Ana Sayfa Türkiye Olan Hep Yoksulların Çocuklarına oluyor

Olan Hep Yoksulların Çocuklarına oluyor

Kemal Gültekin Benim feryadım başka Erenler ölmesin diyedir. Benim çocuklarım yemeğe hasret büyüdüler. Olan hep yoksulların çocuklarına oluyor

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2011 Cuma 01:22
Olan Hep Yoksulların Çocuklarına oluyor
Kemal Gültekin Benim feryadım başka Erenler ölmesin diyedir. Benim çocuklarım yemeğe hasret büyüdüler. Olan hep yoksulların çocuklarına oluyor. Ezildiğimiz için böyle kaybolup gidiyoruz.... Bu sözler geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda şüpheli biçimde yaşamını yitiren er Eren Özel’in annesi Zeynep Özel’e ait. Oğlunun fotoğrafını biran olsun elinden düşürmeyen acılı anne, “Ciğeri yanan anneler artık susmasın” diyor. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda askerliğini yaparken silahla vurularak yaşamını yitiren Eren Özel’in önce ‘intihar ettiği’ açıklanmış daha sonra da nöbet arkadaşı tarafından vurulduğu iddia edilmişti. Özel’in ailesi evlerine getirilen bayrağı da yanlarına alarak Malatya 2. Ordu Komutanlığı Nizamiyesine gitmiş ve olay aydınlatılıncaya, sorumlular ortaya çıkarılıncaya kadar bayrağı kabul etmeyeceklerini belirtip, askerlere iade etmişlerdi. Gazetemize konuşan Eren Özel’in Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Çayır köyünde yaşayan annesi ve amcası olayın takiçisi olacaklarını ve tek dileklerinin başka ailelerin ciğerinin yanmaması olduğunuı dile getirdiler.

‘OLAN YOKSUL ÇOCUKLARINA OLUYOR'

Eren Özel Türkiye’de son 10 yılda kışlada şüpheli biçimde ölen 527 askerden biri. O son 20 yılda kışlada yaşamını yitiren büyük çoğunluğu Kürt olan 1342 kişiden biri. O da Kürt bir ailenin çocuğu. Babası o daha bir yaşındayken cezaevine girmiş siyasi bir tutuklu. Yoksul bir ailenin çocuğu. Tıpkı bugüne kadar ölen bir çok gencin olduğu gibi. Eren’in ölümüne isyan eden annesi 2. Ordu Komutanlığı Nizamiyesi’nin kapısına dayandığı görüntüyle hafızalara kazındı. Kışlanın önünde, ‘Başka Erenler ölmesin’ diye haykırdı. Anne Zeynep Özel’le bu kez köyünde, Eren’i büyüttüğü evde konuştuk.

Oğlunun fotoğrafını elinden bir an olsun bırakmayan anne Zeynep Özel, çocuklarını binbir zorlukla büyüttüğünü anlatıyor. “Eren’in bir de abisi var. Babası zaten cezaevinde. Eren 1 buçuk yaşındayken babası tutuklandı. Büyük oğlum ise 7 yaşındaydı. Müebbet cezaya çarptırıldı babalarını” diyen Zeynep Özel, “Beni ve çocuklarımı kayımbabamgil alıp buraya getirdiler. Ben burada ayakkabısız, çocuklarıma yemek yediremeden tarlaya gidiyordum. Çocuklarım kimseye muhtaç olmasın diye” sözleriyle anlatıyor yaşadıkları yoksulluğu. “Ben işe gidiyordum, çocuklarım yemeğe hasret büyüdüler” diyor. Çalıştığı için Eren’i askere göndermeye kendisinin gelemediğini söyleyen Anne Zeynep Özel, “Oğlum askere gideceği zaman köyde amcaları davul zurnayla uğurladılar ben ise çalışıyordum. Oğlumu göndermeye bile gelemedim. Olan hep yoksullara oluyor. Onların çocuklarına oluyor. Ezilen insanız. Ezilen insan olduğumuz için böyle kayboluyoruz işte” sözleriyle tarif ediyor acısını.

“ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR”

Eren Özel’in ölüm haberinin hemen ardından Kars ve Hatay’da kışlada iki askerin daha şüpheli biçimde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Anne Zeynep Özel, “Görüyorsunuz, bakın bugün yine iki asker ölmüş değil mi? Neden oluyor acaba?” diye soruyor. Evlatlarını yitiren bütün annelere seslenen Zeynep Özel, “Bütün anneler benim gibi yapsın.  Anneler seslerini duyursun. Bütün ciğeri yanan anneler benim gibi çıksın, konuşsunlar. Ne gerekiyorsa yapsınlar. Sonuna kadar uğraşsınlar, nereye kadar gidilebiliyorsa başvursunlar. Evlatlarının katillerini arasınlar. Ben ne gerekiyorsa yaparım  sonuna kadar.  Olayın arkasındayım benim ciğerim yandı başka annelerininki  yanmasın” diyor. (Malatya\EVRENSEL)


‘BAYRAĞI SORUMLULAR YARGILANINCA ALIRIZ’

EREN Özel’in Amcası Bilal Özel de yeğeninin ölümünden sorumlu olanlar ortaya çıkana kadar haklarını arayacaklarını belirtiyor. “Bizim tek amacımız çocuğumuz öldü, başkasının çocuğu ölmesin, bu acılar bir daha yaşanmasın. Başka ailelerin canı yanmasın. Tek dileğimiz bu” diyen Amca Özel, “Yetkililerden bunu bekliyoruz. Bize insan gibi insan olduğumuzu göstersinler. ‘Tamam bu öldü. Nasıl olsa unuturlar’ demesinler. Biz bu işi unutmayacağız” diyor. Eren’in annesiyle birlikte geçtiğimiz günlerde Malatya 2. Ordu Komutanlığına giden ve kendilerine verilen bayrağı askerlere iade eden Amca Özel, “Biz o bayrağı yeniden alırız. Ama Eren’in  hakları verildikten sonra. Suçlular bulunup cezalandırıldıktan sonra” diyor.

İLK DEĞİL AMA SON OLSUN

Amca Özel, Eren’i vurduğu idda edilen askere de kırgın olmadıklarını söyleyerek “Biz o çocuğu o duruma getirenleri suçlayacağız. Çünkü bizim çocuğumuzun ölümü tek değil.   Onun gibi çok ölüm oldu, ölümler oluyor hâlâ.  Bunları da ‘intihar’ olarak ‘kaza kurşunu’ olarak değerlendirmesinler. Bunların suçluları kimse bulsunlar, cezalarını versinler” sözleriyle yetkililere sesleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kütahyalı'ya FETÖ'den Tutuklama Kararı Çıktı

Kütahyalı'ya FETÖ'den Tutuklama Kararı Çıktı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık