Ana Sayfa Urfa Haberleri OY SAHTEKARLIĞININ CEZASI 10 YIL HAPİS

OY SAHTEKARLIĞININ CEZASI 10 YIL HAPİS

30 Mart günü yapılacak yerel seçimler öncesinde hile yapılacağına ilişkin çok sayıda iddia ortaya atıldı; fakat hile yapmanın cezası oldukça ağır.

Giriş Tarihi: 29 Mart 2014 Cumartesi 13:10
OY SAHTEKARLIĞININ CEZASI 10 YIL HAPİS

53 milyon seçmenin mahallî idarecileri belirleyeceği yerel seçimler öncesi, sandıkta hile yapılacağına yönelik iddialar tartışılıyor. Yüksek Seçim Kurulu, gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu ise geçtiğimiz günlerde, hile yapma niyetinde olanlar için gözdağı niteliğinde bir karara imza attı. 12 Eylül 2010 anayasa referandumunda, Sinop'un Boyabat ilçesinin Tırnalı köyünde 32 kişinin yerine oy kullanan sandık başkanı ve üyelerine 10 yıl hapis cezası verildi.

MEMURİYETTEN DE ATILDI

Köyde kurulan sandıkta görevli sandık başkanı ve üyelerinin, oy kullanmayan 32 kişinin yerine oy kullandıkları tespit edildi. Seçmen listesini de kendileri imzalayan başkan ve üyelerin bir başka sandık kurulu üyesi yerine de sahte imza attıkları belirlendi. Olayın tespit edilmesi üzerine söz konusu şahıslar hakkında dava açıldı. Yapılan yargılama sonucunda şahıslar 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar tarafından temyiz edilen karar,Yargıtay'ın en üst kurulu olan Ceza Genel Kurulu tarafından da 4 Mart 2014 tarihinde 2014/298 esas-2014/106 sayılı kararı ile onaylanarak kesinleşti. Böylece seçimde hile yapan ilgili kamu görevlileri hem 10 yıl hapis aldı hem de memuriyetten atıldı.

kaynak:http://haberler.com/secimlerde-oy-sahtekarligina-cezasi-10-yil-hapis-5842232-haberi/

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star