Ana Sayfa Urfa Haberleri ÖZDEMİR; “MEDRESE EĞİTİMİ İYİ İNSAN YETİŞMESİNİ SAĞLAR.”

ÖZDEMİR; “MEDRESE EĞİTİMİ İYİ İNSAN YETİŞMESİNİ SAĞLAR.”

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 09:35
ÖZDEMİR; “MEDRESE EĞİTİMİ İYİ İNSAN YETİŞMESİNİ SAĞLAR.”

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Güneydoğu’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ziyaretlerde Özdemir’e Genel Başkan Yardımcısı Menderes Ateş, Mardin il Başkanı Bilal Aydın, Urfa İl Başkanı Ramazan İçen, Adıyaman İl Başkanı Nusret Polat, Batman İl Başkanı Lezgin Baykara, Kahta İlçe başkanı İdris Toprak ve Bölge Başkanı Mehmet Şirin Ersan eşlik ettiler.

İlk önce Mardin’de Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ceylan’ın oğlunun düğününe katılan Özdemir ve beraberindeki heyet, daha sonra Mardin’de bulunan Kasımiye medresesini ziyaret ederek bilgi aldılar. Medreseden çok etkilendiğini söyleyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, insanın doğumu ile ölümü arasında geçen süreci gösteren yapının, insan hayatını suyun akışı ile özdeşleştirmesine benzeterek etkileyici bir mimariyle karşılaştığını belirtti.

Özdemir, medresenin mimari yapısının günümüze adeta mesaj verdiğini belirterek şunları söyledi: “İpek yolunda Mezopotamya’yı seyreden bu muhteşem yapının manzarası düşündürücü! Günümüz mimarisinin bu yapıdan esinlenmesi gerekir. Bu mimari eşsiz ve tam bir sanat şaheseri… Günümüz mimarisi, bu yapının özelliklerini dikkate almalı, incelemeli ve günümüz teknolojisiyle harmanlayarak görsel sanatı bir adım daha ileriye taşımalı…

Günümüzde en çok özlenen iyi insandır! Allah’ın hükümlerine göre sosyal yaşantısını kontrol edebilen, Hz. Peygamber’in yaşantısını takip eden insanları özlüyoruz. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey iyi insan yetiştirebilmektir. Kategorize edildiği zaman iyi insan kavramı geniş ve derin manalar içerir. İyi insan nerede ve nasıl yetişir? Cevap olarak medreseleri işaret edebiliriz. Bu anlamda medreselerin önemi büyüktür. Medrese eğitimi iyi insan yetişmesini sağlar. Medreseler, toplumun ihtiyaç duyduğu iyi insanı yetiştiren eğitim kurumlarıdır. Bu itibarla günümüzde medreselere önem vermeliyiz. Devlet, medreselere gereken önemi vermeli, İslam davasına hizmet eden medreselerimizi canlandırmalıdır. Buralarda eğitim gören çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini teminat altına almalı ve onların zihinlerini dünya meşguliyetlerinden arındırmalıdır. Ancak bu şekilde sağlam karakterde dindar bir nesil oluşturulabilir.”

Medrese ziyaretinin ardından Bölge Başkanı Mehmet Şirin Ersan’ın da üyesi bulunduğu Mardin Kardeşlik ve Dayanışma Platformunu ziyaret eden Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir ve beraberindeki heyet, platformun faaliyetleri hakkında bilgi alarak bir süre görüştüler. Bölgedeki olaylar nedeniyle evlerini terk ederek yakın il ve ilçelere gidenlere maddi ve manevi destek ve yardım yapan platformun bugüne kadar zorda kalan ailelere gıda, battaniye v.s. çeşitli ayni yardımlarda bulunduğu, Türkiye genelinde hayırsever vatandaşların da duyarsız kalmayarak platforma ayni yardımlarla destek verdikleri belirtildi.

Güneydoğu Anadolu’nun bölgesel sorunu bütün milletin sorunudur, diyen Özdemir, Türkiye’nin yediden yetmişe tüm vatandaşlarının buradaki soruna duyarsız kalmaması gerektiğini belirtti. Özdemir, bölgedeki sorun önemlidir. Bu sorunu sadece devletin üzerine yıkmak doğru olmaz. Vatandaşlarımızın gücü nispetince yardımlarıyla destek vermesi gerekir, dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık