatçı Şivan Perwer’in ismine rastlanmıyor.

Bu durumda akla şu ihtimaller geliyor:

1.   Şivan Perwer Urfalı değil

2.   Şivan Perwer Müzisyen değil.

3.   Şivan Perwer sanatını Kürtçe icra ettiği için görmezden geliniyor.

 

Hayatının büyük bir kısmını sürgünde geçiren, dünyanın bir çok ülkesinde konserler veren ve hayatı, “Efsaneya Zindi” (Yaşayan Efsane) olarak kitaplaştırılan Şivan Perwer’e Müzik Müzesi’nde neden yer verilmediği merak konusu.

 

 

 

kaynak: edessatv.com

YORUMLAR
  • yorum2015-07-16 02:16:10haci bayram

    çok güzel bir sanatçımız olan şivan perwer ayıp etmişler. müzik, kürtçe müzik, alanında gerçekten çok kaliteli bir sanatçımızur

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık