Ana Sayfa Ekonomi Pamuk Sezonu Başladı, Naylon Çuvallara Dikkat

Pamuk Sezonu Başladı, Naylon Çuvallara Dikkat

Pamuğun anavatanı olarak bilinen Şanlıurfa’da pamuk hasadı başladı. Sanayiciler, çiftçilere çağrıda bulunarak pamuğun naylon çuvallarda konulmaması konusunda birtakım uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2016 Çarşamba 15:55
Pamuk Sezonu Başladı, Naylon Çuvallara Dikkat

Türkiye pamuğun yüzde 50’sini yetiştiren Şanlıurfa’da pamuk hasadı başladı. Sanayiciler ve sektör temsilcileri, çiftçilere birtakım çağrılarda bulunarak pamukların naylon çuvallara konulmaması için uyarılarda bulundu.  Geçtiğimiz yıllarda pamuk sektörü temsilcileri ve kurum amirleri, pamuğun kalitesinin düşmemesi için çiftçilere tavsiyelerde bulundu. Hasat zamanının gelmesiyle birlikte sanayiciler, sektör temsilcileri ve uzmanlar; çiftçilere pamuğun naylon çuvallarda toplanmaması noktasında tavsiyelerde bulundu.

 ‘NAYLON ÇUVALLAR, PAMUĞUN KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR’

 Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis üyesi Ali Çiçek, pamuğun naylon çuvallara koyulmaması uyarısında bulundu. Çiçek, Güneydoğu Bölgesi’nin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan pamuğun, daha temiz toplanması gerektiğine dikkat çekti. Naylon çuvallara konulan pamukların sanayicileri ciddi anlamda zarara uğrattığına dikkati çeken Çiçek, şunları kaydetti:  "Naylon çuvallar, pamuğun kalitesini düşürüyor.

 ‘NAYLON ÇUVALLAR, PAMUKTA KUMAŞ HATALARININ OLUŞMASINA NEDEN OLUYOR’

 Çok kaliteli olan pamuğumuzu toplayan çiftçilerimizin, naylon çuvallara koymamaları gerekiyor. Naylon çuvallarda getirilen pamuktan iplikçi, dokumacı ve boyacı zarar görüyor. Naylon çuvallar, pamukta kumaş hatalarının meydana gelmesine neden oluyor. Bu durum da kumaş boyası tutmuyor. Bu nedenle pamuk, iplik ve kumaş çöpe gidiyor. Durum böyle olunca hem ilimiz hem de ülkemizin ekonomisi zarara uğruyor."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık