Ana Sayfa Urfa Haberleri Otopsi Raporlarının İncelenmesini İstediler

Otopsi Raporlarının İncelenmesini İstediler

İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” adlı 37. basın açıklamasında Silvan’da yaşamını yitiren 13 asker ile ilgili otopsi raporlarının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2011 Pazar 10:57
Otopsi Raporlarının İncelenmesini İstediler
ŞANLIURFA(GAPHA)-Şanlıurfa’da Karakoyun İş Merkezi önünde toplanan kayıp yakınları adına konuşan  İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi Başkanı Cemal Babaoğlu,  bugün yaptığı basın açıklamasında Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında şehit düşen 13 askerle ilgili otopsi raporlarının incelenmesi gerektiğini ifade ederek  “Biz bu açıklamayı Silvan’da yaşamını yitiren 13’u Asker, 7’si PKK’lı olmak üzere 20 insanımıza adıyoruz.” diye konuştu. Babaoğlu, Genel Kurmay Başkanlığı’nın; “Bir grup PKK’ lının atılan el bombası sonucu orman yangını oluşmuş, çıkan yangında 13 Asker yaşamını yitirmiştir” açıklamalarına da ,  “Bu bilgiden kendine vazife çıkaran hükümet ve ana akım medya yaşamını yitiren canlar üzerine toplumda infial yaratacak sözleri tereddüt etmeden kullanmaları ve yine terörle mücadele adı altında demokratik yasal zeminde siyaset yapan halkın seçilmiş vekillerini hedef alan konuşmaların yapılmasını ve akabinde Ankara’da ve birçok yerde siyasi bir partinin kundaklaması Kürt yurttaşlarımızın üzerine linç girişiminde bulunmaları bizleri son derece kaygılandırmaktadır” dedi.

Babaoğlu, bölgeden yayılan haberlerin ve görgü tanıklarının ifadelerinin resmi açıklamaları teyit etmediğini ifade ederek halkın o bölgede nelerin yaşandığını bilmek istediğini sözlerine ekledi. Çelişkilere son vermek için otopsi raporlarının açıklanması gerektiğini belirten Babaoğlu, başta İHD olmak üzere bağımsız heyetlerin inceleme yapması gerektiğini de savundu.  Babaoğlu “Barış konseyinin kurulmasının konuşulduğu ve BDP ve AKP’nin yoğun görüşmelerin yaşandığı süreçte yapılan operasyonla 20 insanımızın kaybetmesini manidar olarak değerlendiriyoruz. Bu kadar acı deneylerden sonra hala savaşta ısrar eden zihniyetlerinde varlığı unutulmamalıdır.” diye konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren grup olaysız bir şekilde dağıldı.
Orhan Kaya


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık