Ana Sayfa Urfa Haberleri Okul, Tarla ve Çobanlık

Okul, Tarla ve Çobanlık

Urfa'dan Tarsus'a çalışmak için gelen ve 3 dil bilen İbrahim'in yaşamı, okul, tarla ve çobanlık üçgeninde gidip geliyor.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2013 Salı 04:56
Okul, Tarla ve Çobanlık

Çukurova'ya göç etmek zorunda kalan ve yol kenarlarında kurdukları çadırlarda yaşayan yurttaşlar, güvencesiz işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor. Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Kelahmet köyü yakınlarında çadırda yaşayıp, çobanlık yapan 14 yaşındaki 7. Sınıf öğrencisi İbrahim Egin'in hayatı okul, tarla ve çobanlık üçgeninde geçiyor. Urfa'dan geçim sıkıntısından kaynaklı Kelahmet köyüne ailesi ile birlikte göç eden İbrahim, hem okula gidiyor hem tarlada çalışıyor, hem de çobanlık yapıyor. Okul olmadığı günler sabah 06.00'da köylülere ait hayvanları otlatmak için çıkardığını söyleyen Egin, "Ben yedinci sınıfa gidiyorum. Şu an tatildeyiz. Tatil olduğu için çobanlık yapıyorum. Bazen tarlaya gidiyorum. Sabah saat 07.00'de tarlaya gidiyoruz. Akşam 17.00'de tarladan dönüyoruz" dedi.

Hayvanları otlatırken yorulduğunda yol kenarına uzanarak dinlenen Egin, arkadaşları ile birlikte oyun oynamaya vakitlerinin olmadığını söyledi. Anadili Arapça ile birlikte Kürtçe ve Türkçeyi iyi bilen Egin, kendisinin 8 kardeşi daha olduğunu ve çobanlıktan ayda 500 TL kazandığını söyledi. İbrahim, "Çadırlarda yaşıyoruz. Yaşadığımız çadırlar berbat. Yazın sıcaktan, kışın ise soğuk, çamur ve yağmurdan kötü etkileniyoruz" dedi.

M. EMİN DEMİR / HAMDULLAH KESEN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık