Ana Sayfa Urfa Haberleri O SÜTLER TEMİZ ÇIKTI!

O SÜTLER TEMİZ ÇIKTI!

Habertürk Manşet, geçtiğimiz hafta okullarda dağıtılmaya başlanan ve yüzlerce çocuğun rahatsızlanmasına neden olan süt örneklerini analiz ettirdi.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2012 Pazartesi 15:53
O SÜTLER TEMİZ ÇIKTI!
Habertürk Manşet, geçtiğimiz hafta daha sağlıklı nesiller için ilköğretim okullarında dağıtılmaya başlanan ve yüzlerce çocuğun rahatsızlanmasına neden olan süt örneklerini yetkili labratuvarda analiz ettirdi. Sonuçlara göre sütler, mikrobik yönden bir risk taşımıyor.

Habertük TV Haber Koordinatörü Abdullah Kılıç'ın hazırlayıp sunduğu Habertürk Manşet'te yüzlerce çocuğun rahatsızlanmasına neden olan ve okullarda dağıtılan sütler tartışıldı. Türkiye'de rahatsızlık vakalarının yaşandığı 7 ilden, ilk gün okullarda dağıtılan süt örneklerinin laboratuardaki mikrobiyolojik testleri temiz çıktı. Ancak programa katılan İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, bu sonuçlara rağmen endişelerinin devam ettiğini söyledi. Aydına'a göre 'sütlerde enfeksiyon yok demek' için sadece süt örneklerini analizi yetmez, rahatsızlanan çocuklardan
örnekler alınıp test yapılmalı. Aydın, vakalardan hareketle bunun laktoz alerjikten çok, besin zehirlenmesine benzediğini belirtti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, kutu sütlerin de tüketilmemesini istedi. ''Çocuklara yoğurt verin, kefir verin ama sütü süt olarak içirmeyin. Çünkü süt en alerjik gıdadır''   diyen Aydın, sütlerin UHT'li hale getirebilmek için yapılan işlemlerin sütteki faydalı bakterileri tahrip ettiğini söyledi.

Programa telefonla katılan Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol da bakanlık olarak yaptırdıkları süt testlerinin temiz çıktığını Habertürk Manşet'te açıkladı.


Haber Türk


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık