Ana Sayfa Röportajlar Öğretmenlere ek ödeme olacak mı?

Öğretmenlere ek ödeme olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bizlerin sorularının yanı sıra, Samanyoluhaber.com okuyucularından gelen sorulara da cevap verdi.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2011 Pazar 13:22
Öğretmenlere ek ödeme olacak mı?
Yaptığı reformlarla ön plana çıkan Bakan Çelik'in 2012 yılında çalışma hayatını belli bir sistem ve düzene sokmak için birçok plan ve projesi var. Ve sizden gelenler.. Öğretmenlere ek ödeme var mı? Belediye ve İl Özel İdaresi çalışanlarının kadro çalışması gündemde mi, İş ve meslek danışmanlarının sınavları ne zaman yapılacak.

İşte Röportajın detayları...

İLAÇTA İSRAFI ÖNLEYECEĞİZ

Yeni yılda hayata geçirilecek olan ilaç tüketimi ve teminiyle ilgili çalışmalar vatandaşın işini kolaylaştırmaya yönelik mi, yoksa daha çok bu konudaki bütçeyi düzenlemeye yönelik bir çalışma mı?

2002 yılında 5.2 milyar ilaç harcaması olan Türkiye'nin bugün ilaç harcamaları 16 milyara ulaştı. 2002 yılında sağlık harcamaları 10 milyar olan Türkiye'nin bugün 45 milyara ulaştığını görüyoruz. Bu Sosyal Güvenlik boyutu. Sağlık Bakanlığını da kattığınız zaman oradaki harcamalarla 62.5 milyar liralık harcamayı gerçekleştiren bir ülkeyiz.

İlaç temini, ilaca erişim ve ilacın kurum tarafından nasıl alınıp temin edileceği, eczacının payının ne olacağı, sektörün yaşadığı sıkıntılar neler ve biz kurum olarak nasıl bir duruş sergileyeceğiz. Bunlarla ilgili yerinde incelemeler yaparak 8 ay içerisinde yoğun bir çalışmayla gerekiyorsa yeni bir sistem üzerinde taraflar olarak mutabakata varıp artık kalıcı bir sistemi oturtmamız gerekiyor. İstismarı, israfı önelemeye yönelik çalışmalarımıza 2012'de daha da yoğunlaşacağız

SAĞLIK HARCAMALARINDA İSTİSMAR VAR

Biz örneğin diyaliz hastası köyde oturan vatandaşı, araçla alalım, getirelim, diyaliz makinesine girsin sonra da evine götürelim. Ulaşım giderlerini karşılayalım diyoruz. Siz iyi niyetle bu düzenlemeyi yapıyorsunuz ama birisi çıkıyor 7 diyaliz hastasını bir araca bindirip getiriyor, tedavilerinden sonra yine aynı araçla köye geri götürüyor. Fakat fatura hazırlanırken 7 araçla getirilip, 7 araçla götürüldü faturası yapılıyor. Bu şekilde istismarlarla karşı karşıyayız Dolayısıyla bu önlemleri yaygın bir şekilde hem ilaçta hem tedavide yapacağız.

YEŞİL KARTLILAR SAĞLIK HİZMETLERİNDEN AYNEN YARARLANACAK

Yeşil kartlıları da Genel Sağlık Sigortası kapsamına 1 Ocak itibariyle alıyoruz. Onlar da şu anda yararlandıkları sağlık hizmetlerinden aynen yararlanmaya devam edeceklerdir.ASGARİ ÜCRETİ BELİRLERKEN İŞVERENİ DE DÜŞÜNMEMİZ LAZIM

Asgari ücretle ilgili son toplantı 29 Aralık'ta, şu anda net diyemesek de, yüksek ihtimalli bir orandan bahsedebilir miyiz?

Asgari ücret bağımsız bir heyet tarafından yürütülüyor. Sivil toplum örgütleri, işçiler ve işveren kesimi de orada var. Orada Türkiye gerçekleri var, Türkiye'nin fotoğrafı çekiliyor.

Ayın 29'unda asgari ücret açıklaması yapılacak ve o komisyonun belirlediği rakam olacak. Biz temenni ederiz ki, hükümet olarak asgari ücret yüksek olsun. Asgari ücretin yüksek olması hükümet açısından dezavantaj sağlamaz. Örneğin bin lira olsa biz daha çok vergi alırız. Yani merkezi yönetimin, bütçenin lehine bir durum olur. Ancak işverenlerimiz ürettikleri malı dünya pazarlarında değerlendiriyorlar. O değerlendirmede sizin ürettiğiniz malın ne kadar maliyeti düşük ise, o kadar karşılık bulabiliyor pazarlarda. Bu yönüyle asgari ücret önem arz ediyor.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET KAPSAMINA ONLAR GİRMİYORLAR

Eşit işe eşit ücret düzenlemesinde başta profesörler olmak üzere, akademik personellere, öğretmen ve polislere kapsam dışı kaldı. Onlar için bir ek ödeme gündeminizde var mı?

Eşit işe eşit ücretten ziyade çalışmanın adı aslında eşit ünvana eşit ücret. Yaptığımız düzenleme böyle. Şefler aynı ücreti alıyor, daire başkanları aynı ücreti alıyor. Genel müdür yardımcıları, Genel müdürler, müsteşarlar, il müdürleri gibi ana kademelerdeki ücret farklılıklarını ünvan itibariyle gidermeye yönelik bir çalışma idi. Öğretmenler bu kapsama girmediler. Sağlık çalışanları, polis teşkilatı gibi. Bir ücret farklılığı olmadığı için bütün öğretmenler aynı ücrete tabi oldukları için orada bir eşitleme ihtiyacı olmadı. Çalışmanın kapsamına girmemiş oluyor.

ÖĞRETMENE EK ÖDEME GÜNDEMDE YOK

Bizim gündemimizde öğretmenlere ek ödeme yok. Ama toplu sözleşme masasında konuşulur. Nasıl şekillenir masada göreceğiz.


MEMUR MAAŞI KESİNLİKLE TOPLU SÖZLEŞMEYLE BELİRLENECEK

Memurun maaşı kesinlikle toplu sözleşmeyle belirlenecek. Biz Anayasa değişikliği yaptık ve milletin %58 ekseriyetiyle Anayasa kabul edilmiş. Ve Anayasada toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçtiğimizi biz paylaştık. O yüzden Toplu sözleşmeyle ilgili bir tereddüt oluşuyormuş gibi bir yaklaşım kesinlikle söz konusu değil. Bir an önce yasa meclise geliyor yasa geçecek ayın 15'ini geçebilir çok sorun değil ama geriye dönük de memurlarımız o zamları alacaklar. Memurların ücret artışı kesinlikle masadaki pazarlıkta neticelenecek olan zamlardır.

KAZANILMIŞ HAKLARIN HİÇBİRİ ALINMAYACAK

Kıdem tazminatının fona aktarılması çalışması daha çok yeni olmasına rağmen, birçok endişeyi beraberinde getirdi. Birçok çalışan kıdem tazminatı hakkımda bir kesinti olur mu telaşında, endişelerde haklılık payı varmı?

Kıdem tazminatı 40 yıldır Türkiye'de konuşuluyor. Kıdem Tazminatını kaldırdığımız yok. Bu Yanlış. Ama fona dönüştülmesindeki amacın birincisi işverenlerimiz için yıllar sonra ciddi bir yük oluşturuyor kıdem tazminatı. Çünkü işverenlerimiz her yıl bunu bir kenara koyup bu işçinin hakkı dolayısıyla bu ayrı bir bölümde değerlendirilmeli anlayışında değiller genelde. Kıdem tazminatı işçilerimizin tümünü kapsayan bir uygulama değil. Ancak büyük firmalar ve kamuda çalışanlarla ilgili %8-9'larla ilgili işçi kesimini mutlu eden bir uygulama. Ama bunun dışında %92'lik bir işçi çalışan kesim var. İşte taşeron, alt işverende çalışanlar bunlar kıdem tazminatından yoksun. Böyle bir uygulamayı sürdürmek doğru değil. O halde ne yapmamız gerekiyor? Bunun hem yaygınlaşıp bütün işçileri, çalışanları kapsaması gerekiyor hem de buradaki belirlenecek rakam istihdamın önünde sorun teşkil etmemeli. İstihdamı arttırmalı çünkü işsizimiz var, onlara iş vereceğiz, o halde işveren için bir sorun değil. Aylık ödemelerle sorun olmaktan çıkmalı, işçimizin de tümünü kapsamalı. Kıdem tazminatı fonu dediğimiz bu. Elinizdeki kazanılmış hakların hiçbiri alınmayacak. Bu kadar net. Önümüzdeki günlerde bunun için toplantılara başlıyoruz. Bu toplantılar taşeron işçilerin haklarını da barındıran bir zincir halinde olacak. Ama bu oran ne olacak, aylık ne kadar işçinin hesabına prim yatacak, bu fon nasıl bir güvence altında olacak bunları o toplantıda birlikte işçi ve işverenlerle kararlaştıracağız.

Belediye ve İl Özel İdare çalışanlarına kadro verilecek mi?

Bizim hükümetimiz kadro vermekten neredeyse yorulan hükümet diyebilirim çok kişiye biz kadro verdik.

Bir tek bu kesim kaldı

Bu personel rejimimizin dağınıklılığından geliyor 227 bin işçimizi kadroya aldık. 4B'lileri kadroya aldık. Al babam al. Fakat personel rejimimizde gerçekten sıkıntılar var. 657 ile ilgili çalışmamız var ancak henüz gün yüzüne çıkmış değil, toparlayıp, taslak haline getirip sonra da oturup sosyal taraflarla bu konuyu çözmemiz gerekiyor. Bu kadar A-B-C alfabetik harflere dönen çalışma hayatını biz nasıl daha da dar kapsamlı A-B diyeceğimiz işçi-memur diyebileceğimiz statülere nasıl kavuştururuz bu da gündemimizde.

İş ve Meslek Danışmanları kurslarını tamamladılar. Onların sınavları ve atamaları ne zaman olacak?

Kursiyerlemiz kurslarını tamamladılar. Şimdi sınava girecekler ve 2 bin kişiyi iş ve meslek danışmanı olarak 81 ilde başlatmış olacağız.


Sınav tarihleri belli mi?

Ocak ayının sonunda sınav bitmiş olup, göreve başlayacaklar. Bunlar iş ile işçiyi buluşturacak. Türkiye'de işsizleri bunlara zimmetleyeceğiz. Türkiye'de şu anda 2 milyon 400 bin işsiz var. Ama diğer taraftan da işçi arayan müteşebbisimiz var. 2 milyon 400 bin işçinin, 2 bin tane daha iş ve meslek danışmanı alacağız daha sonra, toplamda 4 bin iş ve meslek danışmanına zimmetleyeceğiz. Her danışman mesela 500 işsizden sorumlu olacak. Onu tanıyacak bu işçi hangi işi iyi yapar veya bu işe hangi işçi uygundur diye spesifik olarak birebir işsizlerimizi takip edecek ilgilenecek bir düzeni kuruyoruz.


DESCARTES YAŞASA 'DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE SUÇLUYUM' DERDİ

Fransa'daki sözde soykırım yasa tasarısının oylaması ile ilgili ne diyeceksiniz


Sözde soykırım tasarısı kabul edildi. Kabul edilen rakamlar öncelikle son derece önemli 577 üyeli parlamento da 51 milletvekilinin katılması ve 45 milletvekilinin kabul oyu vermesi aslında bir mahcubiyetin tescilidir. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum kanunlarla kimse gerçekleri değiştiremez. Yani kanun çıkardık dolayısıyla tarih değişti kanunu çıkardık, belgeler yok oldu, kimse söyleyemez. Bir devletin bir mahcubiyeti, geçmişiyle bir sorunu varsa hele hele bu konularla ilgili eli kanlıysa onu temzilemenin yolu iftira olmamalıdır diye düşünüyorum. Kuzey Afrika'da ve Cezayir'de yaşananların arkasında Fransa'nın, Fransız yöneticilerin olmadığını kim inkar edebilir. Bu suçluluğu, eli kanlılığı kalkıp iftira atarak Türkiye üzerinden temzileme gayretlerinin kabul edilebilirliği yok.

'Düşünüyorum öyleyse varım' diyen Descartes, bugün hayatta olsaydı 'Düşünüyorum öyleyse suçluyum' diyecekti.

URFA'NIN YEMEKLERİ ACI, İNSANLARI TATLI

Daha önce Bursa Milletvekiliydiniz, şimdiyse Şanlıurfa'dan. Yemeklerine, çiğköfteye alışabildiniz mi?

Urfa'da acısız birşey yok herşey acılı. Oturuyorsunuz sabah ciğer yiyeceksiniz o da acılı, öğlen dürüm yiyeceksiniz mutlaka acı. Eğer es kaza acısız birşey gelirse yanında mutlaka kırmızı ve yeşil acı biber gelir onu yiyeceksiniz, kısmen alışabildik. Bir Urfalı gibi yeme şansınız sizin de olmaz. Biberleri, yemekleri acı ama insanları çok tatlı.
Tuğba Karagülle / SAMANYOLUHABER.COM


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık