Ana Sayfa Güncel OSMAN BAYDEMİR SURUÇ KATLİAMINI BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA SORDU

OSMAN BAYDEMİR SURUÇ KATLİAMINI BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA SORDU

Baydemir’den Davutoğlu’na Arınç sorusu

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2015 Cuma 14:37
OSMAN BAYDEMİR SURUÇ KATLİAMINI BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA SORDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Suruç katliamını meclis gündemine taşıdı. Baydemir, 31 gencin hayatını kaybettiği Suruç katliamına Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırladı. Geçtiğimiz pazatesi günü gerçekleştirilen saldırıya dair güvenlik zaafiyetlerine dair detaylı soruların yer aldığı önergenin en çarpıcı sorusu Bülent Arınç’a yaptığı skandal açıklamalarına ilişkin soruydu. Osman Baydemir, Davutoğlu’na başbakan yardımcısı Bülent Arınç hakkında bir işlem yapılıp yapılamayacağını sordu.

Önergede Kobani’nin yeniden inşasına katkı sunmak, kütüphane kurmak, bir hatıra ormanı oluşturmak ve yanlarında getirdikleri oyuncakları Kobanili çocuklara vermek üzere Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu organizasyonu Suruç’a gelen doktor, öğretmen, sosyolog, işçi, işsiz, üniversiteli, liseli öğrenci bulunan 300’den fazla gönüllünün; basın açıklaması yaptığı sırada gerçekleştirilen saldırıya ilişkin 14 soruya yer verildi.

Işid’i Seyh Abdurrahman Alagöz tarafından yapılan intihar saldırısı sonrasında Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle 31 insanın parçalanarak yaşamını yitirdiği, 100’e yakın kişinin de yaralandığı ifade edilerek şu değerlendirmeye yer verildi :

“ Tüm dünya tarafından lanetlenmiş, Birleşmiş Milletler nezdinde ‘insanlığa karsı suç işleyen’ olarak tanımlanan IŞİD terör örgütünün, Türkiye’de nasıl tehlikeli bir şekilde hızla yayıldığını, nasıl Türkiye sınırlarından kolay geçişler yapabildiklerini, Türkiye’nin birçok yerinde nasıl rahatça örgütlendiklerine dair sorular ülke gündeminde geniş yer tutmaktadır. Şahsım da dahil olmak üzere birçok milletvekilimiz, konuyu meclise yazılı ve sözlü önergelerle taşıdık. 20 Temmuz Suruç Katliamı, sizin tarafınızdan da, en nihayetinde, Işid’in bir saldırısı olarak açıklandı, bu ve bunu destekleyen bilgiler tüm kamuoyuyla paylaşıldı.”

Başta evlatlarını, yakınlarını kaybeden vatandaşlar ve bu olaydan yaralı olarak kurtulabilen gençler ve Suruç halkı olmak üzere, halkın zihnindeki birçok soruya cevap bulamadığının altının çizildiği önergede şu sorulara yer verildi:

- 20 Temmuz’da gerçekleşen saldırı öncesi güvenlik güçlerinin 300 üzerinde gencin Suruç’a geleceği bilgisine sahip oldukları, gençleri güvenlik kontrolünden geçirdikleri gençlerin anlatımıyla, kamuoyuyla paylaşılmıştır. Suruç son dönemlerde Suriye savaşından, güvenlik açısından ciddi anlamda etkilenen bir ilçemiz olmasına istinaden, bu gençlik grubunun güvenliğini sağlayacak tedbirler yetkililerce alınmış mıdır?

- Patlamanın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’nin, güvenlik gerekçesi ile MOBESE kameraları ile takip altında olduğu kültür merkezi çalışanları tarafından tarafımıza bildirilmiştir. MOBESE kayıtlarının olay gününe ait olan görüntüleri incelenmiş midir? Bu bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

- Saldırıyı gerçekleştirdiği, üst düzey yetkililer tarafında kısa sürede açıklanan fail, olay öncesinde takip altında mıydı?

- Fail hakkında emniyet birimlerinde bilgi paylaşımı var mıydı? Fail hakkında arama kararı çıkarılmış mıydı?

- Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ailesinin emniyet yetkililerine, çocuklarının kaybolduğuna dair yaptıkları bir başvuru var mıdır?

- Adı geçen failin, 5 Haziran 2015'te Diyarbakır'daki HDP mitinginde bombalı saldırıyı yapan ve 5 vatandaşımızın ölmesine, 400’ün üzerinde vatandaşımızın yaralanmasına neden olan Orhan G. ile bir bağlantısı var mıdır?

Saldırının gerçekleşmesine destek veren ikinci bir failden bahsedilmektedir. Bu doğru mudur? Bu şahsın kimliği hakkında neler bilinmektedir?

- Kamuoyu bu tür faaliyetlerin vuku bulma riski üzerine bilgilendirilmiş miydi?

- Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 16 Haziran 2015'te Akçakale Sınır Kapısına inceleme yaptığı sırada bir gazetecinin “Bazı Til Ebyadlılar Akçakale'de IŞİD'liler bulunduğu ve tedirgin olduklarını, can güvenliklerinin bulunmadığını söylüyor. Bu iddiaya ilişkin bir açıklama yapar mısınız?” sorusuna “Hiçbir tehdit yok, açıklamalar bu kadar...” cevabını vermiştir. Şanlıurfa Valisi, hangi istihbarı bilgiye dayanarak bu bilgiyi vermiştir?

- Suruç ilçemizde yaşanan vahim saldırıda büyük güvenlik zafiyetinin olduğu bölge halkı ve kamuoyu tarafından dile getirilmektedir. Bu minvalde, şehrin huzuru ve güvenliğinden sorumlu yetkililere dair idari soruşturma açılmış mıdır? Açılmamış ise açılacak mıdır?

- Basın açıklamanızda da örneğini vermiş olduğunuz Paris saldırıları sonrası, yapılan saldırıyı kınamak ve birlikteliği sergilemek için Paris'te halk sokaklara çıkmış, protestolar gerçekleştirmiştir. Bu protestolara karşı Fransız polisi bırakın engellemeyi, halkla beraber yürümüştür. Bu minvalde, verdiğiniz örnekten yola çıkarak, Suruç'ta yaşanan saldırı sonrası, aynı amaçla, IŞİD saldırısını kınamak için, sokaklara çıkan Suruç halkına ve sonrasında İŞİD'e karşı protestoların gerçekleştiği diğer illerdeki vatandaşlara polisin sert müdahaleleri olmuş, halk saldırıya uğramıştır. Bu minvalde, yaşanan bu müdahalelerin yaşanmaması için bir adımınız olmuş mudur? Müdahale emirlerini veren yetkililer ve müdahaleyi gerçekleştiren emniyet güçleri hakkında idari bir inceleme başlatılmış mıdır?

- Türkiye’nin Avrupa'dan gelen İşid’lilerin geçiş noktası haline geldiği, Türkiye’de de yüzlerce katilin olduğu, bunların Suriye'den Türkiye’ye geçişler yaptıkları bölge halkı ve kamuoyu tarafından yaygın bir şekilde dile getirilmektedir. İşid'in Türkiye sınırlarında örgütlenmesinin önüne geçilmesine ve Türkiye’nin Avrupa'dan İşid’e katılım yapmak isteyenlerin geçiş noktası haline gelmesini önlemeye dair ne tür tedbirler alınmıştır, alınmaktadır?

- Halkımız, Diyarbakır’da 5 Haziran’da yaşanan saldırı sonrasında, soruşturmanın gidişatı konusunda yeterince bilgilendirilmemiş, bu bilgi eksikliğinin yarattığı durumdan kaynaklı, adeta kendi güvenliğini kendisi alması ihtiyacı duyduğu, bölge halkı tarafından dile getirilmektedir. Suruç Katliamı güven sorununu daha da derinleştirmiş, vatandaşlarımız, her an her yerde her şey olabilir algısıyla endişesiyle yaşamaktadır. Bu korkuyu bertaraf edebilmek için, hükümet ne tür somut adımlar atacaktır? Bu çerçevede Işid’le mücadele için ne tür tedbirler alınacaktır? Hangi bakanlıklara ne tür sorumluluklar verilecektir?

- Sayın Bülent Arınç’ın “Ölenlerin arasında HDP’den ne belediyeden bir yetkili var, ne de HDP il ve ilçe yöneticileri var.” diyerek, saldırıda hiçbir HDP milletvekilinin ve belediye başkanının hayatını yitirmemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir. Bu rahatsızlık hükümetinizin bir politikası mıdır? Şayet hükümetinizin politikası ise saldırı tam manasıyla hedefini tutturamamıştır. Saldırıdan beklenilen sonucun alınması için yani hükümetinizin tatmini için kaç milletvekili ve belediye başkanı ve yöneticinin ölmesi gerekiyordu? Şayet bu hükümetinizin görüşü değilse Sayın Arınç hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

YORUMLAR
  • yorum2015-07-28 09:08:21özgür

    pkk=hdp hata bizm devlette insana insan gibi hayvana hayvan gibi davranmali

  • yorum2015-07-26 11:42:58rojhat

    peki 32 cana ne demeli ahmak herif

  • yorum2015-07-25 19:21:56son moda

    yazıklar olsun öyle tylancı bi partisiniz ki barış deyip seçimden sonrada ayrı bi devlet politikası izlimuyorsunuz ve söylüyorsunuz ... adi pkk ki uykuda ki insanları öldürüyor.bunun içinde önerge hazırladınmı osman bey suç bu hükümetteki size karşı bu kadar allttan alıyor..

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star