Ana Sayfa Ekonomi Paketin Gözde ili Şanlıurfa

Paketin Gözde ili Şanlıurfa

Şanlıurfa, yaklaşık 8 ay önce açıklanan teşvik paketinin ardından yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2013 Çarşamba 06:42
Paketin Gözde ili  Şanlıurfa

Şanlıurfa, yaklaşık 8 ay önce açıklanan teşvik paketinin ardından yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor.

Yıllardır çeşitli ekonomik avantajlar sağlanmasına rağmen istenilen düzeyde yatırımın gerçekleşmediği kentte, son teşvik paketiyle ekonomik hareketlilik arttı.

Özellikle coğrafi konum ve ulaşım gibi avantajlarla birlikte yatırımcıların ilgisini çeken Şanlıurfa'da, son 8 ayda yaklaşık 900 milyon TL'lik yatırım yapıldı.

Ayrıca 500 milyon TL'lik yatırım için de kentteki son hamlelerini yapan iş adamları, özellikle tekstil, ayakkabı ve çağrı merkezlerine yönelik yatırım planları yapıyor.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teşvik paketiyle kentteki istihdam rakamlarının ciddi oranda arttığını belirtti.

Çok sayıda firmanın da kentte yatırım için görüşmelerini sürdürdüğünü vurgulayan Ertekin, "Şanlıurfateşvikten yararlanarak sanayileşmiş bir şehir olacak" dedi.

-3. OSB hazırlığı-

Ertekin, son yatırımlarla birlikte 25 bin kişilik istihdam garantisinin oluştuğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Teşvik belgelerinde öngörülen istihdam 6 bin kişi, çağrı merkezlerinde 4 bin, OSB'de 6 bin civarında tahsis yapılan yerler var. Tekstil 5 bin, ayakkabıcıların 5 bin istihdam vaadi var. Çok yoğun bir taleple karşı karşıya kaldık. Altyapısını bitirerek kullanıma sunduğumuz 2. OSB dolma noktasına geldi. Biz de 3. OSB'nin hazırlıklarına başladık. Kısa sürede inşallah orayı da yatırımcıya vermeye çalışacağız. Teşvikle 25 bin civarında istihdam sağlanmış olacak."

-Paketin gözde ili-

Söz konusu teşvikte diğer illere göre yatırımcılarca Şanlıurfa'nın çok daha avantajlı bulunduğuna dikkat çeken Ertekin, şöyle devam etti:

"Aynı teşvikteki diğer illere göre Urfa çok iyi gidiyor. Avantajlarıyla bölge illerinden öne çıkıyor. Gelen yatırımcılara elimizden gelen yardımı gösteriyoruz, onlarda rahatlıkla geliyor. Nazar değmesin, oldukça öne çıkmış durumdayız. Gelen yatırımcılar memnun kalınca bu sefer yatırımcı yatırımcıyı getirmeye başladı. O da bizim için ayrı bir kazanç."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık