Ana Sayfa Siyaset NEDİM ÖBEK : MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE NELER YAPACAĞIM?

NEDİM ÖBEK : MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE NELER YAPACAĞIM?

Şanlıurfa’nın en büyük sorunu bana göre seçilmişler sorunudur. Sadece vekiller değil, buna belediye başkanları da dahildir. Vekiller, Şanlıurfa’nın sorunlarına karşı duyarsız. 4 yıl önce adeta atanarak seçildiler. Ankara’ya gittiler. Urfa adına en ufak bir seslerini işitmedik. Son bir yılda Şanlıurfa’mızda büyük sıkıntılar ve mağduriyetler yaşandı.

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2015 Perşembe 03:29
NEDİM ÖBEK : MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE NELER YAPACAĞIM?

Milletvekili seçildiğim takdirde neler yapacağım?

Evvela milletimize gerçek bir vekillik vaat ediyorum. Benyeminimi evvela halkımıza karşı yaptım ve İnşallah bu yeminimden asla taviz vermeyeceğim. Şanlıurfa’mızın eksiklerinin bizzat takipçisi olacağım.

1-Fırat’ımızın incisi olan Birecik ilçemizin modern bir su arıtma tesisine kavuşması ve Urfa’mızda kırsal kesimdeki yolların bir an önce usulüne uygun yapılması için her türlü girişimde bulunacağım.

2-Sulama Birlikleri revize edilecek. Çiftçilerimiz, DEDAŞ ile Sulama Birlikleri arasında ezdirilmeyecek. Gerekirse birlikler lağvedilecek ve doğrudan Çiftçilerimizin DEDAŞ ile protokol yapmaları sağlanacak.

3-En önemlisi uğruna çok şeyler feda edilen, büyük bedeller ödenen, Allah muhafaza namusunu ortaya atacak kadar uğruna tavizler verilen ‘MİLLETVEKİLLİĞİ MAKAMININ’ cazibesi azaltılacak. Keyfi uygulamalara sebep olacak yetkileri kısılacak.Milletvekilliği maaşları ve o miktara yakın maaş alan makamların maaş zamları, en düşük memur maaşı zammına endeksli olacak. Yani bir milletvekili maaşına gelecek olan zam, en düşük memur maaşına gelecek olan zammı geçemeyecek. Bir defa seçilen milletvekili, görev süresi bitince eğer emekli yaşına gelmemiş ise milletvekilliğinden dolayı emekli maaşı alamayacak. Ancak emekli yaşına gelince emekli maaşını alabilecek.          

Mehmet Nedim ÖBEK(Elektrik-Elektronik Mühendisi) Şanlıurfa Bağımsız ve seçildiği takdirde bağımsız olarak kalacak olan yeminli Milletvekili Adayı. Allah’a emanet olun….   

 

 

Evvela bütün hemşerilerimizi can-ı gönülden Allah’ın selamı ile selamlıyorum.   

 

 

Bilindiği gibi 26 Mart 2015 tarihinde bağımsız milletvekili adaylığımı açıklamış ve o gün de resmi başvurumu yapmıştım. Hiç kimseye yemin borcum yok. Fakat her türlü yemini de yapabilirim. Bu bağımsız adaylık fikri tamamen bana aittir. Dışarıdan hiç kimsenin telkini ile olmamıştır. İlk başta ailem ile paylaştım. Daha sonra yakın-uzak çevrem ile paylaştım. İtiraf edeyim ki, bu teşebbüsüm, ailem ve çevremde ilk başta bir şaşkınlık meydana getirdi. Fakat uzun sürmeden neden olmasın denildi. Ve bu şaşkınlık memnuniyet ve kararlılığa dönüştü. Gürültü yapmadan ve çevreyi kirletmeden son sürat çalışmalarımıza devam ediyoruz.    

ÖZGEÇMİŞ: 1971 Hilvan doğumluyum. İlkokula Hilvan Doğrular Köyünde normal 7 yaşında başladım. İki yıl okula devam ettim. Fakat öğretmen yetersizliğinden ve ilgisizlikten 2 yılda okuma-yazmaya geçemedim. Her sene mevsimlik işçi olarak Çukurova’ya gidiyorduk. 1979 yılında da Adana’ya çalışmaya gittik. O yıl sonbaharda annem vefat etti. Mezarı Adana’dadır. O yıl Urfa’ya döndüğümüzde terör davası yüzünden köyümüze gidemedik. Bil mecburiye Urfa merkeze yerleşmek zorunda kaldık. O yıl okula gidemedik. Yani bir yıl ara vermek zorunda kaldım. Urfa merkezde kaldığımız ikinci yılda okula gittim, ama birinci sınıfa. Çünkü hem okuma okuma-yazma bilmiyordum, hem de köyde 2 yıl okuduğumu ispatlayamıyordum. 2 yıldan sonra şartlar iyileşince tekrar köyümüze yerleştik. Orada da bir yıl daha okula ara verdim. Çünkü köyde öğretmen yoktu. Köyümüze tekrar yerleştiğimizin İkinci yılında 2. Dönemde köye bir öğretmen geldi. Ancak o zaman okula devam edebildim. Ama bu sefer 3. Sınıfa. Çünkü daha önce köyde 2 yıl okula devam etmiştim. Bundan sonra okula düzenli devam ettim. Köyde 4. Sınıfı da okuduktan sonra Hilvan YİBO’da 5. Sınıfa devam ettim. Ortaokulu da YİBO da okudum. Sonra Gaziantep Fen Lisesini kazandım. Liseden sonra Gaziantep Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazandım. 2000 yılında Üniversiteden mezun oldum. Gaziantep’te yaklaşık bir yıl çalışma ve Ankara’da askerlik görevinden sonra Şanlıurfa’ya yerleştim. 2002 yılından beri Şanlıurfa’da serbest Elektrik Mühendisi olarak çalışmaktayım.        

ŞANLIURFA’NIN SORUNLARI: 1-Şanlıurfa’nın en büyük sorunu bana göre seçilmişler sorunudur. Sadece vekiller değil, buna belediye başkanları da dahildir. Vekiller, Şanlıurfa’nın sorunlarına karşı duyarsız. 4 yıl önce adeta atanarak seçildiler. Ankara’ya gittiler. Urfa adına en ufak bir seslerini işitmedik. Son bir yılda Şanlıurfa’mızda büyük sıkıntılar ve mağduriyetler yaşandı. İktidar veya muhalefet parti milletvekillerinden hiçbir tepki gelmedi. Sanki hiçbir sorun yokmuş gibi davrandılar. Parti teşkilatlarını hiç üzmediler ve görünen odur ki mükâfatlarını da gördüler.  Çünkü ekseriyeti bir daha aday gösterildi. Kimi yerini korudu. Kimi daha iyi bir konuma getirildi. (Vekillerimiz yerlerini korudu. Bir daha aday gösterildiler. Ama unutulmasın şu anda vekil değiller, vekil adaylarıdırlar. 7 Haziran’da halkımız kimin vekil olup olmayacağına karar verecek. Ve görünen odur ki bu seçimde çok şaşırtıcı sonuçlar çıkabilir. Bu yüzden ben herkesin olabilecek sonuçlara hazırlıklı olmalarını ve en önemlisi de bu sonuçlara rıza göstermelerini temenni ediyorum.) Belediye başkanları ise rehavet içinde. Maalesef 30 Mart 2014 Mahalli seçimlerden sonra sanki balayına çıktılar. Genel seçimlere 2 ay kala dönmeye başladılar. Büyük ümitler ile beklenen Büyük Şehir Belediyesi adeta içi boş çıktı. Şanlıurfalılara sorarsanız Büyük Şehir Belediyesi olmak ne demek? Herhalde şöyle bir cevap verilecektir: Büyük Şehir olmak demek, suların sık sık kesilmesi ve suya zam gelmesi demektir. İlçe belediyelerinin de Büyük Şehirden farkı yoktur. Bir yıl oldu göreve başlayalı. Maalesef güzel hizmetler ile anılmak yerine şaibeler ile anılıyorlar. Daha şimdiden adları yolsuzluklar ile anılıyorlar. Nasıl ki her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. İyilerini tenzih ederiz. Ama maalesef bazı ilçe belediye başkanlarının da bir yolsuzluk yapma tarzı vardır. Peygamberler şehrinde seçilenler, güzel hizmetler yerine maalesef yolsuzlukla anılıyorlar. Halbuki bunlar hakkında en ufak bir tereddüt dahi oluşmamalıydı. Eğer bir tereddüt dahi oluşuyorsa ve bu tereddütlerin aslı yoksa anında cevapları verilmeliydi. Yoksa sükût ikrardandır misali eğer bu iddialara cevap verilemiyorsa bu iddiaların aslını kabul etmek anlamına gelir. Mesela büyük şehir belediyesi için Urfa dışından işçi getirilip burada çalıştırılıyor deniliyor. Bu vahim bir iddia. Yani Urfa’da çalıştırılacak kimse kalmadı mı?

Akçakale ilçemizde şehir dışında yapılan devlet hastanesinin yanında şu anda sadece bir eczaneye ruhsat verilmiş.

Birecik ilçemiz Fırat nehrinin kenarında olmasına rağmen hazır su satan çevrelerin etkisiyle şehir şebeke suyu arıtılmadan şehre dağıtıldığından bu ilçemizde ishal ve ona bağlı hastalıklara çok rastlanıyor. Yani birilerinin menfaati için halkın sağlığı yok sayılıyor. Evet Hakkın ve halkın hatırı alidir, hiçbir şahsa feda edilmez. Yani birileri üzülecek veya birilerine ucu dokunacak diye halkın mağduriyetini göz ardı edemeyiz.

Kimi ilçe belediye başkanını iyi biliyoruz. Ama yanında işe aldığı yakın akrabası hırsızın önde gideni. Bu, belediye başkanını zan altında bırakıyor.

  Eyyubiye ilçemizde belediyecilik anlamında hiçbir gelişme meydana gelmedi. Şehir içindeki parklarımız yetersiz ve çocuk oyun alanları ya yok ya da çok yetersiz.          

2- Enerji sorunu: Urfa’nın belki de en bariz sorunudur. Fakat gel gör ki başta iktidar partisi olmak üzere hiçbir partide bir elektrik mühendisi aday gösterilmemiş. (Demek ki mevcut partilerimize göre Urfa’mızda bir elektrik sorunu yok.) Halbuki son bir yılda büyük sıkıntılar ve mağduriyetler yaşandı. Sık sık elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Bu durumu Tedaş yetkililerine sorduğunuzda deniliyor ki enerji verdiğimizde kaçak kullanılıyor. Kaçak kullanımın önüne geçmek için enerjiyi bilinçli olarak kesiyoruz diyorlar. Bu çok yanlış bir uygulama. Yani vatandaşlarımız top yekun cezalandırılmış oluyor. Kurunun yanında yaş da yanmış oluyor. Halbuki devlette devamlılık esastır. Burada yapılması gereken: Kaçak kullanımı sıkı takibe almak. Gerçekte kaçak elektrik kullanan insanlara gereken cezayı vermek. Elektriği düzgün kullanan vatandaşları mağdur etmemektir. Ayrıca her elektrik kesintisinde birçok cihazlar zarar görmektedir. Eğer bir arıza sonucu elektrik kesilirse denilebilecek bir şey yok. Ama bilinçli olarak daha doğrusu kasten elektrik kesiliyorsa bu durumda müsebbipler kul hakkına girmiş oluyorlar. Elektrik, benim ayni zamanda uzmanlık alanım. Öyle vatandaşlarımız büyük mağduriyetler yaşamaktadır ki inanın mağduriyetlerini ben kendilerinden daha fazla biliyorum.    

3- Ulaşım ve trafik sorunu: Şehirlerarası yollar mükemmel. On üzerinden on puan. Fakat kırsal kesimdeki yollarımız berbat. Maalesef son 4 yılda hemen hemen hiçbir gelişme olmadı. Halbuki vatandaşlarımızın en çok kullandığı yol kırsal kesimdeki yollardır. Bu yollarımızın da düzgün yapılması için bizzat takipçisi olacağım. 

4-Eğitim sorunu: Bir takım, oyun oynamak için ağır şartlar ortaya koymuş. Var gücü ile düşe kalka, sağa sola savrularak terleyerek kendi koyduğu ağır şartlara göre oyunu oynamaya çalışıyor. Halbuki burada yapılması gereken oyunu oynamak zorunda kalmak değil, oyunun kurallarını iyileştirerek oynamaya devam etmektir. 28 Şubat’ın uygulamalarından olan 8 yıllık kesintisiz eğitimin kaldırılmasını beklerken 12 yıllık mecburi eğitim getirildi. Bu sorun ayni zamanda bütün Türkiye’yi ilgilendiriyor. 12 yıllık mecburi eğitim kaldırılmalı. İlkokul temel eğitiminden sonra isteyen okuyabilmeli. Ama okumak istemeyen de okumak zorunda bırakılmamalı. Çünkü insana en zor gelen şey, istemeyerek yapmak zorunda bırakıldığı şeydir.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık