Ana Sayfa Sağlık ÖLÜM HAKKINDA....

ÖLÜM HAKKINDA....

Her insanın sonunun ölüm olduğunu biliyoruz. Peki ölüm hakkında bilmediklerinizi öğrenmek ister misiniz?

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2011 Cumartesi 00:16
ÖLÜM HAKKINDA....
İnsan beyni, öldükten sonra 20 saniye kadar daha bilincini yitirmiyor. Bir hamamböceği ise başı olmadan tam 9 gün boyunca yaşayabiliyor.
İntihar oranlarının tatil dönemlerinde daha yüksek olduğuyla ilgili bilgi yanlış. Aslında tam tersine tatil dönemi dışında daha çok intihar vakası gerçekleşiyor.
Ölülerin defnedilmeden önce yakılması (Cremations) sanılanın aksine çevre için faydalı değil. İnsan bedeni yakıldığında çevreye en zararlı gazları meydana getiriyor ve gökyüzüne salıyor. Ölüleirn yakılma işlemin yaygınlaşması durumunda çevresel sonuçlarının kötü olacağı söyleniyor.
Spor yapan 200 bin öğrenciden bir tanesi her yıl aniden hayatını kaybediyor. Çoğu futbol ve basketbol oynarken gerçekleşiyor. Kız öğrencilerde bu oran beş misli daha az.
İngilizcede ölümle ilgili 200'den fazla deyim bulunuyor. Ölüm yerine kullanılan Nalları dikmek, hesabı kapatmak gibi sözler oldukça yaygın...
Çinli bir ailenin cenazesine ne kadar çok insan gelirse aile o kadar şanslı sayılıyor. Cenazeye gelen sayısını 
1. Ölümden sonra üç gün içinde akşam yemeğinizi öğütmenize yardımcı olan enzimler sizi yok etmeye başlar. Bozulmuş hücreler bakteriler için besin kaynağı olacak ve vücudunuz kısa bir süre içinde çürüyecek.
2. Ölüyü gömme geleneği 350 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk olarak İspanya'nın Atapuerca bölgesinde ortaya çıktığı düşünülüyor.
3. İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren ortalama 100 milyar insanın öldüğü tahmin ediliyor.
4. 1951 yılından beri neredeyse hiçbir ABD'li aşırı yaşlılıktan dolayı ölmedi...
5. Canlının ölmesi ne şekilde olursa olsun, her koşulda oksijen yetersizliğinden dolayı gerçekleşiyor. Hangi nedenden dolayı ölürseniz ölün, oksijen solunumu kesilince hayat sona eriyor...
6. Sadece ABD'de toprağa gömülen ölü vücutlardan 827,060 galon akıcı sıvı toprağa salınıyor. Bu da havaya hidroklorik asit, sülfür ve karbondioksit karışması anlamına gelir.
7. Hindistan'daki zerdüştler ölülerini akbabaların yemesi için açıkta bırakıyor.
8. Akbabaların çoğu insan ve sığır leşi yemekten ölüyor.
9. Madagaskar yerlileri ölülerin kemiklerini toprağın altından çıkarıp, kasabanın etrafında bir tur gezdirdikten sonra tekrar gömüyorlar. Bu törene 'famadihana' adı veriliyor.
10. 19. yüzyılda Mısır'da demiryolu şirketleri toprak altından çok sayıda mumya çıkarıp lokomotifler için yakıt yaptılar.
11. Embriyoların gelişmesi süresinde organlarımızdaki bazı hücreler kendini yok ediyor. Öyle olmasaydı eğer, genetik arızalarla doğabilirdik. 
12. ABD'de insanların yüzde 80'i hastanede ölüyor. 
13. New York'ta intihar eden insan sayısı cinayete kurban gidenlerden daha fazla. 
14. Hiçbir kültür 'Ölmek' kelimesini direk kullanmayı tercih etmez. Her kültürün bu kelimeyi karşılayan birtakım deyimleri vardır. Mesela 'vefat etti' veya 'göç etti' gibi...

(mynet.com)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık