Ana Sayfa Ekonomi OTOMOBİL ÖZEL TÜKETİM OLMAKTAN ÇIKACAK

OTOMOBİL ÖZEL TÜKETİM OLMAKTAN ÇIKACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, süreç içerisinde otomobilin özel tüketim vasıtası olmaktan çıkacağını belirterek, "Vergi yükleri de süreç içerisinde azalacak" dedi.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2012 Perşembe 23:00
OTOMOBİL ÖZEL TÜKETİM OLMAKTAN ÇIKACAK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 34. Olağan Genel Kurul'unda, bugünün Türkiye'sini herhangi bir yönden geçmişin Türkiye'si ile kıyaslamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Ar-Ge konusunun mevcut teknolojilerde daha üst seviyelere çıkmak açısından olduğu gibi, yeni nesil teknolojilere hızlıca adapte olmak açısından da son derece kritik olduğuna değinen Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elektrikli araçlarla ilgili sürecin daha 15–20 yılı bulacağını söyleyenler var; ancak ben o kadar süreceği kanaatinde değilim. Elektrikli araçlar konusu hayatımızda daha hızlı yer almaya başlayacak. Bu yeni sürece yarışa start verilmeden önce hazır olmamız gerekmektedir. Önümüzdeki süreçte, bu alanda ortaya çok başarılı çalışmaların çıkabileceğini söylemek isterim.''

Ergün, şunları kaydetti:

''Otomobil süreç içerisinde özel tüketim vasıtası olmaktan çıkacaktır. Günlük ihtiyaçlardan biri haline gelecektir. Bunun üzerindeki vergi yükleri de süreç içerisinde azalacak. Türkiye bütçesinin imkanları geliştikçe bazı alanlardaki vergiler azalacaktır. Vergiler kademeli olarak biraz azaldığında ya da alternatif değişim modelleri geliştiğinde Türkiye kendi içinde daha büyük potansiyel enerjiye sahip otomotiv sektörü açısından. Bunun kinetik enerjiye dönüştüğünü o zaman gördüğümüzde şimdiden bu hazırlığı yapanlar kazanır. Yapmayanlar kazanmaz. O potansiyeli görüp yeni markaya yeni tasarımı ortaya koyanlar kazanacaktır. Bu potansiyeli de görmekte fayda var.''


(AA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star