Ana Sayfa Urfa Haberleri ÖNCE MAFYA SATTI ŞİMDİ BELEDİYE!..

ÖNCE MAFYA SATTI ŞİMDİ BELEDİYE!..

ESDER Başkanı Mehmet Tuğbay, Büyükşehir Belediyesinin Yenice'de arsalarını satılığa çıkardığını ancak bölgede ev yapıp oturanların olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2016 Pazar 09:19
ÖNCE MAFYA SATTI ŞİMDİ BELEDİYE!..

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesine bağlı Yenice Mahallesi'nde Büyükşehir Belediyesi tarafından 200 metrekare alana sahip arsalar ihaleye çıkarılacak.

Oysa bu arsalar daha önce şahıslar ve emlakçılar tarafından başka kişilere satıldı. Arsaları satın alan vatandaşlar yıllardır emlak vergisi ödüyor.

Bitişik nizama göre parsellenen arsalarda sadece gecekondu yapılabiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Esnaf ve Sanaatkarlar Derneği (ESDER) Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mehmet Tuğbay, belediyenin yaptığının yanlış olduğunu ve durumun çözülmemesi halinde ciddi sıkıntılar yaşanacağını söyledi. Tuğbay'ın gündeme getirdiği bölgeye yerleşenler daha önce arsalarını belli bedeller ödeyerek burayı ele geçiren arsa mafyalarından satın almıştı. Şimdi arsalarını belediyenin başkalarına satması halinde de, kendilerin belediyeden satın alması halinde de mağdur olacaklar. Asıl kabahatli arsa mafyası da arada en karlı çıkan oldu.

 

TUĞBAY: HALK YAPINCA SUÇ, BELEDİYE YAPINCA YASAL OLUYOR

Arsaların başkalarına satılması halinde sıkıntı yaşanacağını kaydeden Mehmet Tuğbay, "Hükümetin çıkardığı kanunlarda öncelikle kentsel dönüşüm vardır. Kentsel dönüşümçarpık kentleşmeyi önlemek için vardır. Daha modern, daha yaşanılır bir kent yapabilmek içindir. Bunlar çıkardığı ihalelerde 200, 220, 250 metrekarelik yani bitişik nizam dediğimiz, gecekonduya yol açma, yol gösterme ve kanunu çiğnemedir. Şu anda suçlu halk mıdır, belediye midir? Bizim bildiğimiz kanunlara göre suçu belediye işliyor. Belediye hangi yasaya dayanarak, 200, 220 metrelik arsaları satışa çıkarıyor? Zaten 9-10 sendir insanların Emlak Vergisi ödediği parseller var ve bunların içinde tespit ettiğimiz birkaç tanesinin belgesi var. Belgeleriyle beraber bu inanlar kendi arsalarının ihalelerine girmeye çalışacaklar. Varsayalım ihalede farklı bir şahıs, Emlak Vergisi'ni ödeyen dışında farklı bir şahıs yüksek bir fiyat verdiği zaman bu arsaya kanunen sahip olacak. Peki, kanun dışında bu insanlar birbirlerine ne yapacaklar? Mevcut sahibi, vergisini ödemiş bir insan bu arsayı terk etmez. Ondan sonra burada olaylar yaşanır. Belediyenin yaptığı bir suç değil, birkaç suçu birden işlemeye başlamıştır. Bu suçlardan biri, madem bu arsa belediyenin tapulu malıysa neden Emlak Vergisi aldınız? Emlak vergisini aldıysanız o parseli neden ihaleye çıkardınız? Bu adam orada temel kazmış. Bu vergisini ödeyen şahsın elindeki arazi ihale yoluyla alındığı zaman burada cinayetler işlenir. Dua edelim ki bu ihalede olaylar yaşanmasın. Mardin bile imar yasasında bizden daha önde olan bir şehirdir. Siz tarım alanlarını imara açarsanız, devletin elinde olan malları da birkaç kişiye peşkeş çekmiş olursunuz" dedi.

'YANLIŞI YANLIŞLA KAPATMIŞLAR'

Başkan Tuğbay, yapılan yanlışları belediyenin de yanlışla kapattığını söyleyerek "Benim orada herhangi bir arazim yok. Ama arazisi olan insanları kendi yerimize koyduğumuz zaman, ben en az 10 yıl boyunca buranın Emlak Vergisi'ni ödemişim. Madem bu arazi bana ait değilse neden bende emlak vergisini alıyorsun, haraç mı alıyorsun? Bu emlak vergisini ödedikten sonra tekrar beni kendi arazim için ihaleye sokuyorsunuz. İhalede başkası yüksek fiyat verdiği zaman ona satılacak. Kanunen bütün yükümlülük elimden alınmış, başkasına verilmiş olacak. Kendinizi o insanların yerine koyun. Geçmişte 30-40 bin lira para vermiştir. Belki başkasından alarak yanlış işlem yapmıştır ama siz de yanlışa çanak tuttunuz. O zaman demek ki, belediyenin kurumlarının içinde yanlışlar yapılmıştır. Yanlışı yanlışla kapatmışlar. Yanlışı yanlışla kapatmadılarsa neye dayanarak bu vergiyi aldınız? İhalede arsayı başkası alırsa vermiş olduğu vergide, emlakçıya vermiş olduğu para da boşa gitmiş olacak. Vatandaş iki taraflı dolandırılmış olacak ve bu insanlar bunun sonunu kavgaya kadar götürürler. Adam varını, yoğunu, tarlada çocuğuyla çalıştığı parasını getirip arsaya koyuyorsa ve siz bunu ihaleye çıkarıyorsanız ya mecliste yanlış kararlar anlıyor ya da siz bu belediyeciliği hakikaten bilmiyorsunuz. Yanı başınızdakiAntep 50 yıl sonrasının hesabını yaparken, 5 sene sonrasının hesabını yapamayan yöneticiler tarafından bu memleket yönetiliyor" diye konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Gazeteipekyol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık