Ana Sayfa Urfa Haberleri Öcalan'a Doğum Günü Pastası(video)

Öcalan'a Doğum Günü Pastası(video)

Abdullah Öcalan'ın doğum günü için Halfeti'nin Ömerli köyünde toplanan binlerce kişi ilk kez doğum günü pastası kesti.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2013 Perşembe 03:53
Öcalan'a Doğum Günü Pastası(video)

Abdullah Öcalan'ın 64'üncü doğum günü, doğum yeri olan Şanlıurfa'nın Halfetiİlçesi'ne bağlı Ömerli Köyü'nde pasta kesilerek kutlandı. Doğum günü için ÖmerliKöyü'ne gelen binlerce kişi, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak Öcalan'ın doğduğu evi ziyaret etti, bahçedeki topraktan aldı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen Abdullah Öcalan'ın 64'üncü yaş günü kutlamalarına katılmak için Türkiye'nin çeşitli illerinden binlerce kişi dünden itibaren Halfeti'ye geldi. Aralarında BDP milletvekilleri Özdal Üçer, Demir Çelik, Hüsamettin Zenderlioğlu, Ayla Akat, Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Sebahat Tuncel, Emine Ayna, bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ile parti yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi, Halfeti ilçe merkezindeki boş alanda toplandı; Kürtçe şarkılar eşliğinde eğlenip, Öcalan lehine slogan attı. Kalabalığa dün gece Öcalan'ın gönderdiği ifade edilen mesaj okundu.

KİLOMETRELERCE YÜRÜDÜLER

Geceyi misafir edildikleri Halfeti veya yakın köylerdeki evlerde ya da ilçe merkezindeki boş alana kurulan çadırlarda geçiren 10 bini aşkın kişi sabah erken saatlerden itibaren Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli Köyü'ne gitmek için yola çıktı. Halfeti'ye 8 kilometre uzaklıktaki Ömerli Köyü'ne gitmek için yola çıkanlar, oluşan konvoy nedeniyle trafiğin durması üzerine, araçlarından inerek yürümeye başladı. Yürüyüş boyunca hiçbir engelle karşılaşmayan kalabalık, yolda topladıkları çiçekleri de Öcalan'ın evine götürmeyi ihmal etmedi.

ÖCALAN'IN KARDEŞLERİ KARŞILADI

Saat 10.00 sıralarında Ömerli'ye ulaşan kalabalık köy girişinde Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Mehmet, Fatma ve Havva Öcalan ve yeğenleri tarafından zafer işareti ve zılgıtlarla karşılandı. Öcalan kardeşlerin elini öpmek ve tokalaşmak için birbiriyle yarışan kitle, Türkçe ve Kürtçe slogan atarak Abdullah Öcalan'ın doğduğu eve yürüdü. Öcalan'ın doğduğu eve ulaşıldığında da Öcalan'ın kardeşlerinin elini öpmek isteyenler kısa süreli izdihama neden oldu.

FOTOĞRAFLARINI ÖPÜP, BAHÇEDEN TOPRAK ALDILAR

Öcalan'ın doğduğu evi dolduran kalabalık, duvarlara asılı olan Abdullah Öcalan'a ait fotoğrafları öpmek için birbiriyle yarıştı. Hem Öcalan'ın fotoğraflarını, hem de kardeşleri Fatma ve Havva Öcalan'ın elini öpmeye çalışan kalabalık, daha sonra evin çatısından atılan şekerlerden kapabilmek için çaba harcadı. Poşetler içerisinden havaya savrulan şekerleri toplamaya çalışan kalabalıkta bulunanlar, Öcalan fotoğrafları ile süslü evin bahçe ve odalarında bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinlik için köye gelen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de, avluda sandalyede oturan Abdullah Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan'ın elini öptüğü görüldü. Öcalan'ın doğduğu evi ziyaret edenler, evin bahçesinde bulunan topraklardan da almayı ihmal etmedi. Kalabalıkta bulunanlar evin bahçesindeki toprağı avuçlayarak yanlarında bulunan poşet ve pet şişelere doldurdu.

DOĞUM GÜNÜ PASTASI KESİLDİ

9 yıldır yapılan kutlamalar kapsamında ilk kez Öcalan için doğum günü pastası kesildi. Etkinliğe gelenlerin hazırlattığı üzerinde Kürtçe 'Doğum Günün Kutlu Olsun Abdullah Öcalan' yazılı pasta, Öcalan'ın doğduğu evin avlusuna kurulan bir masaya konuldu ve 2009 yılında yapılan kutlamalar sırasında çıkan olaylarda yaşamını yitiren Mustafa Dağ'ın çocukları tarafından kesildi. Slogan atan kalabalık, alkışları arasında kesilen pasta kısa sürede tüketildi.

MİLLETVEKİLLERİ DE GELECEK

Etkinlik kapsamında halen binlerce kişinin gelmeye devam ettiği Ömerli Köyü'ne BDP milletvekillerinin de geleceği ve öğle saatlerinde Abdullah Öcalan'ın mesajını okuyup, basın açıklaması yapacağı bildirildi. Milletvekillerinin açıklamasının ardından etkinliğin son bulması ve kalabalığın dağılması bekleniyor.

ASKER VE POLİS GÖZÜKMEDİ

Geçmiş yıllarda yapılan ve olaylı geçen kutlamalara, izin verilmesinin ardından dünden itibaren Halfeti'ye gelenler hiçbir güvenlik engeline takılmadı. İlçedeki bazı okul ve resmi kurumlara konuşlandırılan asker ve polisler; etkinlik yapılan alanda ve Ömerli Köyü'ne giden güzergah üzerinde hiç gözükmedi.

2009'DA ÇIKAN OLAYLARDA 2 KİŞİ ÖLDÜ

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Öcalan'ın doğum günü etkinlikleri geçmiş yıllarda olaylara sahne oldu. Geçmiş yıllarda etkinlik için Halfeti'ye gelen binlerce kişininÖmerli Köyü'ne gitme talebi geçici güvenlik bölgesi ilan edildiği gerekçesiyle engellenince, olaylar çıkmıştı. 2009 yılında da köye gidişine izin verilmeyince taş ve molotofla saldıran kalabalığa güvenlik güçleri gaz ve basınçlı su ile müdahale etti. Olaylarda Mahsun Karaoğlan ve Mustafa Dağ adlı göstericiler öldü, aralarında asker ve polislerin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Bu olayın ardından 2010'da bin kişiye izin verildi, 2011 yılında ise isteyen herkesin kutlamalara katılmasına olanak tanındı ve binlerce kişi Ömerli Köyü'ne sorunsuz gitti. Geçen yıl ise etkinliklere İçişleri Bakanlığı tarafından yasak kararı alınması nedeniyle izin verilmedi.

ÖCALAN'IN NÜFUS KAYITLARINDA DOĞUM TARİHİ 14 NİSAN

Öte yandan, 4 Nisan'da kutlanan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın doğum günü resmi nüfus kayıtlarında 1 4 Nisan olarak görülüyor. Resmi kayıtlara göreTürkiye Cumhuriyeti vatandaşı Öcalan, Ömerli Köyü'nde 1 4 Nisan 1949'da dünyaya geldi. 2'si hayatta olmayan 4'ü kız 7 kardeşi olan Öcalan, resmi kayıtlarda 1978'de yaşamını birleştirdiği örgüt kurucularından olan ve Avrupa'ya kaçan Kesire Öcalan ile de halen evli görülüyor. 1 4 Nisan 1949'da, ailenin 4'üncü çocuğu olarak dünyaya gelen Abdullah Öcalan'ın, en büyük ablası Dursun 65 yaşında, en küçük erkek kardeşi Ali ise 13 yaşında yaşamını yitirdi. PKK liderinin kız kardeşleri evli gözükürken, erkek kardeşlerinden olan ve fikir ayrılığından dolayı örgüt ile bağlarını kopardıktan sonra Kuzey Irak'ta fırıncılık yapmaya başlayan Osman Öcalan ise kayıtlarda halen bekar gözüküyor.

KIŞANAK AKİL HEYET LİSTESİNİ ARTIK ELEŞTİRMEYECEĞİZ


Şanlıurfa' nın Halfeti ilçesi  Ömerli Köyü'nde bulunan 10 bini aşkın kişi Abdullah Öcalan'ın dünyaya geldiği evde düzenlenen doğum günü kutlamalarının ardından ilçeden ayrıldı. Ömerli Köyü'nde Abdullah Öcalan'ın kardeşlerinin ağırladığı kalabalık, evin bahçesinden bol bol toprak alıp, Öcalan duvarları ile süslü duvarın önünde fotoğraf çektirdi.
Öğle saatlerinden itibaren ayrılan aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, 2009 yılında doğum günü kutlamalarına izin verilmemesi nedeniyle çıkan gerginlikte ölen Mustafa Dağ ve Mahsun Karaoğlu'nun hayatını kaybettikleri Karataş Tepesi'nde düzenlenen anma törenine katıldı. Karataş Tepe mevkiinde toplanan kalabalık burada saygı duruşunda bulundu. Burada kalabalığa konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Abdullah Öcalan'ın PKK'nın geri çekilmesiyle ilgili bir mektup hazırladığını belirterek, ilerleyen günlerde bu mektubun kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. Kışanak, barış süreci ile çocuklarını kaybeden ailelerin acılarını yüreklerine gömeceklerini ifade ederek, Biz değerlerimizle bu topraklarda yaşamak istiyoruz. Bu topraklar bize dedelerimizden atalarımızdan kaldı. Doğum gününü kutlamak isterken saldırıya uğradılar. O kadar katliamlar yapıldı. Bunu anlamak için yüksek siyaset uzmanı olmaya gerek yok. Bu cinayeti işleyenler adalete hesap da vermedi. Bir halkın tarih sahnesine çıkışını her Nisan'da kutladık. Bizler yıllarca Kürt halkının barışa hazır olduğunu söyledik. Bunu biraz geç anladılar. Umarım bu kez de eksik anlamazlar, tam anlarlar. Ben inanıyorum ki evlatlarını yitiren anneler de, çocuklarını kaybeden babalar da acısını yüreğine gömebilirler. Ancak özgürlüğü, barışı halkımıza armağan edersek, eminim ki acılarımız da dinecektir dedi.
Umutla sürece destek verip yollarına devam ettiklerini anlatan Kışanak, Akil insanlar listesine ilişkin hükümeti eleştirdiklerini hatırlatarak şöyle konuştu
Bu heyet çalışmalarına başlıyorlar. Bundan sonra ihtiyaçlarımızı, barışın, bu ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda yürütebilmeleri için kendilerine şans tanımak lazım, katkı sunmak lazım. Tabii ki heyetin oluşturulma biçimi nedeniyle hükümete karşı eleştirilerimiz vardı. Bu saatten sonra heyettekiler hakkında kimler yer aldı diye bir tartışma yapmak hem büyük bir haksızlık olur. Hem de o heyetin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engeller. Biz ilk gün de söyledik. Bu heyette yer alacaklar her hangi bir tarafın temsilcisi değil, kamuoyunun vicdanının temsilcisi olması gerekir. Böyle bir tartışma yapmak doğru değil. Biz bu konuda her zaman katkı yapmaya diyalog kurmaya hazırız. Ancak tablo budur ve bu tabloyu işletmek gerekir.
Kışanak, Abdullah Öcalan'ın PKK'nın geri çekilmesi ve süreçle ilgili yeni bir mektup hazırladığını da belirterek, Sayın Öcalan'ın böyle bir mektup üzerinde çalıştığını, tamamlandığında da yine geçmiş mektupta olduğu gibi devlet kanalıyla yerine ulaştırılması için bir iletişim kanalı açılacağını ifade etmiştir. Sayın Öcalan, geri çekilmeyle ilgili bu konuları da kapsayan bir mektup üzerine çalıştığını ifade etmiştir dedi.
Demokratik Toplum Kongresi Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk ise hükümetin süreç ile ilgili daha pratik çalışmalar yapması gerektiğine değinerek şöyle konuştu
Bazı şeyleri unutmak lazım. Bazı şeylerle de yüzleşmek lazım. Topluma da bunu anlatmak lazım. Toplumu da bazı eylerle yüzleştirmek lazım. Bir takım kaygılarla bu süreç yürütülemez. Daha cesaretli daha kararlı adımlar atmak lazım. Gidişattan Kürt tarafı olarak çok önemli adımlar atıldığını düşünüyorum. PKK ve sayın Öcalan açısından çok önemli adımlar atıldı. Geri çekilmeye kadar bir niyet ortaya koyulması lazım. Buna karşı devletin de aynı şekilde yanıtlar vermesi, pratik adımlar atması gerekiyor. Henüz hükümetten yana çok pratik bur adım görmedik doğrusu. Ama bundan sonra da bunların gelişmesi gerekiyor. Kürtlerin hakkının anayasal sürece kavuşması gibi bir mesele var ortada. Hükümetin konuyu nasıl çizeceğini bilmiyoruz. Bu konuda da hükümetin daha açı daha şeffaf siyaset izlemesi gerekiyor.
Milletvekillerinin de bulunduğu kalabalık yapılan açıklamanın ardından otobüs, minibüs ve araçlarıyla Halfeti'den ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık