Ana Sayfa Urfa Haberleri ÖZYAVUZ: HALK SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

ÖZYAVUZ: HALK SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Şanlıurfa’nın, açık hava müzesi niteliğindeki turistik ilçesi Harran’da, halk sağlığını tehdit eden zararlılara karşı, geniş kapsamlı ilaçlama çalışması başlatıldı.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2016 Cuma 10:40
ÖZYAVUZ: HALK SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Yol, kanalizasyon, içme suyu gibi alt yapı hizmetlerin yanı sıra halkın zararlılardan uzak sağlıklı bir yaşam sürmesi için harekete geçen Harran Belediyesi ekipleri, sivrisinek, karasinek ve tatarcığa karşı ilaçlama çalışması başlattı.

SULAK BÖLGELER İLAÇLANIYOR

Halkı, bölgenin vektörel zararlılarının yol açtığı hastalıklardan korumak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, belediye ekipleri zararlı popülasyonun üremesini engellemek amacıyla larvaların bulunabileceği bölgelerde ilaçlama çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un talimatıyla harekete geçen ekipler, hava sıcaklıklarının yükselmeye başlamasıyla birlikte özellikle ergin hareketliliğin saptandığı durgun ve uzun süreli kalıcı sulak bölgelerde ilaçlamayı, düzenli aralıklarla sürdürüyor.

HEDEF: BAŞARILI SONUÇ ELDE ETMEK

Çalışmaları, “etkinlik-sonuç” ilişkisine uygun olarak biyolojik larvasit tiplerinde tablet, briket ve granül formülasyonlarıyla  gerekli ilaçlama yapılarak sürdürdüklerini belirten Başkan Mehmet Özyavuz, “Ekiplerimiz, böcek gelişim düzenleyici (IGR) grubundan kitin sentezi inhibitörü (KSİ) grubundan süspansiyon konsantre (SC) larvasiti uygulamaya başladı.  Farklı formülasyon tiplerinin kullanımında ana hedefimiz başarılı sonuç elde etmektir. “dedi.

ÇALIŞMALAR PERİYODİK OLARAK SÜRECEK

Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, sucul habitata yapılan larvasit uygulamalarında kullanılan ilaç bileşimlerinin, hedef haşere dışında hiç bir canlıya zararı bulunmadığını kaydetti. Özyavuz,”Belediye olarak  Harran için, Harran'lı için çalışıyoruz. Yol, parke, içme suyu, kanalizasyon, ilçemizin yeşillendirilmesi, turizme yönelik restorasyonlar gibi çalışmaları belediye olarak sürdürüyoruz. Ancak,  Harranlı kardeşlerimin sağlığı her şeyden önce gelir. Halkımızı zararlılardan korumak için başlattığımız çalışmalar periyodik olarak devam edecektir” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık