Ana Sayfa Urfa Haberleri O SURİYELİLER SOKAKTA KALDI

O SURİYELİLER SOKAKTA KALDI

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde Akçakale belediyesi tarafından eski TIR garajına savaştan kaçarak Suriye'den gelenler için yaptırılan ve 4 Bin 740 kişi kişinin sığınmacının barındığı İlk Adım Yaşam Merkezi kapatıldı.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2016 Cumartesi 03:41
O SURİYELİLER SOKAKTA KALDI

Akçakale Belediyesi tarafından yaptırılan ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle Suriyelilerin barınmasına imkan sunan ve 4 Bin 740 kişi kişinin sığınmacının konakladığı İlk Adım Merkezi, Şanlıurfa Valiliği ve Akçakale kaymakamlığı tarafından kapatıldı.

 Çadır kente kalan Suriyelilere Suruç İlçesi'nde bulunan Çadır kent konaklama tesisine gitmeleri istendi ancak bazı Suriyeliler  Suruç çadır kente gitmek istemediklerini kendilerini Akçakale Süleyman Şah çadır kente  veya Harran konteynır kente kalmak istediklerini yetkililere bildirmelerine rağmen birçok Suriyeli mülteci Akçakale sokaklarında yaşamaya başladı.Bunlardan biri ise Ayşe Beraket,  "Çadır kente çok rahatlıkla torunlarımla kalıyorduk,  biz 16 kişiyiz bu saatten sonra nereye gidelim burada akrabalarımız yok ortada kaldık sokaklarda yaşamaya başladık" diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Başka bir Suriyeli Şembe Meste, çadır kent kapatılınca çocukları ile bulduğu bir inşaatta yerleştiğini söyleyerek perişan oldu bizleri mağdur etiler ben bu çocuklarla nereye gideyim ,diye konuştu.

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan ise yaptığı açıklamada,  "Büyük emek ve Çabalarla açtığımız çadır kentin kapatılması bizleri üzmüştür Valilik güvenlik ve sağlık açısından dolayı böyle bir karar almıştı bizde bu kararı saygılıyız "diye konuştu

Haber: Süleyman Turan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık