Ana Sayfa Sağlık Özel hastaneler soyguncu mu?

Özel hastaneler soyguncu mu?

Şanlıurfa’da Özel hastanelerin kapanmasıyla vatandaşlar soyulacaklarını bile bile mevcut hastanelere gitmek zorunda kaldı.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2016 Perşembe 20:56
Özel hastaneler soyguncu mu?

Şanlıurfa’da Özel hastanelerin kapanmasıyla vatandaşlar soyulacaklarını bile bile mevcut hastanelere gitmek zorunda kaldı.

Hafta sonu hastalandınız ve özel bir hastaneye başvurdunuz, tedavi hizmeti için kamu hastanesi değil de sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı özel hastaneyi seçtiğiniz için devletin özel hastaneye ödediği paranın iki katına kadar da özel hastanenin sizden ücret alma hakkını da kabul etmiş bulunuyorsunuz. Buna ek ücret deniliyor. Bu ek ücret yüzde 200 kadar olabiliyor.

 

Örnek vermek gerekirse; kardiyoloji muayenesi için SGK, özel hastaneye 34 lira ödüyor. Özel hastane de sizden, 34 liranın yüzde 200’ünü yani 68 lira alması gerekirken alınan ücret bunun çok üzerinde oluyor. Yüzde 300 hatta yüzde 400 ücret çıkacağını göreceksiniz. Peki tatil günlerinde neler oluyor ona da bakalım Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1 Mart 2014 de yayınladığı bir genelge ile resmi tatil günleri Medula sistemi üzerinden verilen klinik muayene hizmetlerine artık provizyon verilmeyeceğini, resmi tatil günleri klinik muayene hizmetinin kaldırdığını duyurdu. Yani hastalar resmi tatil günleri anlaşmalı hastanelerde SGK üzerinden klinik tedavi hizmeti alamayacağı için özel hastanelere gitmek zorunda kalacak. Ancak özel hastanelere giden hastalar da provizyon alamadıkları için yüzde 40 oranında daha fazla tedavi ücreti ödeyecek. Ödüyorlar mı şu an? Evet ödüyorlar. 1 Mart 2014 tarihinde yayımlanan genelgeye göre acil branş, hemodiyaliz ve onkoloji tedavisi dışında bütün tedaviler için bundan sonra pazar günleri, 19 Mayıs ve Bayramlar gibi resmi tatil günlerinde provizyon verilmiyor. Söz konusu uygulama ile daha önce resmi tatil günlerinde de SGK’nın karşıladığı yüzde 40 oranındaki tedavi ücreti de provizyon verilmediği için kesiliyor. Bu durumda özel hastaneye giden hastalar provizyon alamadığı için bu ücreti de kendi cebinden karşılıyor. İşte bu noktada tatil günlerindeki soyun arttıkça artıyor. Durumu fırsat bilen hastaneler muayeneleri, tetkikleri, tahlilleri,ücreti yaklaşık 200 tl yi buluyor. Hatta devam eden 10 gün içinde ücretsiz çağrılmanız gereken kontrole çağrılırsanız o tarihte istenen tahlil, tetkik gibi durumlarda dahi sizden ücret alınıyor. Sonuç hastaneye servet bırakıp çıkıyorsunuz. İşte bu nedenle yolunuz özel hastanelere düşmesin.

 

HASTANEDE ÜCRET ALINMAMASI GEREKEN 9 HASTALIK

 

SGK’nın özel hastanelerle yaptığı anlaşmaya göre hastanelerin görünür bir yerine asılması gereken ve hiçbir ücret alınmayacak dokuz hastalık dalı var. Bunlar; Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri, yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi, yeni doğana verilen sağlık hizmetleri, organ doku ve kök hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, diyaliz tedavileri ve kardiyovasküler cerrahi işlemleri peki zorunlu olduğu halde neden hastanelerde ücret alınmayacak bu 9 hastalıkla ilgili bir yazı göremiyoruz görünür bir yerdedir’de giden hastalar mı göremiyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: edessahaber.com

YORUMLAR
  • yorum2016-09-30 17:05:33Hakkı ÖZDEN

    Soyulacaklarını bile bile demişsinzi insanlar silah zoruyla özel hastanelere gidiyor. Sağlık politikasını yönetecek kurum devlettir Özel hastanecilik ayrıcalıklı bir hizmet olup yanlış politikalar neticesinde devlet hastanesi gibi çalışmaktadır. Yeterli sayıda devlet hastanesi olmaması ve mevcutlların hizmet kalitesinin düşük olması neticesinde insan daha iyi hizmet almak için özel hastanelere başvuruyor. bununda bir bedeli olmalı... Özel hastaneler devlet hastanesi değildir.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Kurumsal

İçerikYukarı Çık