Ana Sayfa Röportajlar "NEWROZDA HER YIL KÜRT BAHARI YAŞANIYOR."

"NEWROZDA HER YIL KÜRT BAHARI YAŞANIYOR."

Urfa Haber, köşe yazarı Bermal Melik, Kürt sorunu üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan sosyolog İsmail Beşikçi ile, Türkiye gündemi ve Kürt Sorunu üzerine özel röportaj yaptı.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2012 Cuma 05:38
İSMAİL BEŞİKÇİ KİMDİR?

İskilip'te ilkokulu okuduktan sonra Çorum Lisesi'ni bitirerek, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1965-1971 yılları arasında Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'nde asistanlık yaptı. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde sosyoloji asistanı iken aynı bölümde sosyoloji doçenti olan Orhan Türkdoğan tarafından, Marksist propaganda ve bölgecilik yaptığı gerekçesiyle ihbar edilen Dr. İsmail Beşikçi, 12 Mart 1971 döneminde sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı ve üniversite ile ilişiği kesildi. 1974 affıyla cezaevinden çıktı, daha sonra Kürt sorununu işleyen düşüncelerinden ötürü yargılandı.

Kürt sorunu üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan Beşikçi, sekiz kez cezaevine girip çıktı ve yaşamının 17 yılı cezaevinde geçti. 12 Eylül askeri darbesinden önce 1979'da cezaevine girer ve 1987'de serbest bırakılır ancak davalar bir türlü peşini bırakmaz bu davalardan giydiği hükümlerle 1999'a kadar tutuklu kalmıştır. 1999 yılında yapılan sınırlı yasal düzenleme sonucu tahliye olduğunda hakkında toplam 100 yıl hapis ve 10 milyar lira para cezası verilmiştir. İsmail Beşikçi'nin yayımlanan 36 kitabından 32'si Türkiye'de yasaklandı.

Atatürk Üniversitesi'nde asistanlığı döneminde doktora tezi olarak hazırladığı "Alikan Aşireti Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme", alanında Türkiye'de yapılmış önemli sosyolojik bilimsel çalışmalardan biridir.

Beşikçi Sarı Hoca lakabıyla da tanınmaktadır.

Eserleri

Doğu Mitinglerinin Analizi, 1967
Doğu Anadolu da Göçebe Kürt Aşiretlerinde Toplumsal Değişime, 1968
Doğu'da Değişim ve Yapısal Sorunlar, 1969
Doğu Anadolu'nun Düzeni, Sosyo-Ekonomik ve Etnik Temeller, 1969
Bilim Yöntemi, 1977
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 1 Kürtlerin Mecburi İskanı, 1977
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 2 Türk Tarih Tezi, Güneş Dil Teorisi ve Kürt sorunu, 1978
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 3 Cumhuriyet Halk Fırkasının Tüzüğü ve Kürt Sorunu, 1978
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 4 Tunceli Kanunu (1935) ve Dersim Jenosidi
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 5 Orgenerâl Muğlalı Olayı, Otuzüç Kurşun
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 6 Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu
Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama 7 Kürdistan Üzerinde Emperyalist Bölüşüm Mücadelesi 1915-1925 I.Cilt (Bu eser yalnızca 1 cilt olarak yayınlanabilmiştir)
Devletlerarası Sömürge Kürdistan, 1990
Bilim, Resmi Ideoloji, Devlet, Demokrasi ve Kürt Sorunu, 1990
Bir Aydın, Bir Örgüt ve Kürt Sorunu, 1990
Savunmalar, 1991
Hayali Kürdistanın Dirilişi
Bilincin Yükselişi
Başkaldırının Koşulları
Zihnimizdeki Karakolların Yıkılması, Yargılanma Süreçleri ve Özgürleşme
Kürt Aydını Üzerine DüşüncelerİSMAİL BEŞİKÇİ İLE RÖPORTAJKürt  sorununa ideolojik bir şekilde yaklaşmak yerine,  bir sosyolog olarak hep bilimsel temelde bir yaklaşımı  esas aldınız. Bir bilim insanı olarak  size sormak istiyorum. Kürt meselesi nedir,neden çözülemiyor.?


Kürt sorunu, Kürtlerin, Kürt toplumu olmaktan doğan haklarının gasbedilmesidir. Bu, 1920’lerde başlayan bir süreçtir. Bu gasp politikası Cumhuriyet’le birlikte daha sistematik bir şekilde uygulanmaştır.


Kürt meselesinde teşhiş ve yöntemler doğru yapılmış mıdır.? Kürt sorununun temel kaynağı nedir?Bugüne kadar nasıl gelmiştir.

Teşhisler yanlış konulmuştur. Sorunun ekonomik olduğu, geri kalmışlık olduğu söylenmiştir.
Sorunun feodaliteden kaynaklandığı söylenmiştir. Bunlar elbette yanlış teşhislerdir. Bölge bilinçli bir şekilde geri bırakılmıştır. Feodal güçlerin varlığından söz edenler,  bizzat, Kürtlerin Kürt toplumu olmaktan doğan haklarını gasbedenlerdir. Bunlar, feodal güçlerle ittifak etmeyi, Kürtleri, Kürt sorununu geriletecek önemli bir yol olarak görmüşlerdir.


Yükselen bir Türk milliyetciliği var,Kürt milliyetciliğinin de yükselme trendinde olduğunu düşünüyormusunuz, bunun tehlikeleri nelerdir.?

Yükselen Türk milliyetçiliği var. Bu kışkırtılan bir milliyetçiliktir. Kürt milliyetçiliği de yükselmektedir. Ama, bu, doğal bir gelişmedir.  Türk milliyetçiliği ve Kürt milliyetçiliği çok farklı içeriklere sahiptir. Türk milliyetçiliği, herkesi Türk yapacağım, Kürtleri yeryüzünden sileceğim,diyor. Bunun için Kürtlere baskı yapıyor, zulüm yapıyor. Kürt milliyetçiliği ise, dilimle, kültürümle, Türklerle eşit olarak yaşamak istiyorum. Baskı altındaki dilimi, kültürümü gün yüzüne çıkarmak istiyorum, diyor.
Türk milliyetçiliğinin kışkırtılması elbette tehlikelidir. Kürt milliyetçiliğinin yükselmesinde bir tehlike yoktur. Hükümet Kürtlerin doğal isteklerini karşılamak durumundadır.


Neden Kürtler her platformda barışı dillerine pelesenk etmiş durumdalar,Türklerin
barışa ihtiyacı yokmu.?

Barış için en az iki grubun olması gerekir.  Kürtlerin barışa ihtiyaçları vardır. Onun için her platformda,  barışı, barış ihtiyacını dile getiriyorlar. Kürtler barışa kavuştukları zaman, şüphesiz, Türkler de barışa kavuşur.


Türkleri de Kürtleri de memnun edecek, her iki tarafı da rahatlatacak,orta bir yol ,adil bir çözüm yok mudur acaba? Eğer varsa, bu, nasıl mümkün olabilir? Bunun için, asıl inisiyatif kimlerin elindedir sizce, asıl kimlerin, hangi yersiz kaygılarından vazgeçmesi gerekir?

Devletin, hükümetin, Kürdlerin, Kürtçe’nin varlığını  ikirciksiz kabul etmesi,  Kürtlerin istemlerini  makul bir şekilde karşılaması gerekir.


Sizce  bu meclis yeni bir sivil anayasa yapabilir mi , yapılabilinirse bu anayasa nasıl  bir anayasa
olmalıdır?

Bu meclisin yeni bir anayasa yapacağı kanısında değilim.  “Kürtleri baskılamaya devam edelim” anlayışıyla yeni bir anayasa yapılmaz. Anayasa’nın ilk üç maddesinin değismesinin düşünülmemesi, “Kürtleri baskılamaya devam edelim” anlayışına yol vermektedir. Bu durumda yeni bir anayasaya da gerek yoktur.


Abdullah Öcalan ’ın kendisiyle görüşmeye giden kardeşi Mehmet Öcalan ’a bir notla birlikte "Burası çok hassastır.Görüşe çıkmamız uygun değildir." dediği günden bu yana yaşanan süreçten Mit’ teki depreme kadar yaşananlar oldukça düşündürücüdür.

Bu mesaj bir çok şekilde yorumlandı.,siz bu mesajı nasıl
okuyorsunuz.

Görüşmeleri Barış ve Demokrasi Partisi yapmalıdır. BDP, Milli İstihbarat Teşkilatı görevlileri ile değil, doğrudan doğruya hükümetle görüşmelidir.


2012 yılının. değerlendirmesini yapar mısınız.Türkiye ve Ortadoğu açısından  nasıl bir tablo bekliyor bizleri?Ortadoğuda Kürtlere nasıl bir rol biçiliyor?

Ortadoğu’da, 2012’nin en önemli gelişmesi Arap Baharı’ydı. Ama şunu da dikkatten uzak tutmamak gerekir. Her yıl Newroz toplanmalarını düşünelim. Her yıl Kürt baharı zaten yaşanıyordu.  Ama  medya, bu süreci görmezlikten geliyordu. Bu süreçlerin Kürt sorununu algılanmasında önemli etkiler yaratacağını düşünüyorum. 


Son olarak sizin adınıza bir vakıf kuruldu, İsmai Beşikçi Vakfı  neleri yapmayı hedefliyor,bunu biraz anlatırmısınız.

20 binden fazla kitabı, 3 bin cilden fazla gazeteyi, mektup, fotoğraf, mahkeme belgeleri gibi belgeleri fonksiyonel hale getirecek bir kitaplık kurmaya çalışıyoruz. Vakıfın öncelikli amacı budur.


BERMAL MELİK / ÖZEL RÖPORTAJ
www.urfahaber.net
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık