Ana Sayfa Röportajlar Oya Eronat: Şanlıurfayı Güneydoğudan Saymıyorum

Oya Eronat: Şanlıurfayı Güneydoğudan Saymıyorum

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ilk toplantısında 17 yaşındaki oğlunu Teröre kurban veren AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’ın gözyaşı dökmemek için çaba gösterdiği hüzünlü yüzü ve duygulu sözleri damgasını vurdu.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2011 Cumartesi 15:04
Oya Eronat: Şanlıurfayı Güneydoğudan Saymıyorum
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ilk toplantısında 17 yaşındaki oğlunu teröre kurban veren AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronatın gözyaşı dökmemek için çaba gösterdiği hüzünlü yüzü ve duygulu sözleri damgasını vurdu.   

İntikam için siyasete girmedim diyen Eronat, Geçmişte çok hatalar yapıldığının bilincindeyim. Siyasete bu nedenle girdim ama intikam amacıyla girmedim  dedi. IRA modeline karşı çıkan Eronat, İrlanda İngiltereden kız alıp vermemiştir. Oysa biz de kan karışmıştır 


Evladını dağda kaybedenlerin acılarına tanıklık ettim 

Milletvekili genel seçimlerinde izlenimlerinden notlar veren Eronat, “ Evladını dağda kaybedenlerin acılarına tanıklık ettim. 14-15 yaşındaki çocukların bilinci olmaz . Bunlar kandırılarak, kaçırılarak zorla dağa götürülüyor. Ben o çocuklar içinde üzüldüğümü söylemek istiyorum”.  


Diyarbakır pandomim sanatçısı 

Güneydoğuya dışarıdan bakmak çok farklı diyen Eronat,  Adıyamanı,  Urfayı Güneydoğudan saymıyorum. Oradaki hayatlar çok farklı diyen Eronat, Diyarbakırı neden ayrı tuttuğunu şöyle aktardı: 

Ben göbekten geliyorum, Diyarbakırdan geliyorum. Diyarbakır pandomim sanatçısı durumuna düştü. Seçim zamanı yaşanan hareketler var. Birisi kapıyı açar. AKP Partili olduğunuzu anladığında,  BDP dışında bir partili olduğunuzu anlamışsa, takındıkları tutum şudur. Elini ağzına götürerek sus işareti yapılır.  İşaret parmağı ile yukarıyı gösterir.Bunun anlamı şudur. Üst katımda BDPli var. Aman beni konuşturma. Gözüyle  oy verdiğini anlatır.  Üstünüze kapı kapanır. Eğer, farklı bir görüşü varsa, kapı kapanır. Ben iki seçimde de bunu yaşadım.   


Kepenk kapatma belgesini gösterdi

Eronat, komisyon üyelerine elindeki kepenk kapatma ile belgeyi gösterdi.   Bu esnafın nasıl zulme uğradığının belgesidir diyen Eronat,  KCK-PKKlıların dağıttığı bu bildirilerde nasıl bir zulüm yarattığını görürsünüz 


Bombalı saldırıda ölen oğlunu anlattı  

AKPli Eronat,  bu konuşmasının ardından bombalı saldırıda 17 yaşında ölen oğlundan söz etti. Bir anne evladının naaşını gördüğü zaman şükreder mi? Ben şükrettim. Çünkü benim oğlum tek parçaydı. Onu öpebildim. Tek evladımdı diyen Eronat, Fizik, matematik formüllerini yazılı olduğu kağıt, hiç üzerinden ayırmadığı MP3 üzerindeydi. Siyasetten haberi olmayan biriydi. Gözyaşlarını tutmakta zorlanan Eronat,  komisyon üyelerine  Özür diliyorum. Hiç  ağlamış değilim. 3.5 yıldır. Ağlamıyorum dolmuşum dedi. Çocuğumun sevdiği yemekleri yiyemiyorum. Hababam Sınıfı müziğini dinleyemiyorum. Çünkü  oğlum çok seviyordu. Anlatacağım çok şey var ama daha fazla devam edemeyeceğim.  


Geçmişte çok hatalar yapıldı  

AKPli Eronat,  Geçmişte çok hatalar yapıldığının bilincindeyim. Siyasete bu nedenle girdim ama intikam amacıyla girmedim dedi ve  Genel seçimde evladını dağda kaybedenlerin acılarına da tanıklık ettim. 14-15 yaşında çocukların bilinci olamaz. Bunlar kandırılarak kaçırılarak zorla dağa götürülüyorlar. Ben o çocuklar içinde üzüldüğümü burada söylemek istiyorum.  


800den fazla kurşun  

Terörün büyük bir sorun olduğunu ancak çözülmesi gerektiğini anlatan Eronat,  İş şirazesinden çıkmış. Batman  ve Siirte gittik. 4 kızı kaybettik. 2 kızın belden aşağısı tutmuyor. 800den fazla kurşun sıkılmış. Nasıl bir cinnet geçirme çıldırma durumudur. Neyin intikamıdır. Terör terördür. Bunun haklılığı yok. Yaşamaktan daha kutsal bir hak yok


Sinemaya gidemeyen genç kıza eylem için izin  

Gençler özgür olma yolu olarak terörü seçiyorlar daha doğrusu destekliyorlar diyen  Eronat,  Feodalitenin ağırlığı kalkmıştır. Genç kız sinemaya gidemezken eyleme gidiyorum dediğinde izin alabilmektedir. Veya Nevruza gidiyorum dediğinde izin verilmektedir. O ortamlar onlar için sosyal ortamlardır. Bu kadar desteklenmesinin bir sebebi de budur.  Bir de gençler orada eylemlerle uyuşturuluyor. KCK davasının önünde eylem yapılacaksa benim bildiğim sloganla yapılır. Ya da oturursunuz. Ama davul zurnayla halay olayı vardır.  


Bölgede büyük bir zulüm yaşanıyor  

Diyarbakırda BDP dışında hiçbir partiye oy verdiğinizi söyleyemezsiniz diyen  Eronat, insanlarla ancak gözlerinizle anlaşırsınız birbirinizi gözlerinizden anlarsınız.  Onlar gibi düşünüyorsanız demokratsınız. Onlar gibi düşünmüyorsanız ölürsünüz. Kafanız kırılır.  Arabanız yakılır. Binlerce broşürüm yakıldı. Arabamıza bayrak asamadık.  Kendimizi afişe edemedik. Broşürleri gizli kapaklı dağıttık.  Güneydoğuda büyük bir zulüm yaşanıyor. Lütfen komisyon kurulsun. Kral çıplak diyenleri dinleyin.

Hülya Karabağlı 

T24/ ANKARA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık