Ana Sayfa Siyaset NEBATİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MÜZESİNDE

NEBATİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MÜZESİNDE

Kentte 200 dönüm alan üzerine kurulan ve 2 yılda tamamlanan komplekste, arkeopark ve mozaik müzeleri yer alıyor.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2015 Perşembe 08:14
NEBATİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MÜZESİNDE

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da yapımı tamamlanan ve hafta sonu açılması planlanan Türkiye'nin en büyük müzesi unvanına sahip Haleplibahçe Müze Kompleksinde incelemelerde bulundu.

Kentte 200 dönüm alan üzerine kurulan ve 2 yılda tamamlanan komplekste, arkeopark ve mozaik müzeleri yer alıyor. Türkiye'nin kapalı alana en fazla eser sığdırılan müzesi olma özelliğini taşıyan kompleks, ziyarete açıldığında tarih tutkunlarına da farklı bir heyecan yaşatacak.

Teşhir edilecek 10 bin eser, kronolojik bir düzende ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla ziyaretçilerde adeta o dönemde yaşama hissi uyandıracak.

Yüzlerce insan ve hayvan figürünün işlendiği oyma taşlar, mezarlıklar ve kitabelerin bulunduğu müzenin hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılması bekleniyor.

 

Çağları tek tek görebiliyorsunuz

Genel Başkan Yardımcısı Nebati, kompleksini gezerek, Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan'dan eserlerle ilgili bilgi aldı.

Müzeyi yapım aşamasında da ziyaret ettiğini hatırlatan Nebati, kompleksi ziyareti sırasında 12 bin yıl öncesinden günümüze tarihi yaşayarak geldiğini söyledi.

Nebati, müzeyi gezmek için ziyaretçilerin geniş zaman ayırmaları gerektiğini belirterek, “Müzede imitasyon çok az, tamamı gerçek olarak kullanılmış ve arkeoloji müzesi 31 bin metrekare, mozaik müzesi de 6 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor. Dolaştığınız zaman bunu dünyada göremezsiniz, 12 bin yıl önce başlayan serüveni bugüne kadar getiriyorsunuz, bütün çağları tek tek görebiliyorsunuz işte Şanlıurfa'nın göbeğinde Romalıların yaptığı mozaiklerle iç içeyiz. Anlatımını, görselliğini yakaladığınız zaman muhteşem bir görsellik de sağlıyor” dedi.

 

Müzeyi gezen kişilerin geçmişe yolculuğa çıkacaklarını söyleyen Nebati, kompleksin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

AK Parti Genel başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'nın bir cazibe merkezi ve herkesin kendine ait bir şeyleri bulabileceği bir kent olduğunu belirterek, “Batılı birçok müze meraklısı buraya gelerek yapımı tamamlanan müzeyi gezmek istiyor, rezervasyonlar yaptırmak istiyorlar. Bunun için müzenin açılışını büyük bir merakla bekliyorlar” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık