Ana Sayfa Urfa Haberleri OLMAYAN TESİSİN PARASI NEDEN ALINIYOR?

OLMAYAN TESİSİN PARASI NEDEN ALINIYOR?

Şanlıurfa’da Su Faturalarında Atık Su Bedeli Denilen Bir Bedel Var. Bu Bedel Tüketilen Suyun Neredeyse Yüzde 40’ını Oluşturuyor. Vatandaşın Ödediği Bu Yüzde 40’lık Kısım Tüketilen Su Kadar Kirletilenn Su Anlamına Geliyor. Yani Bir Nevi Vatandaş Kirlettiği Suyun Parasını Ödüyor.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2014 Pazartesi 19:23
OLMAYAN TESİSİN PARASI NEDEN ALINIYOR?

Evlerden, sanayi tesislerinden, farklı ticari işletmelerden, kurumlardan ve benzer binalardan kullanıldıktan sonra boşaltılan sular atık su olarak tanımlanıyor. Su faturalarına yansıtılan atık su bedeli ise kirlettiğimiz her litre suyun uzaklaştırılması için ödediğimiz bedel anlamına geliyor. Bu bedel kirli suyun arıtılması safhası için vatandaştan alınıyor.

Yani bilimsel açıklama yapacak olursak, Suların çeşitli kullanımlar sonucunda atık su haline dönüşerek yitirdikleri fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik özelliklerinin bir kısmını veya tamamını tekrar kazandırabilmek, ve boşaltıldıkları alıcı ortamın doğal fiziksel, kimyasal, bakteriyolojik ve ekolojik özelliklerini değiştirmeyecek hale getirebilmek için uygulanan fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma işlemlerinin birini veya birkaçına atık su arıtma adı verilmektedir.

Büyükşehir statüsüne geçmiş bir çok ilde bu tesisleri görebilmek mümkün. Örneğin en yakınımızda bulunan Gaziantep’te bu tesisten 3 tane bulunuyor. Gaski’nin internet sitesinden aldığımız bilgilere göre,

Gaski Merkez atık su tesisi, Gaziantep şehrinin 1 milyon eşdeğer nüfuslu evsel nitelikteki atık sularının arıtılması amacıyla projelendirilirken,

2.atıksu arıtma tesisi, 300 bin eşdeğer Gaziantep şehri kızıl hisar havzası, büyük şahinbey osb ve çöp depo alanı atık sularının arıtılması için,

Son atık su arıtma tesisi ise 40 bin eşdeğer nüfuslu oğuz eli ilçesi evsel atık sularının arıtılması amacıyla projelendirilmiştir.

Var olan bu merkezin içerisinde kum ve yağ tutuculardan tutun çamur çürütme tanklarına kadar suyun temizlenmesi adına birçok ünite bulunuyor. Atıksu Tesisi bulunmadığı için atık suların Fırat Nehrine karışması yada drenaj kanallarında birleşip Suriye’ye akması düşünüldüğünde bu tesis şehrin olmazsa olmazlarından bir proje olarak dikkat çekiyor.

Şanlıurfa’da ise faturalara yansıyan atık su bedelinin hali hazırda bir merkezi bulunmuyor. Yani vatandaş olmayan bir merkezin her ay faturasını ödemek zorunda bırakılıyor. Vatandaşa gelen su tüketim bedelinin neredeyse yüzde 40-45’i atık su bedeli olarak alınıyor.

Vatandaşın her ay ödemek zorunda bırakıldığı atık su bedeli bir yana organize sanayi bölgesinde ve Harran üniversitesi osmanbey kampüsünde atık su merkezlerinin bulunup, belediyeye ait atık su merkezinin bulunmaması ise şehir için bir başka alay konusu.

Umuyoruz yetkililer, temeli 2013 yılında atılması planlanan atık su merkezi ile ilgili ya bir an önce harekete geçerler ya da vatandaştan aldıkları atık su bedelini almaktan vazgeçerler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star