Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset Önen “Milli Şair unutulmaz”

Önen “Milli Şair unutulmaz”

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte 25. GAP Yüksek Kurulu Toplantısına katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2011 Cuma 20:17
Önen “Milli Şair unutulmaz”
Önen İstiklal Marşının kabul edilişinin 89. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle de yazılı bir açıklama yaparak Milli Şairimizi rahmetle andıklarını söyledi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un 20 Şubat 1921'de yazdığı ve kahraman Türk Ordusu'na ithaf ettiği şiirin 12 Mart 1921 yılında TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edildiğini ifade eden Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, “İstiklal Marşı, Türkiye'nin işgal altında olduğu ve Kurtuluş Savaşının tüm şiddetiyle sürdüğü günlerde Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. Bu kara günlerde, bir milletin nasıl olup da o zor şartlarda birbirine bu denli sımsıkı sarıldığı ve kenetlendiği tüm dünyayı şaşırtmıştır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un kaleminden çıkan İstiklal Marşı dizeleriyle tüm dünyaya adeta haykırılmıştır. Bizler bugün İstiklal Marşımızı her duyduğumuzda, milletimizin büyük zaferini hatırlıyoruz. Marşımızı her söylediğimizde ebediyen sürecek bir özgürlüğün kararlılığıyla bayrağımızı selamlıyoruz. Milli şairimiz hiçbir zaman unutulamaz” dedi.Önen, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle andıklarını söyledi.


Mehmet Akif Ersoy
20 Aralık 1873, İstanbul - ö. 27 Aralık 1936, İstanbul), baba tarafından Arnavut, anne tarafından Özbek asıllı Türk[1] olan Cumhuriyet Dönemi şairi, düşünür, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi, yüzücü, milletvekili.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın güftekârıdır. "Vatan şairi" ve "milli şair" unvanları ile anılır. Çanakkale Destanı, Bülbül en önemli eserlerindendir. II. Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim (daha sonraki adıyla Sebil'ür-Reşad ) dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer almış, İstiklal Madalyası sahibi bir vatanseverdir. Mehmet Âkif, son yıllarını Mısır'da Türkçe dersleri vererek ve Kur'an'ın Türkçeye çevrilmesi konuları ile uğraşarak geçirdi. Çevirdiği nüshayı yaktığı söylenir.
    
Bilindiği gibi; 1921'de Ankara'da Taceddin Dergâhı’na yerleşen Mehmet Âkif, Burdur milletvekili olarak meclisteki görevine devam etmekteydi. O dönemde Yunanlıların Ankara'ya ilerleyişi karşısında meclisi Kayseri'ye taşımak için hazırlık vardı. Bunun bir dağılmaya yol açacağını düşünen Mehmet Âkif, Ankara'da kalınmasını, Sakarya'da yeni bir savunma hattı kurulmasını önerdi; teklifi tartışılıp kabul edildi.


İstiklâl Marşı'nı yazması
Osmanlı'da kullanılan Arap alfabesiyle yazılmış İstiklal Marşı, aynı dönemde Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Bey kendisini ulusal marş yarışmasına katılmaya ikna etti. Konulan 500liralık ödül nedeniyle başlangıçta katılmayı reddettiği bu yarışmaya, o güne kadar gönderilen şiirlerin hiç biri yeterli bulunmamıştı ve en güzel şiiri Mehmet Âkif'in yazacağı kanısı mecliste hâkimdi. Mehmet Âkif'in yarışmaya katılmayı kabul etmesi üzerine kimi şairler şiirlerini yarışmadan çektiler. Şairin orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye'de yayımlandı. Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17:45'te ulusal marş olarak kabul edildi. Âkif, ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Dar’ül Mesai vakfına bağışladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Bakanlar Özhaseki ve Fakıbaba Şanlıurfa'da Buluştu

Bakanlar Özhaseki ve Fakıbaba Şanlıurfa'da Buluştu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık