Ana Sayfa Eğitim ÖĞRETMENLERDEN "DERSE GİRMEME" EYLEMİ

ÖĞRETMENLERDEN "DERSE GİRMEME" EYLEMİ

Şanlıurfa'da Eğitim Bir-Sen'e üye bir grup öğretmen, son dönemlerde öğretmenlere karşı artan şiddet olaylarına dikkati çekmek amacıyla bazı okullarda ilk derse girmedi.

Giriş Tarihi: 30 Nisan 2012 Pazartesi 12:34
ÖĞRETMENLERDEN
Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun ve bazı üyeler, Atatürk Bulvarı'ndaki Endüstri Meslek Lisesi önünde bir araya gelerek, öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet olaylarını alkışlarla protesto etti.

Daha sonra konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan Coşkun, Türkiye genelinde iki hafta içerisinde 8 öğretmenin saldırıya uğradığını ve bunlardan bazılarının da ölümden döndüğünü ifade etti.


Toplumsal sorun haline gelen konularda mutlaka toplumsal tavır ve ortak çözümlerin oluşturulmasını isteyen Coşkun, bu tavırların bazen sivil toplum örgütlerinden veya halktan bazen de yetkililerden gelmesi gerektiğini dile getirdi.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın, ''Alo 147'' ve ''bağış genelgesi'' gibi bazı uygulamalarını da eleştiren Coşkun, değerler eğitimini önemseyen bir eğitim müfredatının hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.


İbrahim Coşkun, sorunların temelinde eğitimin yattığının bilincinde olduklarını ancak eğitimin sadece öğretmenlerin sorunu olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:


''İki hafta içinde 8 meslektaşımız darp edilip, yaralanıp, şiddete maruz kaldıysa yani şiddet öğretmene kadar uzandıysa toplumun ayağının altındaki halı kaymak üzeredir. Televizyon dizilerinde öğretmen tiplemeleriyle mesleğin saygınlığını hedef alan maksatlı yayın ve yapımların davetiye çıkardığı tehlikelere işaret etmek için bugün burada toplandık. Milli Eğitim Bakanlığı sustuğu için, biz konuşmak üzere toplandık. Haftanın ilk günü bütün okullarda törenlerden sonra ilk derse girmiyoruz. Susması gereken yerde konuşan ama konuşması gereken yerde susanları uyarıyoruz. Öğretmenler olarak meslektaşlarımıza uygulanan şiddeti kınıyor ve Eğitim Bir-Sen olarak bütün kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz.''


Basın açıklamasının ardından olaysız dağılan üyelerin kentteki bazı okullarda ilk derse girmedikleri öğrenildi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star