Ana Sayfa Urfa Haberleri Ne uğruna o evlerin yapımına müsaade edildi

Ne uğruna o evlerin yapımına müsaade edildi

Haliliye belediyesi Mart ayı bileşiminde gözden kaçmaması gereken bir konu ele alındı.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2015 Salı 14:34
Ne uğruna o evlerin yapımına müsaade edildi

Şanlıurfa’nın bazı mahallelerinde halkın sağlığını ve güvenliğini tehdit eden yüksek gerilim hattı konusu Haliliye belediyesinde gündeme geldi.

Özellikle şehrin yüksek kesimlerinde yer alan yüksek gerilim hatlarının insan yaşamını tehlikeye soktuğunu belirtildiği toplantıda bu hatların nereyse evlere sıfır geçtiği ifade edildi. Demokratik bölgeler partisi tarafından gündeme getirilen konu hakkında konuşan DBP meclis üyesi Cemal Babaoğlu bölgede araştırma yaptıklarını söyledi. Söz konusu olan yer Süleymaniye Mahallesi' olduğunu ifade eden Baba oğlu şöyle konuştu.

Mahallenin ortasında yüksek gerilim hattının geçtiği ve neredeyse direklere evlerin sıfır olduğu bir yer. Biz, bu konuda hem görsel hem de teknik bir araştırma da yaptık. Yüksek gerilim hatları öyle gelişi güzel yerlere konmaz. Şehrin planlanması doğrultusunda yapılır. Bir iddiaya göre, direk konulduktan sonra evler inşa edilmiştir. Bir diğer iddia da yapılan plan değişikliğine göre direkler daha sonra dikilmiştir. Sonuç itibariyle DEDAŞ'ı ilgilendiriyor; ama burada halk sağlığı ciddi tehlikededir. Halk sağlığının tehlike olduğu durumlarda belediyeyi ilgilendirir".

Toplantıya başkanlık eden Belediye başkanı Fevzi Demirkol ise "Bu konuda daha önceki belediyeleri suçlamak istemediğini belirterek yerleşim alanlarının yüksek gerilim hatlarına göre uzaklığının gerilimin boyutuna göre belirlendiğini kaydetti.

Demirkol, "Ben, kendim elektrik mühendisiyim. Urfa ve Türkiye'ye enterconnect sisteme yani şehirlerarası bağlantıya 1973 yılında geçmiştir. Eğer o evler 1973 yılından önce yapılmışsa direkler sonradan monte edilmiştir. TEDAŞ veya şuandaki TEİAŞ istimlak ederken direk yerini istimlak eder ve ayrıca hattın altında kalan kısımda irtifak hakkı tesis eder. Dolayısıyla onun parasını öder; ama orada yapılaşmanın yapılmamasını ister. Oradaki şartnameler ona göre hazırlanır. Tapu Kadastro Müdürlüklerini istimlak ile ilgili istimlak kararı, direğin geçtiği yerle ilgili irtifak hakkı tesis edilir. Ve bunlar bütün şehirlerde vardır. Sadece Haliliye'de değil, Urfa'da değil, İstanbul'da Levent'te de vardır, Kadıköy'de de vardır. Ama hiçbir yerde bizdeki gibi elektrik hattının altına ev yapılmaz. Zaten buna da müsaade etmezler. Bu hususta yapılan yapılardan herhalde Haliliye Belediyesi mesul değildir. Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star