Ana Sayfa Urfa Haberleri Öcalan Gülyazı'da Taziyede (video)

Öcalan Gülyazı'da Taziyede (video)

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan Şırnak Uludere hava operasyonunda ölen 35 kişiye taziyesini ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2012 Salı 13:59
Öcalan Gülyazı'da Taziyede (video)
Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 35 kişi için Gülyazı Köyü'nde kurulan taziyeye İmralı'da çarptırıldığı ömürboyu hapis cezasını çeken PKK elebaşıAbdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan da katıldı.

Öcalan, "Bu tam bir vahşet asla unutulamaz" dedi.Irak sınırında 28 Aralık gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 35 kişi içinUludere'nin Gülyazı Köyü'nde kurulayan taziye çadırına ziyaretler sürüyor. Şanlıurfa Bdp teşkilatının yaptığı taziye ziyaretine Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'da katıldı. Ölenlerin yakınlarının tek tek ellerini sıkıp, başsağında bulunan Mehmet Öcalan, kısa bir de konuşma yaptı. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunduğunu söyleyen Öcalan, olayı medyadan öğrendiğini belirtti. Haksız nedenle uçakların masun insanları öldürdüğünü söyleyen Öcalan, "Bu tam bir vahşettir. Bu vahşet asla unutulamaz. Bütün Kürt halkına başsağlığı diliyorum" dedi.

ORTASU MUHTARI: KAÇAKÇILIK YAPILDIĞI BİLİNİYORDU

Uludere'nin Ortasu Köyü Muhtarı Hamiş Encü, gazetecilere yaptığı açıklamada olayın sorumlularının bulunup cezalandırılmasını istedi. Bölgede askeri ve diğer yetkililerinin köylülerin kaçakçılık yaparak geçimlerini sağladığını bildiğini iddia eden Encü, "Faillerinin yakalanmasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletiyse bu insanların haklarını koruyup gereğini yapmalıdır. Bu olayda kimin kastı varsa ortaya çıkarılarak mutlaka cezalandırılmalıdır" dedi. Encü, şöyle dedi:

"Köylülerimiz kaçakçılık yaparak geçimlerini sağlıyor. Tek geçim kaynağı kaçakçılıktır. Bölgede tehlikeli bir durum olduğunda görevli askerler tarafından köylüler bilgilendiriliyordu. Tehlike varsa köylülerin geçişlerine izin verilmiyordu. Olası sıkıntılara karşı köylülere 'gitmeyin' deniliyordu. Ama bu defa kimse köylülere 'tehlikeli durum var gitmeyin' demedi. Köylüler geri dönerken bilgi verilmeden bombardıman oldu ve maalesef 35 köylümüzü kaybettik


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star