Ana Sayfa Dünya ÖLÜM CEZASI İSTEYEN ÜYE DEĞİŞTİRİLDİ

ÖLÜM CEZASI İSTEYEN ÜYE DEĞİŞTİRİLDİ

Norveç'in başkenti Oslo'da ve Utöya Adası'nda gerçekleştirdiği terör saldırılarında 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in bugün devam eden ikinci duruşmasında, mahkeme üyelerinden biri değiştirildi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2012 Salı 12:15
ÖLÜM CEZASI İSTEYEN ÜYE DEĞİŞTİRİLDİ
Thomas İndrebö isimli mahkeme üyesinin facebook sayfasında, Breivik'in gerçekleştirdiği eylemlerin tek cezasının kendisine verilecek ölüm cezası olduğunu bildiren bir not yazması, savunma avukatlarının itirazına neden oldu. Yapılan itirazı değerlendiren mahkeme, üyenin değiştirilmesine karar verdi. İndrebö'nün saldırıların olduğu 22 Temmuz'dan bir gün sonra facebook sayfasına yazdığı, "Saldırıların tek cezası ölüm cezası olmalı" şeklindeki not Norveç medyasına yansımıştı.

Oslo'daki Bölge Mahkemesi'nde bu sabah Türkiye saatiyle 10.00'da başlayan bugünkü duruşmaya Breivik tutuklu bulunduğu cezaevinden geniş güvenlik önlemleri altında getirildi. Mahkeme salonuna girişinde Breivik, dün olduğu gibi elindeki kelepçesi çözüldükten sonra, sağ elini yumruk yapıp önce kalbine yaslayıp, öne uzatarak selam verdi. Duruşma başlamadan önce kurşun geçirmez cam bölmeye alınan Breivik, arkasında oturan müşteki ve müşteki yakınlarına dönerek bir süre onlara baktı.

Norveç televizyonu, davayı ikinci gün de canlı yayınladı. Oslo'daki mahkeme, aynı zamanda komşu ülke İsveç televizyonu ve gazetelerin internet sitelerinden de canlı veriliyor.

Savunmaya geçince canlı yayın kesildi
Üye değişikliği kararının ardından devam eden yargılamada Breivik'in savunmasının alınmasına geçildi. Breivik'in savunmasını okumasını başlamasıyla Norveç televizyonunun yayınını kesmesi dikkati çekti.
AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star