Ana Sayfa Eğitim OKUMA KURSU ÜÇ KUŞAĞI BİR ARAYA GETİRDİ

OKUMA KURSU ÜÇ KUŞAĞI BİR ARAYA GETİRDİ

Suruç ilçesinde "Ana Kız Okuldayız" kampanyası kapsamında açılan kursa kızı ve torunuyla katılan 66 yaşındaki Zeliha Çökmez, okuma yazma öğreniyor

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2012 Cumartesi 06:48
OKUMA KURSU ÜÇ KUŞAĞI BİR ARAYA GETİRDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde sürdürülen kampanya çerçevesinde ilçede açılan kurs, 3 kuşağı aynı sırada buluşturdu.

İlçe Halk Eğitimi Merkezi ve Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nin (ÇATOM) işbirliğiyle Cumhuriyet Mahallesi'nde açılan okuma-yazma kursuna 66 yaşındaki Zeliha Çökmez ve 34 yaşındaki kızı Ayten Kanat, öğretmenlerin telkiniyle katılmaya karar verdi.


Kursa annesiyle birlikte katılan Kanat, 6 yaşındaki oğlu Abdülkerim'i de aynı binada faaliyet gösteren etüt merkezine kaydettirdi. Kurs, bu yönüyle 3 kuşağı bir araya getirdi.


''Okumanın yaşı yok''

İlerlemiş yaşına rağmen kızı ve torunuyla okuma-yazma öğrenen 15 çocuk annesi Zeliha Çökmez, okumanın yaşının olmadığını söyledi.

Çocukluğunda ve gençliğinde çeşitli nedenlerle okula gidemediğini, bu nedenle telefon numaralarını bile çeviremediğini, bunun ezikliğini yaşadığını ifade eden Çökmez, ''Kurs için öğretmenler geldi, davet ettiler katıldım. Kızım ve torunumla aynı kursa gidiyorum. Okuma-yazmayı öğrenmek istiyorum'' dedi.


Ayten Kanat ise çocukluğunda kısa süre okula gittiğini ancak okuma-yazmayı tam olarak bilmediğini belirterek, okuma-yazma öğrenip, açık öğretime devam etmeyi amaçladığını söyledi.


Etüt çalışmalarından arta kalan zamanlarda okuma-yazma kursundaki annesi ve anneannesinin bulunduğu sınıfa giden Abdülkerim de okulda öğrendiklerini büyükleriyle paylaşıyor.


ÇATOM Suruç sorumlusu Hacer Karakuş ise kursiyer anne ve kızın gayretinden memnun olduğunu söyledi.


66 yaşında olmasına rağmen Çökmez'in okuma-yazma öğrenmek için çaba harcadığını aktaran Karakuş, ''Yaptığımız ev ziyaretlerinde okuma-yazma bilmeyen kadınlarımızın çocuklarıyla beraber kursa katılabileceklerini anlatarak ikna etmiştik. Kayıtlı 16 kadın kursiyerimiz var'' diye konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, gençlerin geleceğine yön veriyor

Büyükşehir, gençlerin geleceğine yön veriyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık