Ana Sayfa Dünya Obama, Tebrik İçin Aradığında Ne Dedi

Obama, Tebrik İçin Aradığında Ne Dedi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ABD Başkanı Obama'nın seçim sonrasında tebrik için Başbakan Erdoğan'ı arayıp "Seçim kampanyamızı başlattık, ama itiraf edeyim ben sizin kadar popüler ve usta değilim" dediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2011 Cuma 14:08
Obama, Tebrik İçin Aradığında Ne Dedi
Gaziantep’ten Milletvekili seçilen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Bir tarafta Balyozcular, bir tarafta Ergenekoncularla Meclis çok renkli geçecek. Onlarla ilgili son kararı yargı verecek" dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Fatma Şahin, Şamil Tayyar, Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu, Ali Şahin, Grand Otel’de basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Hüseyin Çelik, Türkiye çapında elde ettikleri yüzde 50 oy oranının Gaziantep’te yüzde 62 olduğunu söyledi. 4’üncü dönem milletvekili seçildiğini hatırlatan Çelik, başka şehirlerde rant kavgası ve o ile bir hizmet yapıldığında ’Bunu ben yaptım’ kavgası yaşandığını ifade etti. Konuşmasında medyayı da eleştiren Çelik, demokrasilerde 4’üncü güç olan medyanın olmazsa olmaz olduğunu kaydederek şunları söyledi:

OBAMA "SİZİN KADAR USTA DEĞİLİM" DEDİ

"Biz ulusal medyaya da, yerel medyaya da çok büyük önem veriyoruz. Gaziantep’te görmediklerimizi medyamız bizi bilgilendirdiği zaman yapıcı eleştiri yaptığı zaman öpüp başımıza koyarız. Mevlana’nın ’İyi bir dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur’ diye bir sözü var. Medya bizim aynamızdır. Ama lütfen yüzümüze tuttuğumuz ayna tümsek fuar aynası olmasın. Husumetle hareket edenleri asla ciddiye almayız. Bazı yazarlar var, bizimle ilgili ne yazarlarsa asla aramam. Çünkü bu insanların ideolojik saplantıyla hareket ettiğini biliyorum. Ak Parti yüzde 50’lik oy aldı. Bütün dünya medyası bu başarı karşısında şaşkınlık içinde. ABD Başkanı Obama, Başbakanımızı arıyor ’Seçim kampanyamızı başlattık, ama itiraf edeyim ben sizin kadar popüler ve usta değilim’ diyor. Böyle bir destanımsı başarı ortadayken bazı medya organları ’AK Parti aradığını bulamadı, milletvekili sayısı düştü’ diyor."

DP’nin 1950’de yüzde 52 oy alarak iktidara geldiğini, o zaman CHP’nin oyunun yüzde 40 olduğunu hatırlatan Çelik, şöyle devam etti:

"DP 416 milletvekili, CHP 59 milletvekili çıkardı. Bu çoğunluk sisteminden kaynaklanıyor. Milletvekili sayısı esas ölçü değil. Ölçü sizin oy oranınızdır. Ne kadar oy aldığınız, ne kadar vatandaşın gönlüne girdiğiniz önemlidir. Merkez sağın zirve yaptığı 1954’dür. Böyle bir başarı varken mesafe bu kadar açılmışken bu başarıyı görmezlikten gelen bir medya varken çok da üzerinde durmaya gerek var mı. Yerel medyaya söylüyorum. Sizin gösterdiğiniz bize hataların üzerine gitmek, yanlışlıkları ortadan kaydırmak boynumuzun borcudur. Bizim hatalarımız sırtımızdaki akrep gibidir. Ama bir gazete veya televizyon başka hesaplarla yayınlar yapıyorsa biz o hesaplara gelmeyiz. Biz medyaya rağmen 4 dönemdir iktidardayız, 5’nci döneme girdik. Ulusal medyaya özellikle söylüyorum. Eskiden Türkiye’de medyanın gücü değil, güçlerin medyası vardı. Artık Ak Parti döneminde güçlerin medyası olmayacaktır. Gücünü halkından yana kullanacak ve saygıdeğer olacaktır. İyiyi, güzeli bulma, gelişmeye, kalkınmaya, rahata erişmede bizimle yol arkadaşı olmaya davet ediyoruz. Bize yandaş olsunlar, yayın organımız olsunlar demiyoruz."

Ak Parti’NİN OYU HİÇ BİR BÖLGEDE DÜŞMEDİ

7 bölgenin 7’sinde de Ak Parti’ birinci parti olduğunu dile getiren Çelik, ’sahillerde ana muhalefetin ağırlığı var’ denilmesine rağmen Ege’de Ak Parti’nin aldığı oy ortalamasının yüzde 42 olduğunu, CHP’nin oy oranının ise yüzde 35 olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Ege’de Ak Parti CHP’ye 7 puan fark atmıştır. Akdeniz’de yine 13 puan fark atmıştır. Doğu Anadolu’da Ak Parti kendine en yakın siyasi partiye 30 puan fark atmıştır. Güneydoğu’da Ak Parti 15 puanlık bir fark atmıştır. Bu bölgede 5 vilayette açık ara Ak Parti birincidir. Bütün Türkiye’de homojen dağılımıyla 81 vilayette çok önemli oy alarak Ak Parti Türkiye’nin yegane Türkiye vasfını hak eden parti olmuştur. Türkiye safına yayılma halkı bir bütün olarak temsil etme vasfı yine Ak Parti’nin elinde olan bir özelliktir. Geçen seçime göre hiç bir bölgede Ak Parti’nin oyu düşmemiştir. Bütün dünyadaki gözlemciler şunu söylüyor. Biz Ak Parti kadar organize olan, içinde sevgi ve samimiyet olan bir parti görmedik diyorlar. Bugün kamuoyu memnuniyeti inanın yüzde 80’dir. Bir profesör oyunu CHP’ye vermiş ama Ak Parti’nin iktidarda kalmasını istiyor. İngiltere Dışişleri, ’bu seçimlerde kaybeden AB olmuştur’ diyor. Gün gelecek AB Türkiye’ye yalvaracak. ’Aman siz gelin birliğimize girin’ diye. AB hedefinden de şaşmadık, sapmadık. Siyaset uzun vadeli bir iştir. Her sondajdan petrol çıkmaz ama bu sondaj petrol çıkıncaya kadar devam edecek. Bu dönem meclis de çok renkli geçecek. Bir yanda Ergenekoncular, bir yanda Balyozcular. Onlarla ilgili son kararı yargı verecek. Meclis’te çok tartışmalar olacak."

(hürriyet.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star