Ana Sayfa Urfa Haberleri ÖNEN’DEN MARMARA DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ MESAJI

ÖNEN’DEN MARMARA DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Emin Önen, 17 Ağustos depreminin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kalanlara da sabır dilerken, bir daha böyle vakaların yaşanmaması temennisiyle tedbirlerin alınmasında vatandaşların da devlete yardımcı olmalarını istedi.

Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2014 Pazartesi 03:52
ÖNEN’DEN MARMARA DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ MESAJI

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıl dönümü nedeniyle insanlık için ikaz niteliğinde bir afet olduğunu belirten AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “17 Ağustos 1999 yılında yaşanılan büyük felaket unutulmadı, büyük çapta can ve mal kaybına neden oldu. Resmi rakamlara göre 17 bin 480 insanımız, bundan 15 yıl önce 17 Ağustos günü hayatını kaybetti. Saatler 03:02’yi gösterdiğinde Merkez üssü İzmit Gölcük olan depremde 600 bine yakın insan evsiz kaldı. Acılar hala taze. Kandilli Rasathanesinin kayıtlarına göre depremin şiddeti 7.8 idi. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kalanlara da sabır diliyorum” dedi.

 

Vatandaş, Kentsel Dönüşümlere destek olmalı

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara/Kocaeli-Gölcük depreminin, Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biri olduğunu hatırlatan Milletvekili Emin Önen, “17 Ağustos depreminin üzerinden 15 yıl geçti. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin Türkiye'nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesinde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur. İşte o gün, Türkiye'de deprem bilincinin yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. AK Parti iktidarında alınan tedbirler sonucu hemen hemen ülke genelinde depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi sağlanmaktadır. Yaralarımızı önemli ölçüde sardık. Yeni felaketlere karşı kentsel dönüşümü başlattık. Herşey Devletin zorlamasıyla olmamalı. Millet de üzerine düşeni yapmalı ve alınan kararlara uymalı diye düşünüyorum. Belirlenen bazı bölgelerde deprem korkusu nedeniyle kentsel dönüşüm uygulanmak isteniyor. Hatta uygulanmaya başlanan bölgelerimiz de var. İnsanlarımızın faydasına olacak bu girişimlerde herkes devletimize destek olmalı. Allahu Teâlâ bir daha böyle felaketleri hiç kimseye göstermesin” diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık