Ana Sayfa Urfa Haberleri Ortak aklın adı: Fikir Masası

Ortak aklın adı: Fikir Masası

Fikir Masası Platformu’nu oluşturan farklı düşüncelere sahip bir gurup genç, Dedeman Oteli’nde bir basın açıklaması yaparak Suriyeli sığınmacılar konusunda uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2013 Çarşamba 15:45
Ortak aklın adı: Fikir Masası

Her birinin ayrı bir dünya görüşü olsa da, kentin ve insanlarının ortak menfaatleri için birlikte hareket etme sözü veren bir grup genç, Şanlıurfa’da ortak bir platformda buluştu.
Gördükleri aksaklıklar konusunda yetkilileri ve kamuoyunu uyarmakla işe başlayan Fikir Masası Platformu, ilk basın açıklamasını yaparak, kentteki Suriyeliler konusuna dikkat çekti.
Mimar Mehmet Paydaş, İnşaat Mühendisi Zeki Demirkol ve İşadamı Serhat Gerger’in sözcülüğünü yaptığı Fikir Masası Platformu, ilk basın açıklamasını Şanlıurfa Dedeman Oteli’nde yaptı. Basın açıklamasında, Suriye’den Şanlıurfa’ya gelen sığınmacıların sayısının 150 bin civarına ulaştığı belirtilerek, sosyal patlamalara işaret edildi.
Fikir Masası Platformu adına basın açıklamasını okuyan Mimar Mehmet Paydaş, Şanlıurfa’da sorunların ardı arkasının kesilmediğini belirterek, “Sorunlarımızın en büyüğü Suriye’den gelen misafirlerimiz olarak göze çarpmaktadır. Mülteci veya sığınmacı olarak değil de, misafir olarak tanımladığımız insanların, özellikle Şanlıurfa şehir merkezindeki sayıları günden güne artmaktadır. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi verilerine göre ülkemize sığınan misafirlerimizin 200 bini bulduğu ifade edilmesine rağmen, kaçak girişlere göz yumulmasıyla birlikte bu rakamın 500 bin civarına çıktığı tahmin edilmektedir. Şanlıurfa’da ise resmi rakamlara göre 100 bin, gayri resmi tahminlere göre ise 150 bin Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır” dedi.
HER ANLAMDA SORUNLAR
Mülteci kampı dışında şehir merkezine gelerek yerleşen sığınmacıların, kentte bazı sorunların yaşanmasına neden olduğunu kaydeden Paydaş, “Özellikle sosyal ve kültürel uyuşmazlıklar, kent ekonomisine vurduğu darbeler, gereksiz kira artışları, ucuz işgücünün artması, sigortasız işçi sayısındaki patlama, dilencilik, fuhuş ve benzeri konulardaki olumsuzluklar, şehir merkezinin yaşanmaz hale gelmesine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

MEMURLAR KALAMIYOR
Şehir merkezindeki yüksek kiralar nedeniyle, başka illerden Şanlıurfa’ya hizmet için gelen devlet memurlarının, görev süreleri dolar dolmaz şehri terk ettiğini hatırlatan Paydaş, “Suriyeli sığınmacılardan dolayı bazı bölgelerde kiralar iki katına çıkmış bulunmaktadır. Bundan dolayı, şehrimize gelen öğrenci veya devlet memurlarının konaklama problemi üst düzeye çıkmıştır” dedi.
TAŞERONLARIN
ELİNE DÜŞÜYORLAR
Savaştan kaçarak şehrimize gelen insanların, burada ucuz işçi çalıştırmak isteyen taşeronların eline düştüğünü dile getiren Fikir Masası Platformu sözcüsü Mimar Mehmet Paydaş, açıklamasına şöyle devam etti: “Ucuz işgücü olarak çalıştırılan bu işçilerin sosyal güvenlik haklarının bulunmaması, sömürülen insan emeğinin büyük boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Bu insanların bir bölümü geçimlerini sağlamak için dilencilik veya fuhuş yollarından birini seçmektedir. Dilenci sayısındaki artış, insanların emniyetini tehdit etmektedir. Bu insanların kentte yaşayan insanlar olarak herhangi bir statüsünün bulunmaması, ileride yaşanabilecek kötü olaylara zemin hazırlayacaktır. Yakın tarihte yaşanılan düğün kavgası ve esnafın işyerinin basılması olayları, gittikçe artan tehlikenin ilk adımları gibi durmaktadır.”
TEDBİR ALINMALI
Fikir Masası Platformu olarak, can güvenliği gibi insani kaygılardan dolayı ülkemize sığınan misafirlerin bu kaygılarına kayıtsız kalmayan ve kucak açan devleti, bu duruşundan dolayı kutladıklarını ifade eden Paydaş, “Ancak sınır güvenliğinin ve kaçak geçişlerin güvence altına alınması için gereğinin yapılması, şehir yaşantısında yarattığı sorunlar karşısında gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunuyoruz. Aksi takdirde her geçen gün bu kontrolsüzlüğün daha büyük sorunlara yol açacağını düşünüyoruz. Bu nedenle, Şanlıurfa Valiliği’ni, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nü ve tüm ilgili kurumları sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star