Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Güncel Neler oluyor bize?

Neler oluyor bize?

Şanlıurfa’da son dönemde intihar ve intihara teşebbüs vakalarındaki artış dikkat çekiyor.Kentte 10 Eylül 2015- 17 Ekim 2016 tarihleri arasında 12 kişi intihar etti. İntiharların nedenleri ile ilgili kafaları karıştıran birçok soru olmasına rağmen, sosyal, toplumsal, psikolojik, şiddet ve ekonomik bir çok etkenin intihar vakalarında başrolü oynadığı biliniyor.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2016 Salı 12:58
Neler oluyor bize?

Aziz Çiftçi/URFAHABER.NET-ÖZEL HABER

ŞANLIURFA’DA son aylarda artan intihar vakaları ciddi boyutlara ulaştı. Kimi işsiz kaldığı için, kimi hastalıklara karşı çaresizlik, yasal sorunlar, başarısızlık, terk edilme, reddedilme yüzünden intihar kalkışıyor. Uzmanlar kişiyi intihara sürükleyen nedenlerin başında iletişimin geldiğini söylüyor. İntihar vakalarının son günlerde artış yaşandığı illerden biride Şanlıurfa. Kentte 10 Eylül 2015- 17 Ekim 2016 tarihleri arasında 12 kişi intihar etti. İntiharların nedenleri ile ilgili kafaları karıştıran birçok soru olmasına rağmen, sosyal, toplumsal, psikolojik, şiddet ve ekonomik bir çok etkenin intihar vakalarında başrolü oynadığı biliniyor.

ÜLKEMİZDE ERKEK İNTİHARLARI DAHA FAZLA

Ülkemize baktığımızda da intihar olaylarının sıklıkla yaşandığı ortaya çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2015 verilerine göre, ülke genelinde 3 bin 211 kişi intihar etti. İntihar edenlerin %72,7’sini erkekler, %27,3’ünü ise kadınlar oluşturdu. Kaba intihar hızı değişmedi Kaba intihar hızı yüz bin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade etmekte olup, 2015 yılında değişmeyerek yüz binde 4,11 olarak gerçekleşti. Diğer bir ifade ile 2015 yılında her yüz bin kişiden dördü intihar etti.

ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

İntiharlar ve intihar girişimleri; bireyi, ailesini, sosyal çevresini ve dolayısıyla toplumu sarsan etki ve sonuçlara yol açan önemli bir halk sağlığı sorunu. Son yirmi yılda dünya çapında ciddi bir sorun olarak tanımlanan intihar davranışı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil olarak önemli oranda ilgi gösterilmesi gereken önemli bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanıyor. Dünyada yılda ortalama bir milyon kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. Ölümle sonuçlanan her bir intihar olgusuna karşılık en az 30 intihar girişimi ile karşılaşılıyor. İntihar eden kişilerin yüzde 53’ünün neden intihar ettiği bilinmiyor. Geçen yıl intihar eden kişilerin yüzde 31,7’sinin ilkokul mezunu olduğu ortaya çıktı. İlkokul mezunlarını yüzde 20,6 ile ilköğretim, yüzde 16,4 ile lise, yüzde 7,7 ile yükseköğretim mezunları takip etti. İntihar edenlerin yüzde 50’sinin evli, yüzde 36,7’sinin hiç evlenmemiş, yüzde 5,9’unun ise boşanmış kişiler olduğu tespit edildi.

 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ NE DİYOR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her 40 saniyede bir intiharın, her 3 saniyede ise bir intihar girişiminin gerçekleştiğini, son 45 yılda intiharların yüzde 60 civarında arttığının ve intiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedeni arasında yer aldığını bildiriyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık