Ana Sayfa Güncel O PANKART YARGIYA TAŞINDI

O PANKART YARGIYA TAŞINDI

Hukukçular Derneği İl Temsilciliği ODTÜ'nün 2015 Mezuniyet Töreninde açılan pankart ile ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2015 Çarşamba 04:49
O PANKART YARGIYA TAŞINDI

Hukukçular Derneği İl Temsilciliğinin basın metninde şu ifadelere yer verildi.

ODTܒnün 2015 Mezuniyet töreninde, ODTÜ'lülerin mezuniyetinde öğrenciler tarafından artık klasik haline gelen pankartlar da açılmış, ODTÜ'lüler pankartlarda kendilerince esprilere yer verme saikiyle hareket ederken kamu oyunca malüm fotografla bilindiği üzere, bu pankartı taşıyan kimselerce İslam’ın ritüeli olan oruç, aşağılanmış ve bu suretle dini değerleri aşağılayan bir ifade biçimi ile davranılmıştır.

 

Her platformada “özgürlük” diye bağıran bu üniversitelilerin mezuniyet törenin de bu biçimde pankart taşımaları nasıl bir özgürlük istediklerinin de asılında en net göstergesidir. Hakaret etme özgürlüğü, alenen aşağılama özgürlüğü istediğini gördüğümüz bu kimselerin, bu haklarının olmadığını bildirmek isteriz. Bu ülke de herkes eşittir, kimsenin yek diğerinin kutsalına dil uzatmaya hakkı yoktur, olamaz.

 

Mizah, bir anlatım tarzı olarak, bir düşüncenin açıklanması şekli olarak pek değerli ve kıymetli bir edebi tür ve ifade biçimidir. Bir hukukçu, bir müslüman ve nihayetinde bir insan böyle bir ifade biçiminin kısıtlanmasına karşı çıkmaz. Ancak bunun da bir sınırı ve haddi vardır. Bunun sınırını çizen hükümler açık ve net biçimde ortadadır. Bir kimsenin, diğerinin inandığı, kutsal saydığı değerlere dil uzatması, hakaret etmesi, mizah sınırlarını aşan biçimde alay edip aşağılaması korunmaz. Bu sadece inandığımız din için değil tüm dinlerin değerleri için geçerlidir. Hukuk da bu perspektiften bakar, bakmalıdır aksi takdirde, bireyin dini değerlerlerinin aşağılandığı bir ortamda bu kere ifade özgürülüğü ve din hürriyeti dindar aleyhine kısıtlanmış olacaktır. Kamu düzenini korumak için bu tip eylemlerin cezalandırılması şarttır. 

 

Bu saikle malum pankartta yer alan cami, minare ve mahya figürünün üstüne “on bira  yın mezunu” şeklinde bir ifade yazarak, dini bir kurumun tasfir edildiği mahya üzerinde, dinimizce alkol olduğu için haram olan “on bira” kelimesinin yerleşirilip, bilerek artan hecenin aşağı kaydırarak yazılması, bir maksadın ürünü olup, içinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif ayından yapılması başlı başına bir tasarlama ve amacın sonucudur. Bu suretle, dinimizce haram olan bir şey, dini kurumun tasfir edildiği bir resim ile açıkça aşağılanmış, dalga geçilmiştir.

 

Bu hasaasiyetler ile Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Gereği Kamuoyuna Arz Olunur

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da sahte içki operasyonu

Urfa'da sahte içki operasyonu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık