Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri “ÖZEL İDARE’NİN YAPTIĞI NEZAKETSİZLİKTİR”

“ÖZEL İDARE’NİN YAPTIĞI NEZAKETSİZLİKTİR”

"Para Kültür Müdürlüğü’nden, Şov Yapmak Özel İdare’den" İpekyol gazetesinin başlığının aynısı duruma tepki gösteren Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın da söylediği anlaşıldı.

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2012 Çarşamba 13:42
“ÖZEL İDARE’NİN YAPTIĞI NEZAKETSİZLİKTİR”

‘Balıklıgöl ve Kale Eteği Aydınlatma İşi’ haberimizle ilgili herkesi şoke edecek bir detay ortaya çıktı. ‘Para Kültür Müdürlüğü’nden, Şov Yapmak Özel İdare’den’ başlığımızın aynısını duruma tepki gösteren Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın da söylediği anlaşıldı

Bakan Günay: Şov yapmakla Harran’a sahip çıkılmaz, öz kaynaklarınızdan Harran’a ayırdığınız bütçeye bakarız. Bu en hafif tabirle nezaketsizliktir, bakanlığımıza hakarettir. İl Özel İdaresi her halde kendini Valilik ve Bakanlık üzerinde bir kurum olarak görüyor

MUSTAFA ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

ÖZEL İDARE KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN PARASI İLE ŞOV YAPIYOR

Bakanlığı’nın yaptırmış olduğu eserlerin açılışları ve yaptıracağı eserlerin temel atma töreni için geçen hafta Şanlıurfa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Özel İdare yetkililerini nezaketsizlik ve şov yapmakla suçladığı ortaya çıktı. Bakan Günay, Bakan Faruk Çelik ile birlikte gittiği Harran’daki törende yaptığı konuşmada, Bakanlığı’nın Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımları rakamlarla açıkladı. Daha sonra sözü İl Özel İdaresi’ne getirerek, kendilerinin harcadığı paranın yüzde birini harcamayan Özel İdare’nin astırdığı afiş ve yaptırdığı haberlerle şov yaptığını söyledi. Aynı törende konuşan Vali Güvenç’in de Bakan Günay’a hak verdiği anlaşıldı.

 

BAKAN URFA’YA YAPTIKLARI YATIRIMLARI ANLATTI

Harran’daki; Ulucami Çevre Düzenlemesi ve Sur İçinde Arnavut Kaldırımı Çalışması, Sur Dibi Çevre Düzenlemesi ile Yakup Kuyusu Çevre Düzenlemesinin geçen haftaki açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu ve ilgili daire amirleri ile bazı AK Partili milletvekilleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şöyle konuştu: “Meydan Düzenlemesi İşi için 120 bin TL, Sur Çevre Düzenlemesi İşi için 700 bin TL, Sur İçi Kamulaştırma İşi için 2 milyon TL, Sur İçi Turistik Yol ve Kanalizasyon işi için 700 bin TL, Kümbet Evlerin Restorasyonu için 900 bin TL, Arkelojik Kazılar için 1 milyon TL, Harran Ulucami, Harran Kalesi, Harran Surları, Harran Kümbet Evleri’nin Röleve, Restitisyon ve Restorasyon Projeleri Yapımı Hizmet Alımı İşleri için toplamda 1 milyon 500 bin TL, Hz. Yakup Kuyusu Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi, Şuayb Antik Şehri ve Soğmatar Antik Şehri Altyapı ve Çevre Düzenlemesi için ise ucu açık olmak üzere yeterli ödeneği Şanlıurfa’ya aktardık. Harran Kalesi’nin Restorasyon Uygulama İşi’ni ihale ettik, 4 kilometre uzunluğundaki Harran Surlarında arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmasını başlattık, bu çalışmanın bütçesi de yaklaşık 15 milyon TL’dir. Harran kentinin restorasyon, alt yapı ve çevre düzenlemesi için Bakanlığımız bütçesinden ayrılan ve yatırım programına alınan toplam bütçe 22 milyon 920 bin TL’dir. İhtiyaç duyulduğunda tabi ki bütçe desteği Bakanlığımızca ayrıca verilecektir.”

 

GÜNAY 100 MİLYON TL GÖNDERİYOR, FAİZİ DE ÖZEL İDARE’YE KALIYOR

Bakanlıklarının bütçesinden ayırdıkları ödenekleri, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderdiklerini anlatan Bakan Günay, “İl Müdürlüğümüz gönderilen ödeneklerin yıl sonunda tenkis olmaması ve ihale işlemlerini yapması için Şanlıurfa İl Özel İdaresine bütçe aktarımı yapmaktadır. Şanlıurfa il genelindeki çalışmalar için İl Özel İdaresine aktarılan ve aktarılacak ödenekler 100 milyon TL’yi bulacaktır. Faiz gelirleri de İl Özel İdaresine kalmaktadır.” diye konuştu.

‘PARAYI BİZ VERİYORUZ, İL ÖZEL İDARESİ ŞOV YAPIYOR’

Viranşehir’in Eyüp Nebi Beldesi’ne geçen Bakan Günay, Bakanlığına yapılan haksızlığı burada da içine sindiremedi ve tepkisini şu şekilde sürdürdü: “İl Özel İdaresi tarafından gerek Balıkgöl’de ve gerekse Harran’da yapılan açılışlarda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve Valiliğin görsellerine yer verilmemesi, Harran’da yapılan bazı işlerin ihalesini ve kontrollüğünü yapması, bu işleri İl Özel İdaresi yapıyor anlamına gelmez. Bizim gönderdiğimiz para ile iş ihale ediliyor, yüklenici firma yapıyor. Harran’ın orta yerine ‘İl Özel İdaresi Tarihe Sahip Çıkıyor’ afişleri asmakla, şov yapmakla Harran’a sahip çıkılmaz, öz kaynaklarınızdan Harran’a ayırdığınız bütçeye bakarız. Aldığım bilgiye göre toplamda 22 milyon 920 bin TL bütçemiz ile başlattığımız çalışmalar için, Şanlıurfa İl Özel İdaresi’nin yüzde 1 bile bütçe katkısı olmamış. Basın ve medyaya yapılan açıklamalarda ve bilgilendirme notalarında Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan ve Valilikten bahsedilmemesi, bir gün önce Balıklıgöl aydınlatması açılışındaki tepkilerimizi ve daha önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün yazılı ve sözlü uyarılarını dikkate almayarak, Harran’daki açılışlarda yanlış yapmakta ısrarcı olmaları, adam boyunda yaptıkları bilgi panolarına 1 metrekarelik İl Özel İdaresi ambleminin yanına bir sığara paketi büyüklüğünde, sadece ‘Kültür Bakanlığı’ yazılı logomuzu o gün yapıştırmaları ve bu şekilde teşhir etmeleri en hafif tabirle nezaketsizliktir, bakanlığımıza hakarettir. İl Özel İdaresi her halde kendini Valilik ve Bakanlık üzerinde bir kurum olarak görüyor.”

 

VALİ GÜVENÇ, TELAFİ ETMEYE ÇALIŞTI

Harran’da yapılan açılış öncesi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, yetkililere “Şanlıurfa İl Özel İdaresi her yerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı nerede?” diye sorduğu; Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in de, açılış konuşmasında “Kültür ve Turizm Bakanlığı bu projelerin en başında, biz bakanlığınızın gönderdiği ödenekler ile bu hizmetleri yapıyoruz, bizim katkımız çok mütevazı olmuştur” şeklindeki sözlerle Bakan Günay’ın gönlünü aldığı bildirildi.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gönderilen ödeneklerin kullanımı, yapılan işler ve şovlar hakkında soruşturma başlatacağı öğrenildi.

 

YILDIZ, BAŞTA MEDYAYI SUÇLAMIŞTI

İpekyol, ‘Para Kültür Müdürlüğü’nden, Şov Yapmak Özel İdare’den’ başlıklı dünkü manşet haberde, İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız’ın, “Basın ve medyamız haber geçerken, haberin kaynağına, doğruluğuna ve basın etik kuralarına uygunluğuna azami dikkati göstermek gerekir diye düşünüyorum. ‘Şanlıurfa İl özel İdaresince Urfa Kalesi ve Balıklıgöl Platosu Aydınlatıldı’ şeklinde çıkan haberler yanlıştır, aydınlatma işine İl Özel İdaresi kendi bütçesinden 1 kuruş harcamamıştır. Parasını biz İl Özel idaresine aktardık, il özel idaresi ihale etti, İl Özel İdaresi tarafından yapılmadı, ihaleyi alan firma yaptı.” şeklindeki açıklamasına yer vermişti.

 

 

kaynak: İpekyol Gazetesi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık