Ana Sayfa Eğitim Özgür Eğitim-Sen’den ihraçlara tepki

Özgür Eğitim-Sen’den ihraçlara tepki

FETÖ soruşturması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ihraç edilen öğretmenlere yönelik Özgür Eğitim-Sen’den tepki geldi.

Giriş Tarihi: 6 Eylül 2016 Salı 21:01
Özgür Eğitim-Sen’den ihraçlara tepki

Özgür Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdülgani Demir,  yaptığı yazılı açıklamada, sendikal aidiyet üzerinden kişilerin meslekten ihraç edilmelerinin zulüm olduğunu belirtti. Demir, şunları söyledi:”15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte ülkemiz uzun bir süredir çok zor bir süreçte yol almaktadır. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve sıkıntıların atlatılması için Şanlıurfa Özgür Eğitim Sen olarak önerimiz gücü ele geçirenin ülkeyi kendine ait kılmaktan vazgeçmesi ve ülkeyi herkese ait kılmaya çalışmasıdır. Yine imtiyazlı kişi ve sınıflar oluşturulmaktan vazgeçilmesi; işlerin ve yetkilerin ehliyet ve liyakat esaslı paylaştırılması, hak ve adalete riayet etme konusunda azami gayret sarf edilmeye çalışılmasıdır. Şanlıurfa Özgür Eğitim Sen olarak 672 sayılı Kanun hükmünde kararname ile ortaya konan ihraçların yukarıda öneride bulunduğumuz ilkelere uymadığı ve özellikle sendika olmamız hesabı ile sendikal üyelik üzerinden ihraçların yapılmasının yanlışlığına dikkat çekmek istiyoruz.

Kamuoyundan edindiğimiz ve ayrıca ihraç edilen kişiler ile ilgili bize gelen bilgilere göre, FETÖ yapılanmasına hiçbir şekilde aidiyet hissetmeyen, o yapı ile fiili bağ ve faaliyet içinde olmayan birçok kişi sırf o yapıya ait olduğu kabul edilen bir sendikaya üyedir diye (üyelik süresine ve üyelikten ayrılmış olmasına veya ne şekilde üye olduğuna bakılmadan) devlet memurluğundan çıkarılmıştır. Oysa çok basit bir araştırma bu sendikaya üye olan ve şu anda devlet memurluğundan çıkarılan birçok kişinin hatır gönül veya sosyal ve psikolojik baskı ile üye olduğunu gösterecektir. Sendikal aidiyetinin sadece kağıt üstünde üyelik ile kaldığı, sendikal hiçbir faaliyet ve organizasyonuna katılım göstermediği ve hiç kimseye üye olma teklifinde bulunmadığını görülecektir. Şanlıurfa Özgür Eğitim-Sen olarak temel felsefemiz devlet izni ile kurulmuş ve bu çerçevede faaliyetlerini yürüten bir kurum olan bir sendikaya (başka kriterlere bakmadan) üye olmuş diye kişilerin meslekten men edilmesini yanlış buluyoruz. Maalesef bize gelen bilgilere göre de 672 sayılı kanun hükmünden kararname de bu durumda olan binlerce kişi var.

 “MESLEKTEN İHRAÇ EDİLENLERE GÖREVLERİ İADE EDİLSİN”

 Şanlıurfa özgür eğitim sen olarak bu konuda talebimiz 672 sayılı kanun hükmünden kararnamede sendikal aidiyet üzerinden meslekten men edilen kişilerin tekrar gözden geçirilmesi ve sadece sendikal üyeliği var diye meslekten çıkarılan kişilerin yeni bir kanun hükmünde kararname ile görevlerine iade edilmesidir. Şanlıurfa Özgür Eğitim-Sen olarak dikkat çekmek istediğimiz bir konuda da şudur. Başbakan başta olmak üzere son günlerde 14 bin civarı öğretmenin PKK terör örgütü üyeliği üzerinden ihraç edileceği ile ilgili bir bilgi var. Şanlıurfa Özgür Eğitim-Sen olarak aldığımız bilgiye göre bu ihraçlarda liste belirlenirken, Bu sefer başka bir sendikanın yapmış olduğu bir eyleme katılım gösteren ve aylardır tespitleri ve soruşturmaları yürütülen öğretmenlerin baz alınacağıdır.

 “SENDİKAL ÖRGÜTLENMENİN ÜZERİNE FATİHA OKUYABİLİRSİNİZ”

 Şanlıurfa Özgür Eğitim Sen olarak, bir uyarıda daha bulunmak istiyoruz. Bu ihraç listesi yine sadece sendikal eyleme katılım sağlayan kişiler üzerinden oluşturulursa, bu listede binlerce mağduriyet oluşturacaktır. Bize göre devletin görevi vatandaşının ve çalışanın hak ve hukukunu korumaktır. Onları mağdur etmek değil. Ülkenin yetişmiş vasıflı kitlelerinin böyle kolay harcanmaması gerektiğine inanmaktayız. Dışlamak ve uzaklaştırmak yerine; kazanmak ve yakınlaştırmak hedeflenmelidir. Şanlıurfa Özgür Eğitim Sen olarak birde tüm sendikalara çağrımız şudur; son zamanlardaki icraatlar ve ihraçlar ile sendikal örgütlenmenin dibine kibrit suyu dökülüyor. Birlik ve beraberlik içinde sendikal örgütlenmeye sahip çıkmalı ve sendikal çalışmaları doğal mecrasına oturtmalıyız. Aksi takdirde Türkiye de sendikal örgütlenmenin üstüne “Fatiha” okuyabilirsiniz.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star