Ana Sayfa Kültür/Sanat Özgür Gündem'in filmi gösterimde

Özgür Gündem'in filmi gösterimde

Özgür Gündem gazetesini anlatan Press filmi Diyarbakır, Urfa, Batman, Adana, Ankara ve İstanbul’da sinemalarda gösterimde.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2011 Cuma 10:26
Özgür Gündem'in filmi gösterimde
1992 yılında yayınlanmaya başladığı andan itibaren devlet şiddetiyle karşı karşıya kalan ve onlarca muhabiri ve dağıtımcısı öldürülen Özgür Gündem gazetesini anlatan Press filmi Diyarbakır, Urfa, Batman, Adana, Ankara ve İstanbul’da sinemalarda gösterimde.

Özgür Gündem gazetesinin Diyarbakır bürosunda 1992-1994 yılları arasında bir grup gazetecinin yaşadıklarını anlatan Press filmini, Diyarbakır'da Babil Avşar, Cinemall ve DSM Avrupa sinemasının yanısıra Batman'da Yılmaz Güney sinemasında, Urfa'da Emek Sarayönü sinemasında ve Adana'da Arıplex sinemasında vizyona girdi

Özgür Gündem gazetesinde dağıtımcı olarak çalışmaya başlayan Silopi'li bir genç olan 17 yaşındaki Fırat karakteri üzerinden 1992'li yıllarda özgür basın için OHAL koşullarında verilen mücadeleyi anlatan Press filmi ayrıca İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Malatya'da da gösterimde.

Yönetmenliğini Sedat Yılmaz'ın yaptığı film, 47. Antalya Film Festivalinde Juri Özel Ödülü kazanmıştı. Filim genç oyuncusu Adam Dildar ile canlandırdığı Fırat rolüyle Behlül Dal Özel Ödülü almıştı.

Gazeteci Bayram Balcı'nın o yıllarda Özgür Gündem gazetesinde muhabir olarak çalışırken yaşadıklarından yola çıkılarak çekilen film, Özgür Gündem gazetesinde çalışırken öldürülen özgür basın şehitlerine bir saygı duruşun filmi.

ANF
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık