Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Türkiye ÖCALAN'LA GÖRÜŞME GÜNDEMDE

ÖCALAN'LA GÖRÜŞME GÜNDEMDE

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bugünkü sürpriz Sincan Cezaevi ziyareti öncesi BDP’li bir heyetle dün gece bir araya geldiği ortaya çıktı. Öcalan’ın kardeşiyle yeniden görüşmesi de gündemde.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2012 Çarşamba 14:50
ÖCALAN'LA GÖRÜŞME GÜNDEMDE

Cezaevlerindeki KCK'lıların girdiği açlık grevi, Kürt sorunu konusundaki hareketliliği de arttırdı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Sincan'da açlık grevi yapan KCK'lılarla görüşmesinin ardından, gözler İmralı'ya çevrildi.

Ankara'da kulislerde, bayram nedeniyle İmralı'da Abdullah Öcalan'la da, kardeşi Mehmet Öcalan'ın yapacağı bir "bayram ziyareti" çerçevesinde, iletişim imkanı kurulabileceği ifade ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, Bakan Ergin bugünkü Sincan Cezaevi ziyareti öncesi dün akşam BDP'li bazı isimlerle biraraya geldi. Ardından da, Sincan Cezaevi'ni ziyaret ederek, aralarında halen açlık grevini sürdüren BDP'li mahkumlarından bulunduğu, mahkum ve tutukluları ziyaret etti.

Bakan Ergin'in Sincan'da KCK'lıları ziyaret ederken, özellikle eylemler konusunda "daha katı" oldukları bilinen kadın KCK ve hükümlüleri ile sohbet ettiği öğrenildi.

 

 

GÖRÜŞME BAŞVURUSU YOK

Siyaset kulislerinde, Bakan Ergin'in Sincan adımının İmrali ile de KCK açlık grevinin sona erdirilmesi için bir şekilde temasa geçilmesinin önünü açtığı ifade ediliyor.

Beklenti, bayram vesilesiyle Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın İmralı'ya giderek, bayramlaşmasına izin verilmesi yönünde.

Ancak Adalet Bakanlığı kaynakları, arife günü öğleden sonra saatlerine kadar, Mehmet Öcalan'dan bayramlaşma konusunda bir talep gelmediğini vurguluyorlar. Aynı kaynaklar, talep gelmesi halinde "konunun değerlendirileceğini" de vurguladılar.

BDP BAYRAMLAŞMIYOR

Bu arada, BDP de süren açlık grevleri nedeniyle, Türk siyasetinde geleneksel hale gelen siyasi partiler arası bayramlaşmayı gerçekleştirmeyecek. Bu nedenle, hiçbir siyasi partinin bayramlaşma listesinde BDP yer almadı.

Hürriyet

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık