Ana Sayfa Urfa Haberleri ÖZTÜRKMEN, DON OLAYINA KARŞI ÇİFTÇİLERİ UYARDI

ÖZTÜRKMEN, DON OLAYINA KARŞI ÇİFTÇİLERİ UYARDI

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, havaların soğuması nedeniyle ürünlerde oluşacak don olayına karşı çiftçilerin dikkatli olmasını istedi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2013 Perşembe 11:36
ÖZTÜRKMEN, DON OLAYINA KARŞI ÇİFTÇİLERİ UYARDI

Türkiye’de tarımın büyük bir kısmınım Şanlıurfa’dan karşıladığını söyleyen Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, “Bugün ilimizde ülke tarımına 5.1 milyar dolar kaynak aktarılmaktadır. Bunun içerisinde en büyük paylardan bir tanesi buğday, mercimek, arpa bitkileridir. Buğdayın yüzde 8’i, mercimeğin yüzde 36’sı, arpanın yüzde 12’si ilimizde yetişmektedir” dedi.

DON OLAYINA DİKKAT EDİLMELİ

Hububat ekiminin hızlı bir şekilde başlandığını ve halen devam ettiğini belirten Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim çiftçilere tavsiyemiz buğday ve arpada soğuk hava içerisine girmeden yani dona girmeden mutlak olarak çimlenmenin tamamlanması alabilecek verim bileşenlerini arttıracaktır. Çünkü havanın -4 derecenin altına düşmesi halinde su donacaktır. Toprak yapısı bozulacaktır. Bu durumda buğdayda, arpada ve mercimekte hasar meydana gelecektir. Bölgemizdeki buğday, arpa ve mercimeği ilimizde ki ekim dönemi 1-30 kasım olarak belirlenmiştir. Tabi bugünlerde aralık ayına girdik aralıkla beraber hava şartlarında soğuma meydana geldi. Ancak mevsim normallerinin altında bir sıcaklık var. Şanlıurfa çiftçisi bu anlamda çok şanslıdır. Bu dönemde ve gelecek hafta da hava şartlarının aynı şekilde devam edileceği tahmin edilmekte ve bir an önce ekim işini bitirip toprak sıcaklığından da yararlanarak çimlenme için bütün koşullar gerektiği taktirde buğday ve arpa da 3-4 günde çimlenme olabilmektedir. Eğer bu koşullar iyi olmadığı taktirde çimlenme süresi biraz daha uzar ve tohumda da zararlar meydana gelir. Bu zararlardan ötürüde verimde kayıplar meydana gelir.”

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Öztürkmen, çiftçilere tavsiyede bulunarak, “Şu anda toprakta aşırı bir yağış yok. Toprağımızda hızlı bir şekilde ekim işlemlerini yapmamız gerekir. Çünkü biz uydudan ve birçok meteorolojiden aldığımız bilgilere göre ayın 15’ine kadar herhangi bir kar beklenilmiyor. Bu süre de ne kadar çabuk oluyorsa olsun buğday ve arpaların ekilmesini bitirip çimlenme tamamlandıktan sonra iyi verim alabiliriz. Bitki’den iyi verim alabilmemiz için belirli bir saat belirli bir derecede soğukluğu hissetmesi lazım. Dolayısıyla ben çiftçilerimize çok hızlı şekilde erken donlardan etkilenmemeleri için ekimlerini yapıp tarımda bereketli günler çok iyi verim alabilmeleri için dua ediyorum. Bu konularda bizim değerli meslektaşlarımızla, tarım danışmanlarıyla, tarım il müdürlüğü yetkilileriyle her türlü bilgiyi ve yardımı alabilirler, herkese bol bereketli günler diliyorum” şeklinde konuştu.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star