Ana Sayfa Urfa Haberleri “OSMANLICA OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULMALIDIR”

“OSMANLICA OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULMALIDIR”

ARAPDER Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, Türkiye genelindeki okullarda Osmanlıca dersinin öğrencilere verilmesini istedi

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2014 Pazartesi 07:06
“OSMANLICA OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULMALIDIR”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ARAPDER Genel Başkanı Şükrü Kırboğa: “ Milletlerin kültürel varoluşlarının en temel öğelerinden birisi dil, bir diğeri de tarihi ile kurduğu ilişkidir. Son günlerde gündeme gelen Osmanlıcanın okullarda ders olarak okutulması isteği de şüphesiz kültürel varoluşumuzun daha da sürdürülebilir olması açısından önemlidir.

Günümüz gençliğinin bırakın yüz yıl öncesi eserleri daha otuz kırk yıl önceki eserleri dahi okuyamadıklarını, anlayamadıklarını üzülerek müşahede ediyoruz.  Batı eksenli kültürel baskıların bizleri tüm bir geçmişimizden koparması kuşaklar arası aktarılması gereken değerlerin de yok olmasına sebep oluyor. Oysaki bizi biz yapan bu değerler değil midir?

Ülkemizde bile bölgeler arasında ciddi bir iletişim sorunu yaşanmaktadır. Uzun bir tarih diliminde konuştuğumuz birçok kelimenin artık konuşma dilinde olmaması belli bir yaşın üstündeki vatandaşlarımızın gençlerle anlaşamamalarına da sebep olabilmekte ve kuşaklar arasında olduğu kadar bölgeler arasında da iletişim sıkıntısına sebep olabilmektedir.

Yine yüz yıl önceki konuşma dilimiz ile Balkanlardan Çin’e kadar tüm coğrafyada iletişim zorluğu kurmadan gezilebildiğini biliyoruz. Böylesine zengin bir dil yapısı ile bölge ülkeleri ve halkları ile kurulabilecek ilişki düzeyinin, duygu paylaşımının Ortadoğu barışına da büyük katkı sunacağı göz ardı edilmemelidir.

Osmanlıca dediğimiz dilin aslında kendi konuşma dilimiz olduğu gerçeğini kimse gizlememelidir ve çok geniş bir kelime hazinesine sahiptir. Bugünkü konuşma dilinden en büyük farkı alfabe olarak Arap alfabesini kullanıyor olmasıdır. Arap alfabesinin günümüzde geniş bir kullanım alanı olduğunu da belirtmek gerekir. Böylesine geniş kullanma alanı olan bir alfabeyi öğrenmenin kimseye bir zararı olmadığı gibi büyük faydalarının olduğunu da belirtmek gerekir. Kaldı ki sadece Arap alfabesini değil bu gün geniş bir kullanım alanı olan Kiril alfabesini dahi isteyen rahatlıkla öğrenebilmelidir.

Osmanlıcanın okullarda ders olarak okutulması gecikmiş bir hamledir ve bir an önce başlatılmalıdır. Hükümetimizin bu çabaları takdirle karşılanmalıdır.”

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık