Ana Sayfa Urfa Haberleri “Özür Diliyorum Senden” Sevgili Müslüm Baba

“Özür Diliyorum Senden” Sevgili Müslüm Baba

UrfaHaber.net köşe yazarı Mustafa Güneş Müslüm Gürses'i Köşesine taşıdı.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2013 Pazartesi 18:07
“Özür Diliyorum Senden” Sevgili Müslüm Baba

UrfaHaber.net köşe yazarı Mustafa Güneş Müslüm Gürses'i Köşesine taşıdı.

Halfeti’nin Tıs’e (şimdiki adı Fıstıközü) köyündendi. Köyün hemen tamamı Türkmen olup her ne kadar idari olarak Urfa’ya bağlı ise de, asıl sosyal ilişkileri coğrafi mesafe ve kültür yakınlığı nedeniyle Antep’e yöneliktir.

Zaten ailece henüz 10 yaşlarında Adana’ya göçmüş olmaları, yetiştiği Kültür ortamı da ağırlıklı olarak Adana idi. Her ne kadar yeri geldiğinde Urfalı olduğunu söylese de psikolojik olarak Adanalı sayılırdı.

Adana, herkesin çok iyi bildiği gibi ülkenin en heterojen (karmaşık) insan kitlelerinden oluşmuş bir yöresi olup aynı zamanda “Arabesk Müzik” diye adlandırılan müzik türünün de merkezidir.

Arabesk Müziğin üç devi diyebileceğimiz Halit ArapoğluFerdi Tayfur ve Müslüm Baba bu ilde büyümüş ve bu müzik türüyle beslenip yetişmiş müzisyenlerdir.

Özellikle Halit Arapoğlu bu türün ilk ve diğer iki sanatçıyı da etkilemiş en büyük ustasıdır. Zamanın tüm rekorlarını kırmış “Sevda Yüklü Kervanlar “ ve “Özür Diliyorum Senden” adlı arabesk müziğinin bu ünlü parçaları bu ustaya aittir. Yazık ki o da büyük çaresizlik ve ilgisizlik içinde bu hayattan göçtü.


Yazının devamı için buraya tıklayın...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık